Jump to content
Forum Odszkodowania

... art.822 k.c.


Recommended Posts

... jestem współwłaścicielem (razem z kolegą) i kierowcą pojazdu który uległ uszkodzeniu przez inne auto prowadzone i należące tylko i wyłącznie do mojego kolegi. Zgłosiłem szkode osobiście i po kilku dniach na adres kolegi (współwłaściciela) przyszła korespondencja iż odszkodowanie nie może zostać przyznane gdyż jest sprawcą i poszkodowanym zarazem ... powołując sie na artykuł 822 k.c. Jako współwłaściciel uszkodzonego auta zostałem kompletnie zignorowany i nie traktowany jako osoba trzecia a przecież nie jestem współwłaścicielem auta sprawcy !!!

Proszę o porady ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zakładam, że kolega, o którym piszesz jest jedną i tą samą osobą, a szkoda dotyczy mienia, a konkretnie uszkodzeń w pojeździe, zaś szkoda została zgłoszona z ubezpieczenia obowiązkowego. Pismo, nawet odmowne, powinno zostać doręczone również Panu. Jednak samo stanowisko ubezpieczyciela jest zgodne z prawem.

Zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych "Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego; dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona". Zapis ten wskazuje, że szkoda w mienu nie zostanie zrekompensowana jeśli została wyrządzona przez współposiadacza pojazdu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...