Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek przy pracy rana szyta


adzia.j
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Pracowalam nad morzem jako kelnerka i mialam wypadek przy pracy w wyniku czego doszlo do powstania rany szytej. Wychodzac z kuchni do restauracji, jeden w pracownikow zamykal za mna drzwi i niestety doszlo do przytrzasniecia mojej stopy miedzy drzwiami a podloga (drzwi zamocowane sa ponad podloga) i rozcielo mi stope. mialam 5 szwow w okolicach sciegna achillesa, ktore scignieto mi dopiero po 16 dniach lezenia:(. Jestem nadal na zwolnieniu lekarskim, i prosze o pomoc. Nikt niestety nie chce mi wyjasnic jak mam sie ubiegac o odszkodowanie. Czy ktos moze wyjasnic mi na czym to wszystko polega? wypadek zostal zgloszony do pzu przez moja szefowa, ale ona upiera sie ze powinnam to zrobic osobiscie w fili pzu w swoim miescie. generalnie nie bardzo jest chetna do pomocy i wszystko spadlo na moja glowe. nie wiem co mam zrobic i na czym polega droga ubiegania sie o odszkodowanie. wiem tylko tyle, ze potrzebny mi jest protokol wypadku- czy moze on byc napisany przez moja szefowa czy musi to zrobic bhp'owiec? jakie dokumenty sa mi potrzebne i czy moge ubiegac sie o odszkodowanie z zusu i pzu jezeli szefowa ubezpieczyla tam dodatkowo zbiorowo pracownikow?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli. Najpierw sprawy zwiazane z ZUSem.

Zaczac trzeba od tego, ze - zeby myslec o odszkodowaniu z ZUS -musi byc przeprowadzone postepowanie powypadkowe i wypadek musi zostac uznany za wypadek przy pracy. Protokol powinien byc spisany przez zespol w skladzie - przedstawiciel pracownikow i specjalista bhp z zewnatrz. Nie sadze,zeby szefowa wiedziala jak sie to robi - musi wiec zlecic postepowanie powypadkowe bhpowcowi. JESLI wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy, wowczas Twoje chorobowe bedzie placone w wysokosci 100 %, gdyz pomimo, ze nie przepracowalas pelnego miesiaca, to przy zwolniebiach z tyt. wypadkow przy pracy nie obowiazuje okres tzw. wyczekiwania.

Czyli - najpierw protokol.

Natomiast jesli chodzi o ubezpieczenie grupowe w Towarzystwie Ubezpieczeniowym - raczej nie sądzę, zebys juz nabyla prawo do swiadczenia, gdyz za Ciebie jeszcze nie zostala odprowadzona skladka.

Ale moge sie mylic - trzeba to sprawdzic u osoby, ktora sie tym ubezpieczeniem zajmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adzia.j wrote:
Pracowalam nad morzem jako kelnerka i mialam wypadek przy pracy w wyniku czego doszlo do powstania rany szytej.
Ile masz lat, jesteś uczniem lub studentem - bo od tego zależy dalsze postepowanie.

L12, L14 to są nr statystyczne chorób
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 23 lata, jestem studentka. Szefowa nie ma bhp'owca w zakladzie dlatego nie mam jeszcze protokolu... czy nie za pozno na powolanie zespolu powypadkowego skoro minelo juz od tego zdarzenia 3 tyg? (nadal jestem na zwolnieniu)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś studentką i masz 23 lata, wobec tego bardzo ważna jest forma umowy. Sprawdź dokładnie czy jest to umowa o pracę czy umowa zlecenia.

Mało prawdopodobne jest aby do pracy sezonowej ktoś przyjmował studenta na umowę o pracę.

Aby można było mówić o wypadku przy pracy musi byc odprowadzana składka wypadkowa to po pierwsze.

Po drugie jeśli jest to umowa zlecenia to osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Jeśli nie podlegasz ubezpieczeniu wypadkowemu nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji powypadkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam umowe o prace. A czy wypadek musi byc zgloszony do zus i pzu w dniu zdarzenia? Jesli tak to jaki jest czas zgloszenia wypadku? A moze wystarczy przeslanie tam dokumentow po leczeniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adziu - Nie jest za pozno na powolanie zespolu powypadkowego. Trzeba wiec zrobvic tak, jak pisalam powyzej. Natomiast jesli chodzi o odszkodowanie jednorazowe, to zaowno w ZUS jak i PZU dokumentacje i wniosek sklada sie PO calkowitym zakonczeniu leczenia. Dokladnie masz opisane procedury tutaj: http://www.odzyskaj.info/viewtopic.php?id=1536

Powodzenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...