Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek w Niemczech w czasie pracy sezonowej


piteros1976
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam problem z ZUS będąc na urlopie płatnym pojechałem do Niemiec do pracy sezonowej i uległem tam wypadkowi przy pracy . Praca była legalna miałem druk E101 czy ZUS powinien mi uznać wypadek przy pracy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUS za za wypadek przy pracy uznaje wypadki, które zdarzyły się w miejscu pracy, bądź też miały bezpośredni związek, odszkodowanie z ZUS-u przysługiwałoby Ci tylko wtedy, gdy byłbyś oddelegowany do pracy w Niemczech przez firmę w której jesteś zatrudniony, ale skoro praca w Niemczech była legalna powinieneś zorientować się o odszkodowanie od niemieckiego pracodawcy/ubezpieczyciela.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś się w tej sprawie z kimś kontaktować? Nie znam dokładnie prawa niemieckiego, ale legalnie zatrudnionym, opłacającym składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne na pewno należy się opieka medyczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak opieka sie nalezy z tym ze niemcy upominaja sie od nfz pieniedzy za leczenie a nfz musi miec z zus uznanie wypadku a zus nie bardzo chce to zrobic twierdzac ze bylem wtedy na urlopie i wypadek nie mial miejsca w mojej polskiej firmie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
kalisto1986 wrote:
Mam pytanie i byc moze moglibyscie mi pomoc
Mąz mial wypadek przy pracy doznal urazu barku , po wypadku nie poszedl na zwolnienie lekarskie odrazu mimo zalecen lekarza poniewaz bal sie o posade , niestety wkoncu bol byl tak silny , iz zostal zmuszony do zwolnienia. Po przejsciu na zwolnienie dostal wezwanie na komisjie lekarska w celu sprawdzenia zasadnosci . Wracajac z komisji dostal poważnego urazu ściegna achillesa oraz innych sciegien i miesnia w tej chwili jest po operacji . Jest objety ubezpieczeniem wypadkowym w zus . I tutaj moje pytanie czy wymienione ubezpieczenie pokrywa drugi wypadek ? jesli tak jakie kroki mamy podjadz bede wdzieczna za wskazowki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

MARTINNIETOPERZ wrote:

mam pytanie ile mogę otrzymać za urazy doznane w wypadku samochodowym z polisy oc sprawcy.w wypadku doznałem uraz głowy ,uraz klatki piersiowej, uraz barku lewego,skrecenie kręgosłupa szyjnego,dyskopatia powypatkowa-leczenie operacyjnie,krwiak opłucnej prawej,krwiak udalewego obecnie jego włuknienie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

agula89 wrote:

mam pytanko miałam wypadek w sierpniu i chce sie ubiegac o odszkodowanie z oc sprawczynia byla kolezanka i dzis byłam na zeznaniach w policji gdzie powiedziano mi ze to było nie umyslnie spowodowanie wypadku czyli nie bedzie ona płaciła tylko ubezpieczyciel?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sucha` wrote:
zacznijmy od waznej kwestii jaki to byl wypadek?? komunikacyjny czy inny??

jesli kolezanka miala OC jak najbardziej ubiegaj sie o odszkodowanie.. placil bedzie ubezpieczyciel kolezanki a nie ona sama..

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cichy wrote:

witam jeżeli uległem wypadkowi w 2008 roku a z powodu długotrwałego leczenia przyznany uszczerbek miałem w czerwcu 2010 to według jakich stawek dostane wypłacone odszkodowanie tych obowiązujących w 2008 roku? czy teraz obowiązujących w 2010 roku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ktoś wrote:

Witam ,kolega mojej córki pożyczył samochód od kuzynki i zaprosił moją córkę na przjażczkię i wygłupiając się wpadł na drzewka . Samochód jest do kasacji zaś im się nic nie stało,ale córka przyszła roztrzęsiona .Czy powinnam żądać odszkodowania za szkodę przychyczną.Być może właścicielka tego samochodu może założyć sprawę ,Czy moja córka może być wzięta jako świadek i być odpowiedzialna, choć to nie ona spowodowała ten wypadek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FrąszczakKatarzyna wrote:
witam ,prosze o pomoc,bo MPK nie chce wypłacic odszkodowania
w 2007 r mamę przy wsiadaniu do autobusu uderzyły drzwi ,które nie były w zaden sposób oznaczone,że otwieraja sie na zewnatrz 57 cm,doznała złamania kosci udowej ,miała zabieg ,włozono płytki i 3 sruby,,wytworzyła sie infekcja -gronkowiec,zgorzel itp.leżała 3 tygodnie w szoitalu,potem w sanatorium ,do dziś porusza sie o kulach i odczuwa silny ból,w wypadku straciła okulary .Wystapilismy o odszkodowanie do MPK,jednak oni odrzucili,tłumacząć,że to nie jest wina kierowcy a mojej mamy ,gdyby bardziej uważała do wypadku by nie doszło czy postepują słusznie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

potrącony wrote:

Podczas postoju doszło do kolizji kobieta drugim samochodem uderzyła w mój i uciekła z miejsca kolizji sprawę zgłosiłem na policji zostały zrobione oględziny zdjęcia ,co dalej jeśli nie odnajdą winnej ,czy należy mi się odszkodowanie z funduszu gwarancyjnego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mena24 wrote:

mialam wypadek w pracy ale nie spisalismy protokolu poszlam na zwolnienie na 10 dni a jak wrocilam do pracy to na drogi dzien dostalam wypowiedzenie z pracy czy tak mozna postepowac z pracownikiem. a moze powinnam isc do sadu pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asiq86 wrote:
Witam,
we wrzesniu 2009 r. bylem zatrudniony (legalnie)w Niemczech jako pomoc w rolnictwie. w wyniku obslugi maszyny stracilem 3,5 palca prawej dloni(jestem praworeczny).w chwili obecnej mam tylko kciuka i pol palca wskazujacego.
leczenie odbywalo sie w Niemczech.
po powrocie do Pl zebralem cala dokumentacje lekarska i zglosilem do Zus wniosek o wyplate jednorazowego odszkodowania z tytulu wypadku przy pracy oraz wniosek o rente.
i tu zaczely sie moje problemy. od dnia wypadku nie otzrymalem zadnego świadczenia pienieznego, np tzw "chorobowego". niemiecki pracodawca poinformowal mnie, ze zajmie sie tym pl Zus, natomiast Zus ze lezy to w gestii pracodawcy. ponadto Zus nie uznal mojego wypadku za wypadek przy pracy gdyz w okresie pracy w Niemczech pracodawca nie oplacal za mnie skladki na ubezpieczenie wypadkowe (pomimo jego zapewnien ze tak jest-mam nawet swiadectwo pracy, w ktorym jest napisane ze takie skladki oplacal). w tej sprawie zlozylem odwolanie do Sadu Pracy i wciaz czekam na decyzje. czy mam jakies realne szanse na uzyskanie odszkodowania? ewentualnie do kogo moge sie jeszcze odwolac?czy to ze pracodawca okazal sie nieuczciwy pozbawia mnie prawa do odszkodowania?

ponadto 2 razy bylem w Zus u lekarza orzecznika (drugi raz u psychologa). dzis dostalem pismo, ze renta takze mi sie nie nalezy (chociaz praktycznie nie mam dloni). cyt.: "celowe jest przekwalifikowanie zawodowe ze wzgledu na niezdolnosc do pracy w dotychczasowym zawodzie. [...] Niezdolnosc do pracy w dotychczasowym zawodzie nie pozostaje w zwiazku z wypadkiem przy pracy". z zawodu jestem tokarzem, moj zawod wykonywany to rolnik. posiadam wyksztalcenie zawodowe. pochodze z woj. swietokrzyskiego z regionu gdzie jest naprawde duze bezrobocie i nie wyobrazam sobie miejsca, gdzie z moim wyksztalceniem bez sprawnej prawej dloni moglbym znalezc prace.
dodam jeszcze ze nie bylem na standardowej "komisji", nie znam swojego %uszczerbku na zdrowiu, bo zaden lekarz mnie o tym nie poinformowal.

czy ktos jest w stanie powiedziec mi co teraz powinienem robic? na pomoc adwokata niestety mnie nie stac.czy mam jakiekolwiek szanse na wyplate odszkodowania? czy mam szanse na rente?czy moze powinienem spokojnie czekac na uznanie mojego wypadku za wypadek przy pracy i dopiero wtedy zaczac dzialac dalej. ile wogole mam czasu na jakiekolwiek działania?
z gory dziekuje za odpowiedz na moje watpliwosci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
keri wrote:
kalisto1986 wrote:
Mam pytanie i byc moze moglibyscie mi pomoc
Mąz mial wypadek przy pracy doznal urazu barku , po wypadku nie poszedl na zwolnienie lekarskie odrazu mimo zalecen lekarza poniewaz bal sie o posade , niestety wkoncu bol byl tak silny , iz zostal zmuszony do zwolnienia. Po przejsciu na zwolnienie dostal wezwanie na komisjie lekarska w celu sprawdzenia zasadnosci . Wracajac z komisji dostal poważnego urazu ściegna achillesa oraz innych sciegien i miesnia w tej chwili jest po operacji . Jest objety ubezpieczeniem wypadkowym w zus . I tutaj moje pytanie czy wymienione ubezpieczenie pokrywa drugi wypadek ? jesli tak jakie kroki mamy podjadz bede wdzieczna za wskazowki
1) Jeśli nie był to wypadek przy pracy to może likwidować szkodę z ubezpieczenia chorobowego, a nie wypadkowego. Wobec tego można likwidować szkodę z ubezpieczeń dobrowolnych NNW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

keri wrote:

MARTINNIETOPERZ wrote:

mam pytanie ile mogę otrzymać za urazy doznane w wypadku samochodowym z polisy oc sprawcy.w wypadku doznałem uraz głowy ,uraz klatki piersiowej, uraz barku lewego,skrecenie kręgosłupa szyjnego,dyskopatia powypatkowa-leczenie operacyjnie,krwiak opłucnej prawej,krwiak udalewego obecnie jego włuknienie

Nie sposób ocenić nie znajać dokładnie dokuemtnacji medycznej, stanu narządów ciała po leczeniu i rehabilitacji, wpływu uraz na życie zawodowe i prywatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

keri wrote:

agula89 wrote:

mam pytanko miałam wypadek w sierpniu i chce sie ubiegac o odszkodowanie z oc sprawczynia byla kolezanka i dzis byłam na zeznaniach w policji gdzie powiedziano mi ze to było nie umyslnie spowodowanie wypadku czyli nie bedzie ona płaciła tylko ubezpieczyciel?

Wszystko zależy z jakiego ubezpieczenia będzie likwidowana szkoda. Wypadek samochodowy zawsze popełnia się nieumyślnie, a umyślnie można tylko naruszyć zasady ruchu drogowego. W innym wypadku byłoby to zbrodnia zabójstwa. Za wypadki zawsze płaci ubezpieczyciel, gdyż na to właśnie opłaca się obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przez posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

keri wrote:

cichy wrote:

witam jeżeli uległem wypadkowi w 2008 roku a z powodu długotrwałego leczenia przyznany uszczerbek miałem w czerwcu 2010 to według jakich stawek dostane wypłacone odszkodowanie tych obowiązujących w 2008 roku? czy teraz obowiązujących w 2010 roku?

Według obowiązujących na dzień oceny szkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keri wrote:
ktoś wrote:
Witam ,kolega mojej córki pożyczył samochód od kuzynki i zaprosił moją córkę na przjażczkię i wygłupiając się wpadł na drzewka . Samochód jest do kasacji zaś im się nic nie stało,ale córka przyszła roztrzęsiona .Czy powinnam żądać odszkodowania za szkodę przychyczną.Być może właścicielka tego samochodu może założyć sprawę ,Czy moja córka może być wzięta jako świadek i być odpowiedzialna, choć to nie ona spowodowała ten wypadek.
1) Można żądać zadośćuczynienia o ile będzie to udokomentowane np. dokuemtnacją od psychiatry. Wówczas można likwidować szkodę z polisy OC którym podróżowała, gdyż kierowca odpowiada względem pasażera na zasadzie ryzyka;

2) Nie ma podstaw do pociągnięcia Pani córki do jakiejkkolwiek odpowiedzialności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keri wrote:
FrąszczakKatarzyna wrote:
witam ,prosze o pomoc,bo MPK nie chce wypłacic odszkodowania
w 2007 r mamę przy wsiadaniu do autobusu uderzyły drzwi ,które nie były w zaden sposób oznaczone,że otwieraja sie na zewnatrz 57 cm,doznała złamania kosci udowej ,miała zabieg ,włozono płytki i 3 sruby,,wytworzyła sie infekcja -gronkowiec,zgorzel itp.leżała 3 tygodnie w szoitalu,potem w sanatorium ,do dziś porusza sie o kulach i odczuwa silny ból,w wypadku straciła okulary .Wystapilismy o odszkodowanie do MPK,jednak oni odrzucili,tłumacząć,że to nie jest wina kierowcy a mojej mamy ,gdyby bardziej uważała do wypadku by nie doszło czy postepują słusznie?
Kierowca odpowiada względem pasażera na zasadzie ryzyka. Aby uwolnić się od tej odpowiedzialności za szkodę musi wykazać, że szkoda wynikła z działania siły wyższej, wyłącznej winy poszkodowanego lub osób trzecich za które nie ponosi odpowiedzialności. Wobec tego nie wystarczy tutaj współwina Pani mamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keri wrote:
potrącony wrote:
Podczas postoju doszło do kolizji kobieta drugim samochodem uderzyła w mój i uciekła z miejsca kolizji sprawę zgłosiłem na policji zostały zrobione oględziny zdjęcia ,co dalej jeśli nie odnajdą winnej ,czy należy mi się odszkodowanie z funduszu gwarancyjnego.
Tak- pod warunkiem, że szkoda rzeczowa połączona jest ze szkodą osobową trwającą powyżej 14 dni. Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst. jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 ze zm.) do zadań Funduszu należy zaspokajanie roszczeń z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2, w granicach określonych na podstawie przepisów rozdziałów 2 i 3, za szkody powstałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w mieniu, w przypadku szkody, w której równocześnie u któregokolwiek uczestnika zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż 14 dni, a szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym, a
nie ustalono ich tożsamości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keri wrote:
asiq86 wrote:
Witam,
we wrzesniu 2009 r. bylem zatrudniony (legalnie)w Niemczech jako pomoc w rolnictwie. w wyniku obslugi maszyny stracilem 3,5 palca prawej dloni(jestem praworeczny).w chwili obecnej mam tylko kciuka i pol palca wskazujacego.
leczenie odbywalo sie w Niemczech.
po powrocie do Pl zebralem cala dokumentacje lekarska i zglosilem do Zus wniosek o wyplate jednorazowego odszkodowania z tytulu wypadku przy pracy oraz wniosek o rente.
i tu zaczely sie moje problemy. od dnia wypadku nie otzrymalem zadnego świadczenia pienieznego, np tzw "chorobowego". niemiecki pracodawca poinformowal mnie, ze zajmie sie tym pl Zus, natomiast Zus ze lezy to w gestii pracodawcy. ponadto Zus nie uznal mojego wypadku za wypadek przy pracy gdyz w okresie pracy w Niemczech pracodawca nie oplacal za mnie skladki na ubezpieczenie wypadkowe (pomimo jego zapewnien ze tak jest-mam nawet swiadectwo pracy, w ktorym jest napisane ze takie skladki oplacal). w tej sprawie zlozylem odwolanie do Sadu Pracy i wciaz czekam na decyzje. czy mam jakies realne szanse na uzyskanie odszkodowania? ewentualnie do kogo moge sie jeszcze odwolac?czy to ze pracodawca okazal sie nieuczciwy pozbawia mnie prawa do odszkodowania?

ponadto 2 razy bylem w Zus u lekarza orzecznika (drugi raz u psychologa). dzis dostalem pismo, ze renta takze mi sie nie nalezy (chociaz praktycznie nie mam dloni). cyt.: "celowe jest przekwalifikowanie zawodowe ze wzgledu na niezdolnosc do pracy w dotychczasowym zawodzie. [...] Niezdolnosc do pracy w dotychczasowym zawodzie nie pozostaje w zwiazku z wypadkiem przy pracy". z zawodu jestem tokarzem, moj zawod wykonywany to rolnik. posiadam wyksztalcenie zawodowe. pochodze z woj. swietokrzyskiego z regionu gdzie jest naprawde duze bezrobocie i nie wyobrazam sobie miejsca, gdzie z moim wyksztalceniem bez sprawnej prawej dloni moglbym znalezc prace.
dodam jeszcze ze nie bylem na standardowej "komisji", nie znam swojego %uszczerbku na zdrowiu, bo zaden lekarz mnie o tym nie poinformowal.

czy ktos jest w stanie powiedziec mi co teraz powinienem robic? na pomoc adwokata niestety mnie nie stac.czy mam jakiekolwiek szanse na wyplate odszkodowania? czy mam szanse na rente?czy moze powinienem spokojnie czekac na uznanie mojego wypadku za wypadek przy pracy i dopiero wtedy zaczac dzialac dalej. ile wogole mam czasu na jakiekolwiek działania?
z gory dziekuje za odpowiedz na moje watpliwosci.
Jeśli nie był Pan zatrudniony u polskiego pracodawcy i oddelegowany za granicę to świadczenie należą się tylko od niemieckiego pracdawcy. Szkodę można też likwidować z ubezpieczeń dobrowolnych NNW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...