Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Zwrot odszkodowania do pzu.


Rekomendowane odpowiedzi

mialem wypadek drogowy z udzialem pieszego jakies 10lat temu.nie posiadalem wtedy prawa jazdy.wypadek byl taki ze jechalem i wszedl mi pod kola pijany przechodzien i dostal roznych obrazen ciala.wystapil o odszkodowanie do pzu ktore mu wyplacilo jaka stam kwote.pzu zada ode mnie zwrotu wyplaconego odszkodowania ktore wyplacili temu poszkodowanemu wraz z odsetkami.ja w czasie wypadku nie mialem 17 lat i bylem osadzony prze sad dla nie letnich.chcialem sie dowiedziec czy pzu ma prawo zadac takiego zwrotu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 43. Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;

2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;

3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;

4) zbiegł z miejsca zdarzenia.

 

Jeśli PZU dokonało zapłaty na rzecz poszkodowanego dawniej niż 3 lata temu to może Pan skutecznie podnieść zarzut przedawnienia. Jeżeli jednak wypłata nastąpiła do 3 lat wstecz to żądanie PZU jest uzasadnione i niewiele można zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ze nie mialem 17 lat to nie mozna od tego sie odwolac?liczylem wczoraj i od zdarzenia minelo 11lat a od wyplaty odszkodowania ponad 10l.mam jakas szanse zeby tej kwoty nie zwracac i liczyc na umorzenie bo przez te lata jest ona kolosalna wraz z odsetkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli od wypłaty odszkodowania upłynęło 10 lat to z pewnością roszczenie uległo przedawnieniu. W tym celu należy sporządzić pismo i wysłać do ubezpieczyciela, w którym należy podnieść zarzut przedawnienia.

 

Co do przedawnienia roszczenia regresowego to w tym przypadku jest to termin 3 -letni od dnia wypłaty odszkodowania poszkodowanemu. Proszę zatem nie sugerować się błędnymi opiniami co do 10-letniego terminu przedawnienia, gdyż w tym zakresie Sąd Najwyższy już 3 lata temu podjął uchwałę, w której wyjaśnił charakter tego przedawnienia (zobacz: Uchwała z dnia 10 listopada 2005 r. Sąd Najwyższy III CZP 83/05 OSNC 2006/9/147, Biul.SN 2005/11/6, Prok.i Pr. 2006/7-8/43). Zatem, skoro od wypłaty odszkodowania upłynęło ponad 3 lata to zarzut przedawnienia będzie w pełni skuteczny. Życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie ma nic do tego ze oni mi przysylali pisma o zaplate tego roszczenia regresowego przez ten caly okres tj(10lat) w przedziale co jakies 2 lata i straszyli sadem i konsekwencjami.teraz minelo juz 10 lat od wyplacenia tego odszkodowania.czyli pisac bezposrednio do ubezpieczyciela czy raczej przez adwokata??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedawnienie przerywa się tylko w 3 przypadkach i jednym z nich jest podjęcie czynności przed sądem w celu dochodzenia roszczenia. Samo sporządzenie i doręczenie wezwania do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia. Stosowne pismo może Pan sporządzić samodzielnie lub zlecić profesjonalnemu pełnomocnikowi (radcy prawnemu lub adwokatowi).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Więc wracam do sprawy.Miałem 2 sprawy w sadzie i sąd odrzucił przedawnienie,póżniej apelacja i też się nie udało.Doszło do tego że mam komornika na pensji.Chciałbym spłacić teraz ten dług bo jak żyć tu dalej z komornikiem.Co mam teraz zrobić,napisać do pzu jakieś pismo że chce spłacic ten dług i czy mam jakąś szanse żeby mi chociaż odsetki umorzyli i zawiesili tego komornika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...