Jump to content
Forum Odszkodowania

Odzyskanie odszkodowania. Brak kontaktu...


enven
 Share

Recommended Posts

Witam!

Zwracam się do Państwa z nietypowym problemem. Mianowicie... Około rok temu miał miejsce wypadek z udziałem mojego samochodu, było on prowadzony przez mojego brata. Kobieta wjechała z impetem w tył auta. Brat nigdy nie miał do czynienia z taką sytuacją. Uzgodnili, ze wszystko załatwią bez policji. Notabene kobieta też nie była właścicielką samochodu. Spisali oświadczenie i… i od tego momentu słuch po kobiecie zaginął. Kiedy pojechałem do ubezpieczyciela okazało się, że musi u nich pojawić się właściciel auta i potwierdzić szkodę. Oczywiście z właścicielem też brak kontaktu. Pomijam fakt, że wycena szkody była na blisko 2000zł, a naprawa kosztowała ponad 3000zł. Ehhhh… choć te 2000zł chciałbym odzyskać.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji. Jakieś wskazówki gdzie się udać, aby wyegzekwować odszkodowanie.

Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

posiadasz jakiś telefon kontaktowy, adres tej kobiety? napisz do niej pismo za potwierdzeniem odbioru, albo zgłoś zdarzenie na policji i przedstaw dokumenty. masz jakichś świadków wypadku?

zasada jest prosta: zawsze, ale to zawsze należy wzywać policję do wypadku, inaczej sprawy giną w martwym punkcie.

napisz czy podjęłaś już jakieś działania

Link to comment
Share on other sites

No tak, 100% racji! Trzeba koniecznie wzywać policję, tym bardziej, że nie było to zarysowanie lakieru a wbicie tyłu samochodu do środka. Poważna sprawa.

Cóż… Adres właściciela pojazdu podała mi firma ubezpieczeniowa. Byłem u niego kilkakrotnie i niestety „pocałowałem” klamkę. Z ubezpieczalni zabrałem także kopię oświadczenia o wypadku napisanego przez kobietę. Jest tam jej nr dowodu osobistego, ale adresu nie ma. Co do świadków wypadku to z relacji brata wynika, że w aucie prowadzonym przez kobietę był właściciel tegoż pojazdu. To wszystko czym dysponuję.

Dziękuję za podsunięcie pomysłu z listem poleconym. Wykorzystam! Zdarzenie miało miejsce jakiś rok temu… czy aby nie jest za późno, aby ten fakt zgłosić na policję?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

nie jest za późno na dochodzenie odszkodowania, ale policja już raczej nic nie wskóra:/ zastanów się nad jakąś firmą czy adwokatem może, niech napisze pismo, to zazwyczaj skutkuje bardziej na ludzi niż jakieś tam pisemka od osoby prywatnej.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
enven wrote:
Dziękuję za podsunięcie pomysłu z listem poleconym. Wykorzystam! Zdarzenie miało miejsce jakiś rok temu… czy aby nie jest za późno, aby ten fakt zgłosić na policję?
Pozdrawiam.
Z tego co czytam to wynika, że to była tylko kolizja, a nie wypadek. Wobec tego zgodnie z art. 45 § 1 k.w. karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu. Zgłosić na K.P. wykroczenie można w każdym czasie ale jak upłynął już rok od powstania kolizji to nie zostanie wszczęte postępowanie. Jednak postępowanie wyjaśniające zawsze może przeprowadzić. Jak wiadomo zgodnie z art. 97. § 1 pkt 2 k.p.w.s. nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1 (schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia) i 30 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2 (stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu). Zgodnie z art. 59 § 2 k.p.w.s. jeżeli wniosek o ukaranie odpowiada warunkom formalnym, prezes sądu, wszczynając postępowanie zarządzeniem. Wobec tego wyznacznkiem momentu przedawnienia jest data wydania zarządzenia o wszczęciu postępowania przez prezesa sądu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...