Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

kontakt z kleszczem


nm67
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę,bo może komuś ta informacja się przyda.Kilka lat temu,sprzątając zalesiony teren,należący do zakładu pracy(zgodnie z zakresem obowiązku),mimo mojej ostrożności nad ranem znalazłam wpitego kleszcza.Rano rozmawiałam o tym zdarzeniu z byłym pracownikiem zakładu,a sobie zapisałam datę,żeby w razie kłopotów mieć informację dla lekarza.Po prawie 10 miesiącach moje samopoczucie potwierdziło obawy:borelioza.Zakład nie uznał tego jako wypadek przy pracy,zostałam sama ze swoim problemem.Leczę się,byłam ubezpieczona w PZU ,komisja oceniła na 15% uszczerbek na zdrowiu, pieniążki się skończyły, a choroba ma się dobrze.Piszę,żeby uczulić osoby narażone na takie sytuacje,bo problem nie jest błahy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że leśnicy rzeczywiście mogą uzyskać boreliozę jako status choroby zawodowej, bo na co dzień mają kontakt z kleszczami.... czy Tobie też? musisz poszukać gdzie indziej. na forum gazety jest taki dział, tam szukaj pomocy, polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nm67 wrote:
Piszę,bo może komuś ta informacja się przyda.Kilka lat temu,sprzątając zalesiony teren,należący do zakładu pracy(zgodnie z zakresem obowiązku),mimo mojej ostrożności nad ranem znalazłam wpitego kleszcza.Rano rozmawiałam o tym zdarzeniu z byłym pracownikiem zakładu,a sobie zapisałam datę,żeby w razie kłopotów mieć informację dla lekarza.Po prawie 10 miesiącach moje samopoczucie potwierdziło obawy:borelioza.Zakład nie uznał tego jako wypadek przy pracy,zostałam sama ze swoim problemem.Leczę się,byłam ubezpieczona w PZU ,komisja oceniła na 15% uszczerbek na zdrowiu, pieniążki się skończyły, a choroba ma się dobrze.Piszę,żeby uczulić osoby narażone na takie sytuacje,bo problem nie jest błahy.
Odwołaj się do sądu!! Był wyrok w podobnej sprawie:

2000.02.16 wyrok SN II UKN 425/99 OSNP 2001/16/521

Ukąszenie przez kleszcza powodujące zachorowanie na boreliozę może być traktowane jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które wiąże się z pracą i może być kwalifikowane jako wypadek przy pracy (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie,teoretycznie szanse jakieś są.Ja kiedy już diagnoza boreliozy była pewna,próbowałam z zakładem pracy rozmawiać.Jestem cywilnym pracownikiem służb mundurowych.Po poradę udano się więc wyżej.Tam oceniono,że to nie może być wypadek przy pracy.Teraz,kiedy leczę się i znam tę chorobę,widzę ile błędów było po drodze.Lekarz rodzinny ograniczył się do wypisania skierowania do poradni chorób zakaźnych(powinien zacząć podawać antybiotyk)Oczekiwanie na wizytę 3 m-ce,lekarz zakaźnik skierował na badania krwi(czułam się podle,ale chodziłam).Wynik pozytywny,+++87IGE leczenie.Antybiotyk przez 30 dni,kontrola,wynik+++57IGE.Nie będę opisywać historii całej choroby,bo był już szpital,a choroba sę ugruntowała,Dzisiaj radziłabym wszystkim,którzy mogą mieć randkę z kleszczem,dwie rzeczy:Jeśli to miało związek z pracą,wydobytego kleszcza zabezpieczyć,traktować zdarzenie b,poważnie,w pracy fakt zgłosić na piśmie,mnie zarzucono,że może to inny kleszcz mnie zaraził,bo mieszkam w terenie wiejskim.Ja naprawdę jestem chora i nie mam ochoty tracić sił i pieniędzy na dochodzenie prawdy.Dzisiaj już wiem,że co prawda na własny koszt,ale można wyjętego kleszcza zbadać,czy był zarażony.Trzeba to robić,bo prawidłowe leczenie chroni przed kalectwem i może mieć100% skuteczności.Pozdrowionka,mam nadzieję,że ktoś z moich doświadczeń skorzysta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...