Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek przy pracy a umowa zlecenie


coolek88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

proszę o pomoc. jestem ostatni miesiąc na umowie zlecenie, pracując w tartaku rozcięło mi dłoń. mam nalożone 7 szwów. kierowniczka mówi że nie należy mi się żadne chorobowe po wypadku. czy ma rację?? czy jednak 100%?? nie jestem ani studentem; ani uczniem. zwykłym pracownikiem. wiem,. że odprowadzają za mni ZUS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) stanowi, że za wypadek przy pracy uważa się (m.in.) nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej LUB UMOWY ZLECENIA (...), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

 

Zleceniobiorca,który w okresie ubezpieczenia wypadkowego uległ wypadkowi, zgłasza wypadek zleceniodawcy, (z którym jest podpisana umowa zlecenia) a zleceniodawca dokonuje ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy w karcie wypadku.

 

Obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby, które są objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, tzn. zleceniobiorcy wykonujące pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Istotne jest to, gdzie było wykonywane zlecenie – czy tym miejscem była siedziba lub miejsce prowadzenia działalności zleceniodawcy.

 

Jeśli tak to, zleceniodawca powinien odprowadzać składki m.in. wypadkowe .

 

A jeśli były odprowadzane składki wypadkowe, to zlecenbiodawca musi sporządzic Kartę Wypadku.

Jesli zostanie w Karcie stwierdzone, ze wypadek JEST wypadkiem przy pracy - bedziesz mogl korzystac z wszystkich przewidzianych prawe swiadczen (z tej Ustawy wynikających).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coolek88 wrote:
tak. to u nich w firmie się to stało... maszyna nie ma atestu bo to jest samoróbka... więc za okres leczenia należy mi się 100% dziennej stawki??
Aby otrzymać 100% podstawy wymiaru świadczenia chorobowego musi być uznany wypadek przy pracy - tzn. musi być sporządzona karta wypadku przy pracy, w ktorej będzie zapisane że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy.
Kopię karty wypadku powinieneś otrzymać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Witam,

 

mam taki problem i bylbym bardzo wdzieczny za porade w tej sprawie.

 

Jestem zatrudniony na umowie o prace na 1/2 etatu i podczas urlopu w zimie pojechalem do wloch jako instruktor narciarsta, gdzie uleglem wypadkowi (zostalem rozjechany przez innego narciarza) w wyniku ktorego doznalem wielokrotnego zlamania obojczyka. Umawa zlecenie byla podpisana na okres 10 dni. Wszystkich formalnosci dopilnowalem i dzis dostalem pismo z zusu o uznaniu wypadku przy pracy i odmowie wyplaty swiadczenia chorobowego/wypadkowego za okres po wygasnieciu umowy. W pismie jest napisane cos takiego:

 

"Jak wynika z dokumentacji podlegał Pan ubezpieczeniu wypadkowemu z tytułu umowy zlecenia od dnia 11.02.2011r do 20.02.2011r i zgodnie z Pana oswiadczeniem od dnia 01,07,2009 podlega Pan do ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę"

 

Dodam ze w zakladzie pracy, gdzie jestem zatrudniony na 1/2 etatu w zwiazku z wypadkiem przebywam na zwolnieniu od lutego.

 

Pytanie moje jest nastepujace: czy rzeczywiscie przysluguje mi w zwiazku z tym wypadkiem tylko chorobowe od 1/2 etatu i wypadkowe za te kilka dni, kiedy obowiazywala mnie jeszcze umowa zlecenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

art123 wrote:

Chorobowe ci sie nalezy jezeli ty lub pracodawca oplacal skladke chorobowa.Odszkodowanie wypadkowe ci sie nalezy poniwewaz skladka wypadkowa jest obowiazkowa przy umowie zlecenie.

Tak jest jedynie wówczas- gdy praca na umowę zlecenie wykonywana jest w siedzibie firmy. W pozostałych przypadkach składka wypadkowa nie jest obowiazkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

behapówka wrote:
coolek88 wrote:
tak. to u nich w firmie się to stało... maszyna nie ma atestu bo to jest samoróbka... więc za okres leczenia należy mi się 100% dziennej stawki??
Aby otrzymać 100% podstawy wymiaru świadczenia chorobowego musi być uznany wypadek przy pracy - tzn. musi być sporządzona karta wypadku przy pracy, w ktorej będzie zapisane że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy.
Kopię karty wypadku powinieneś otrzymać.
Nie należy mylić wypadku w pracy z wypadkiem w drodze do pracy i w drodze z pracy. Jeśli chodzi 100% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i 100% zasiłku chorobowego to przysługuje również za wypadek w drodze do pracy i z pracy. A jeśli chodzi o jednorazowe odszkodowanie za trwały uczerbek na zdrowiu z ZUS to tylko za wypadek w pracy jest wyłacany- nie należy się zaś za wypadek w drodze od pracy i z pracy. Podstawa prawna art. 92 § 1 pkt 1 k.p. i art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie

Czy jest jakiś rejestr który pracodawca musi prowadzić w przypadku wypadku przy pracy podczas wykonywania pracy na umowę zlecenie. Mamy rejestr wypadków przy pracy - ale to dotyczy chyba tylko na umowę na etat nie zlecenia. Proszę o pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracodawca ma obowiązek prowadzić rejestr wypadków przy pracy na podstawie wsystkich protokołów powypadkowych.

Dokumentem stwierdzającym wypadek przy pracy zleceniobiorcy jest karta wypadku a nie protokół powypadkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Lucy1504 wrote:
Mam pytanie
Czy jest jakiś rejestr który pracodawca musi prowadzić w przypadku wypadku przy pracy podczas wykonywania pracy na umowę zlecenie. Mamy rejestr wypadków przy pracy - ale to dotyczy chyba tylko na umowę na etat nie zlecenia. Proszę o pomoc .
Wówczas nie jest to dla zleceniobiorcy pracodawca tylko zleceniodawca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam serdecznie!

 

Od lata zeszłego roku podjąłem prace na magazynie (NA UMOWĘ ZLECENIE PRZEDŁUŻANĄ CO MIESIĄC), pod koniec grudnia 2011 zostałem potrącony wózkiem widłowym na magazynie, poinformowałem mojego przełożonego o całym zajściu, po czym kazał mi jechać na pogotowie i na wieczór miałem dać znać co i jak ze mną. Okazało się że mam silne stłuczenie nogi i złamanie ręki, mój lekarz internista wystawił mi zwolnienie na 1,5 miesiąca i dał skierowanie do specjalisty lekarza ortopedy na dalsze oględziny moich złamań wynikających z mojego wypadku w pracy. W między czasie skończyła mi się umowa zlecenie (data ost. 10.12 -10.01.2012) z firmą w której pracowałem . Firma odprowadzała wszystkie składki za wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego, do tego momentu mogłem bez problemu posługiwać się tzn. RMUA ZUS (odcinek z pensja) aby móc skorzystać z jakiejkolwiek opieki medycznej. Mam sporządzony protokół z wypadku gdzie jest uznany wypadek przy pracy nie z mojej winy. Nie uczę się,nie jestem studentem, jestem pełnoletni.

 

Mam kilka pytań do mojej sytuacji:

 

1. Czy firma w której skończyła się moja umowa zlecenie, może/nie musi ze mną podpisać nową w czasie mojego zwolnienia że bym mógł być dalej ubezpieczony i doprowadzić do końca moje leczenie?

Z winy nie mojej, nie mogę podjąć innej pracy bo jestem unieruchomiony i nie mogę wykonywać żadnych prac manualnych.

 

2. Czy w związku z nie przedłużeniem umowy zlecenie z moim pracodawcą, muszę jechać wtedy do urzędu pracy i tam się zarejestrować jako bezrobotny, by mieć ubezpieczenie zdrowotne do dalszej rekonwalescencji?

 

3. Czy należy się dla mnie 100% należnej mi pensji w ostatnim miesiącu mojej umowy zlecenie, bez względu na ilość przepracowanych dni i czy nadgodziny też się w to wliczają?

 

 

Dziękuje i pozdrawiam.

 

Magazynier 2011/12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magazynier2011 wrote:
Witam serdecznie!

Od lata zeszłego roku podjąłem prace na magazynie (NA UMOWĘ ZLECENIE PRZEDŁUŻANĄ CO MIESIĄC), pod koniec grudnia 2011 zostałem potrącony wózkiem widłowym na magazynie, poinformowałem mojego przełożonego o całym zajściu, po czym kazał mi jechać na pogotowie i na wieczór miałem dać znać co i jak ze mną. Okazało się że mam silne stłuczenie nogi i złamanie ręki, mój lekarz internista wystawił mi zwolnienie na 1,5 miesiąca i dał skierowanie do specjalisty lekarza ortopedy na dalsze oględziny moich złamań wynikających z mojego wypadku w pracy. W między czasie skończyła mi się umowa zlecenie (data ost. 10.12 -10.01.2012) z firmą w której pracowałem . Firma odprowadzała wszystkie składki za wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego, do tego momentu mogłem bez problemu posługiwać się tzn. RMUA ZUS (odcinek z pensja) aby móc skorzystać z jakiejkolwiek opieki medycznej. Mam sporządzony protokół z wypadku gdzie jest uznany wypadek przy pracy nie z mojej winy. Nie uczę się,nie jestem studentem, jestem pełnoletni.

Mam kilka pytań do mojej sytuacji:

1. Czy firma w której skończyła się moja umowa zlecenie, może/nie musi ze mną podpisać nową w czasie mojego zwolnienia że bym mógł być dalej ubezpieczony i doprowadzić do końca moje leczenie?
Z winy nie mojej, nie mogę podjąć innej pracy bo jestem unieruchomiony i nie mogę wykonywać żadnych prac manualnych.

2. Czy w związku z nie przedłużeniem umowy zlecenie z moim pracodawcą, muszę jechać wtedy do urzędu pracy i tam się zarejestrować jako bezrobotny, by mieć ubezpieczenie zdrowotne do dalszej rekonwalescencji?

3. Czy należy się dla mnie 100% należnej mi pensji w ostatnim miesiącu mojej umowy zlecenie, bez względu na ilość przepracowanych dni i czy nadgodziny też się w to wliczają?


Dziękuje i pozdrawiam.

Magazynier 2011/12
1) Leczenie i rehabilitacja w związku z wypadkiem przy pracy nie zostanie przerwane nawet po wygaśnięciu umowy o pracę (umowy zlecenia), będą kontynuowane do dnia zakończenia leczenia lub w przypadku świadczenia chorobowego (182 dni) i świadczenia rehabilitacyjnego (nie dłużej niż 12 miesięcy).
2) Jeżeli zarejestruje się Pan na tzw. bezrobociu i uzyskane zostanie prawo do zasiłku dla bezrobotnych, wówczas nie będzie możliwe pobieranie ani zasiłku chorobowego (100 % podstawy wymiaru), ani również świadczenia rehabilitacyjnego (100% podstawy wymiaru), proszę sobie przeliczyć, czy opłaca się Panu teraz rejestrować na bezrobociu.
3) Należy się Panu cały czas 100% podstawy wymiaru zasiłek chorobowy, później świadczenie rehabilitacyjne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magazynier2011 wrote:
Witam serdecznie!

Od lata zeszłego roku podjąłem prace na magazynie (NA UMOWĘ ZLECENIE PRZEDŁUŻANĄ CO MIESIĄC), pod koniec grudnia 2011 zostałem potrącony wózkiem widłowym na magazynie, poinformowałem mojego przełożonego o całym zajściu, po czym kazał mi jechać na pogotowie i na wieczór miałem dać znać co i jak ze mną. Okazało się że mam silne stłuczenie nogi i złamanie ręki, mój lekarz internista wystawił mi zwolnienie na 1,5 miesiąca i dał skierowanie do specjalisty lekarza ortopedy na dalsze oględziny moich złamań wynikających z mojego wypadku w pracy. W między czasie skończyła mi się umowa zlecenie (data ost. 10.12 -10.01.2012) z firmą w której pracowałem . Firma odprowadzała wszystkie składki za wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego, do tego momentu mogłem bez problemu posługiwać się tzn. RMUA ZUS (odcinek z pensja) aby móc skorzystać z jakiejkolwiek opieki medycznej. Mam sporządzony protokół z wypadku gdzie jest uznany wypadek przy pracy nie z mojej winy. Nie uczę się,nie jestem studentem, jestem pełnoletni.

Mam kilka pytań do mojej sytuacji:

1. Czy firma w której skończyła się moja umowa zlecenie, może/nie musi ze mną podpisać nową w czasie mojego zwolnienia że bym mógł być dalej ubezpieczony i doprowadzić do końca moje leczenie?
Z winy nie mojej, nie mogę podjąć innej pracy bo jestem unieruchomiony i nie mogę wykonywać żadnych prac manualnych.

2. Czy w związku z nie przedłużeniem umowy zlecenie z moim pracodawcą, muszę jechać wtedy do urzędu pracy i tam się zarejestrować jako bezrobotny, by mieć ubezpieczenie zdrowotne do dalszej rekonwalescencji?

3. Czy należy się dla mnie 100% należnej mi pensji w ostatnim miesiącu mojej umowy zlecenie, bez względu na ilość przepracowanych dni i czy nadgodziny też się w to wliczają?


Dziękuje i pozdrawiam.

Magazynier 2011/12
1) Zawarcie kolejnej umowy nie ma żadnego znacznie na dalszy ciąg leczenia i korzystania z NFZ;

2) Wówczas nie będzie mógł Pan pobierać zasiłku chorobowego. Na bezrobociu należy ewentulanie zarejestrować się po zakończeniu leczenia;

3) Tak. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Zgodnie z art. 9 ust. 2 przedmiotowej ustawy zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują w wysokości 100 % podstawy wymiaru. Zgodnie z art. 10 przedmiotowej ustawy prawo do zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego ustalają i świadczenie to oraz zasiłki wypłacają: 1) płatnicy składek, jeżeli są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa i ich wypłaty; 2) Zakład – w pozostałych przypadkach. Wobec tego zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) prawo do zasiłków określonych w ustawie i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają: 1) płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, z zastrzeżeniem pkt 2 lit. d (czyli osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia; 2) Zakład Ubezpieczeń Społecznych: a) ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych; b) ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym; c) ubezpieczonym będącym duchownymi; d) osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia; e) ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego. Oczywiście chodzi tutaj jedynie o ustalenia prawo do zasiłku chorobowego i fizyczną wypłatę owego zasiłku, gdyż ostatecznie pracodawca zawsze rozlicza się z ZUS. Zasiłki chorobowe zawsze pokrywane są z funduszu ZUS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie...

 

Chciałem gorąco podziękować wszystkim tym którzy pomogli nieco przybliżyć ciemniejsze aspekty mojego problemu, byłem w ZUS-sie tam powiedziano mi co następuje że pracodawca musi przedłużyć mi ubezpieczenie zdrowotne jeśli tylko przepracowałem więcej niż 90 dni (i tak też było), do ZUS-u muszę dowieść też kilka dokumentów; tzn. kartę wypadku, specjalny druk wystawiony przez firmę która mnie zatrudniała Z - A i podpisać mi zwolnienia lekarskie które rzekomo Pani kadrowa z Panem z BHP powiedzieli mi że nie są do niczego potrzebne a jednak okazało się że są co więcej to wszystko firma musi dostarczyć lub poinformować mnie abym to ja mógł samodzielnie dostarczyć je do ZUS-u, ponieważ nie mogę zarejestrować się jako bezrobotny aby mieć ubezpieczenie jeśli nie skończyłem leczenia i rehabilitacji (i złożyć dokument wystawiony przez lekarza o zakończeniu leczenia) bez tego dokumentów nie mogę mieć opieki lekarskiej nigdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magazynier2011 wrote:
Witam ponownie...

Chciałem gorąco podziękować wszystkim tym którzy pomogli nieco przybliżyć ciemniejsze aspekty mojego problemu, byłem w ZUS-sie tam powiedziano mi co następuje że pracodawca musi przedłużyć mi ubezpieczenie zdrowotne jeśli tylko przepracowałem więcej niż 90 dni (i tak też było), do ZUS-u muszę dowieść też kilka dokumentów; tzn. kartę wypadku, specjalny druk wystawiony przez firmę która mnie zatrudniała Z - A i podpisać mi zwolnienia lekarskie które rzekomo Pani kadrowa z Panem z BHP powiedzieli mi że nie są do niczego potrzebne a jednak okazało się że są co więcej to wszystko firma musi dostarczyć lub poinformować mnie abym to ja mógł samodzielnie dostarczyć je do ZUS-u, ponieważ nie mogę zarejestrować się jako bezrobotny aby mieć ubezpieczenie jeśli nie skończyłem leczenia i rehabilitacji (i złożyć dokument wystawiony przez lekarza o zakończeniu leczenia) bez tego dokumentów nie mogę mieć opieki lekarskiej nigdzie...
Słusznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...