Jump to content
Forum Odszkodowania

VAT Z AC PZU !


Recommended Posts

Witam;

Dostałem kalkulację z PZU. Wypłacono mi kwotę netto pomimo dołączonego oświadczenia że jestem osobą prywatną, vat nie został odliczony. W OWU wybrano opcję Warsztat, kwota ubezpieczenia zawiera podatek VAT.

 

I teraz tak, w ubezpieczalni powiedziano mi, że wypłacają kwotę netto każdemu kto nie dostarczy faktur za naprawę.

 

Co ma piernik do wiatraka? :) Czy faktycznie tak jest, że jeżeli nie dostarczę faktur to mają podstawę prawną do wypłacenia tylko kwoty nie zawierającej podatek VAT?

 

pzdr

Link to comment
Share on other sites

Ubezpieczalnia popiera swoje stanowisko o art. 17a ustawy o działalności ubezpieczeniowej, który mówi, że jeśli podmiot niebędący płatnikiem VAT okaże zakładowi ubezpieczeń faktury za naprawę szkody komunikacyjnej, ten musi wypłacić odszkodowanie z VAT. Przepis obowiązuje od 17 sierpnia 2005.

 

Ale artykuł ten jednak nie uchyla zasad prawa cywilnego odnośnie ustalania wysokości odszkodowania. Zgodnie, z który VAT jako element ceny naprawy, także powinien wchodzić w skład odszkodowania. Z art. 36 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika, że odszkodowanie z OC jest ustalane w granicach odpowiedzialności sprawcy wypadku. Jeśli zakład odmówi wypłaty VAT, poszkodowany może zażądać go od sprawcy wypadku.

Zgodnie z tymi zasadami ubezpieczalnia nie ma prawa by wypłacać Ci odszkodowanie w kwocie netto.

Link to comment
Share on other sites

Riaa wrote:
Ubezpieczalnia popiera swoje stanowisko o art. 17a ustawy o działalności ubezpieczeniowej, który mówi, że jeśli podmiot niebędący płatnikiem VAT okaże zakładowi ubezpieczeń faktury za naprawę szkody komunikacyjnej, ten musi wypłacić odszkodowanie z VAT. Przepis obowiązuje od 17 sierpnia 2005.

Ale artykuł ten jednak nie uchyla zasad prawa cywilnego odnośnie ustalania wysokości odszkodowania. Zgodnie, z który VAT jako element ceny naprawy, także powinien wchodzić w skład odszkodowania. Z art. 36 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika, że odszkodowanie z OC jest ustalane w granicach odpowiedzialności sprawcy wypadku. Jeśli zakład odmówi wypłaty VAT, poszkodowany może zażądać go od sprawcy wypadku.
Zgodnie z tymi zasadami ubezpieczalnia nie ma prawa by wypłacać Ci odszkodowanie w kwocie netto.
pytanie dotyczyło AC które zawierane jest na podstawie OWU i jeżeli ubezpieczający zgodził się na zawrzeć taką umowę, że bez faktury=bez VAT to nic się nie da zrobić
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...