Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wycena na zamiennikach z OC sprawcy LIBERTY - co robic?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na wstepie gratuluje stworzenia takiego forum. Przewertowalem 7 stron archiwum, jednak mimo wszystko zdecydowalem sie opisac moj problem.

 

1) Mialem kolizje drogowa, Pani wyjechala mi z podporzadkowanej pod sam zderzak. Zostala ukarana mandatem, policja orzekla jej wine. Pani posiadala OC w liberty direct. Pierwsza wizyta rzeczoznawcy, wszystko opisane jak nalezy, za tydzien wycena (kosztorys) i tutaj pojawil sie szok kwota do wyplaty 5000 zl Przeslano mi kalkulacje z programu Audatex i widze, ze wstawili zamienniki. Oczywiscie nie chce zamiennikow, chce oryginalne czesci lub chociaz wyliczenie uzywanych ale oryg. czesci. Dodam, ze auto bylo bezwypadkowe, posiadalo tylko org. czesci, chce poprostu doprowadzic go do takiego stanu jak przed kolizja. Forma naprawy jest mi obojetna, nie chce zarabiac kombinowac. Co moge zrobic zeby zmusic ubezpieczyciela do wstawienai czesci oryginalnych?

 

2) Druga sprawa felgi 17stki, uszkodzone zostaly 2 szt., szukalem na allegro ale nie moge ich dokupic, ubezpieczyciel wyliczyl mi szkode za 2 felgi (smieszna cena 250), komplet wart ok. 2000 zl. Przeciez to bez sensu.

 

3) czy moge dochodzic o odszkodowanie z tytulu zmiany statusu auta bezwypadkowego? Przeciez automatycznie spada jego wartosc przy potencjalnej sprzedazy.

 

Dodam, ze auto jest warte ok. 35 tys. zl to audi a6 2.8 benzyna 99 r. pelna opcja. Uszkodzony jest blotnik x2, zderzak, pas przedni, maska, zawieszenie, felgi, opony.

Prosze o pomoc, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wprowadzeniu rozporządzenia dotyczącego stosowania części zamiennych na rynku motoryzacyjnym ubezpieczyciele szybko zaczęli stosować jej przepisy we postępowaniach szkodowych, chociaż zakres zastosowania tego rozporządzenia jest ściśle określony i dotyczy innych podmiotów niż ubezpieczyciele. W Pana przypadku pozostaje wniesienie tzw. odwołania do ubezpieczyciela, a jeżeli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, wówczas tylko droga sądowa.

 

W kwestii wartości felg musi Pan udowodnić, że felgi tego typu są znacznie droższe niż ustalił to ubezpieczyciel. Dowodem może być dokument zakupu.

 

Jeśli chodzi o odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej spowodowanej zmianą statusu pojazdu na wypadkowy, to niestety orzecznictwo sądowe stoi na stanowisku, iż takie odszkodowanie może dotyczyć pojazdów nie starszych niż 3-4 letnie. W Pana przypadku szanse uzyskania odszkodowania z tego tytułu są znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Panu za rzetelna odpowiedz, troche mi lepiej jednak mam o co walczyc.

 

1) Odnosnie zamiennikow, czy ktos wysylal podobne pismo do firmy ubezpieczeniowej, wydaje mi sie ze trzeba je odpowiednio umotywowac, rowniez odpowiednimi art. prawnymi. Jak to skonstruowac, tak zeby nie poszlo od razu do kosza w liberty?

 

2) Felgi byly juz zalozone w aucie w momencie zakupu, dowodem moga byc zdjecia robione przez innego ubezpieczyciela w momencie wykupywania polisy AC?

 

3) Czy powinienem dokonac ponownej wyceny przez rzeczoznawce z PZMot lub serwis ASO?

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nic to nie da. Odpowiedź będzie jedna- (z pominięciem prawniczych formułek) wypłacone odszkodowanie jest wystarczające do naprawienia pojazdu, a zastosowanie części nieoryginalnch dopuszczone do obrotu i stosowania oraz gwarantujące bezpieczeństwo eksploatacji. Albo faktury albo naprwa bezgotówkowa pozwolą naprawić samochód na "oryginałach". A, i oczywiście sąd...

2. Można poszukać na allegro, lub w sklepach handlującymi takimi felgami i wykazać ewentualną różnicę, ale na zwrot za cztery sztuki nie ma co liczyć.

3. w jakim celu? jeśli chodzi o to co pkt. 1 to tylko się zapętlamy. Odpowiedź będzie ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co w wypadku naprawy samochodu na faktury, wykazujac zakup czesci oryginalnych, czy firma moze podwazyc taka fakture? Pytam, poniewaz nie chce jeszcze doplacac do szkody nie z mojej winy. Naprawic wszystko na oryginalnych czesciach i pozniej przedlozyc zbiorcza fakture?

 

Sklanialbym sie do naprawy bezgotowkowej lub na faktury, ale duzo osob twierdzi ze bede wtedy musial doplacac z wlasnej kieszeni (amortyzacja), jak to jest w praktyce?

 

2. Nawet jesli otrzymam 1000 zl za te dwie felgi, to co mam zrobic z pozostalymi dwoma, kiedy nie moge ich dokupic. Podobnny bedzie problem z odsprzedaza dwoch sprawnych sztuk. Wciaz jestem stratny, bo bede mial dwie nie przydatne alufelgi i o 1000 zl za malo, zeby kupic inny komplet.

 

Jeszcze jedna sprawa jeden z doradcow prawnych sugerowal mi podwazenie zastosowania czesci "zamiennikow" przez udowodnienie rzeczoznawcy, ze w momencie montazu czesci odbiegaja od oryginalu (jakosc wykonania, spasowanie, wyglad). Jest sens stosowac taka taktyke z ubezpieczycielem?

 

Jaki koszty powinny mi zostac zwrocone?

- holowanie

- ponowny przeglad

- cos jeszcze?

 

Dziekuje i pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie może podważyć i nie może potrącać amortyzacji, przynajmniej w teorii.Proponuję jednak spróbowac inaczej, wybrac serwis i niech wystawii kosztorys wstępny z oryginalnymi częściami, bez wykonywania jeszcze naprawy i niech prześlą go do weryfikacji do ubezpieczyciela. Nie sądzę żeby Liberty korygowało ceny, conajwyżej zastrzegą sobie prawo zweryfikowania sposobu wykonania naprawy (oględziny ponaprawcze). To pozwoli naprawić na oryginałach bez wyciągania gotówki

2. no cóż, zgodnie z KC jeśli nie można przywrócić stanu sprzed szkody należy się świadczenie w pieniądzu, czytaj, jeśli nie mozna dokupić 2 sztuk to dostajesz za uszkodzone odszkodowanie i martw się człowiecze. Niestety, podobnie jest z oponami, amortyzatorami etc..

3. ciężką przeprawę chcesz wziąć na siebie, dużo łatwiej będzie wykazać ubezpieczalni, że dana część ma homologację i za jakość odpowiada wytwórca. Możesz jednak spróbować powalczyć o zamienniki wyłacznie jakości odpowiadającej oryginałowi (hella, bosch, valeo itp, zamiast bylechińskakashana) wykazując konkretne ceny (tych lepszych), argumentując jednocześnie, że próby założenia tańszych zakończyły sie niepowodzeniem (szpary, mocowania przesunięte, nie wiem wymyśl coś, z pewnością będzie to prawda. Tylko sprawdź najpierw, czy właśnie takich Ci nie zaproponowali.

4 wszystkie jakie poniosłeś mające związek ze szkodą i uzasadnione oczywiście. holowanie, przegląd to bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...