Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

pasażer poszkodowany


niuska649
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

w połowie lipca miałam wypadek samochodowy jako pasażerka auta,kierowcą był mój brat

cały czas jestem w trakcie leczenia

kiedy mogę sie starać o odszkodowanie i czy w ogóle mi takie przysługuje. Brat nie miał ubezpieczone pasażerów

jak to wszystko załatwić???????? proszę o pomoc

miałam złamaną łopatkę,5żeber ,szyte ucho i lewą kostkę u nogi a najbardziej ucierpiała prawa noga która jest nadal w trakcie leczenia-jest złamana-nadal mam stabilizator zewnętrzny poruszam sie tylko za pomocą kul. przede mną jeszcze zabiegi na tę nogę i rehabilitacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wyjść od tego, kto był sprawcą wypadku. Jeżeli wypadek spowodowała osoba trzecia, to możesz zgłosić roszczenie odszkodowawcze z tytułu OC do jego ubezpieczyciela.

Jeżeli sprawcą wypadku był twój brat, to możesz skorzystać z jego OC. Ubezpieczenie OC obejmuje odpowiedzialnośc odszkodowawczą za wszelkie szkody związane z ruchem pojazdu, żeby uzyskać odszkodowanie nie trzeba dodatkowo ubezpieczac pasażerów.Roszczenia możesz zgłosić w ciągu 3 lat od wypadku. Nie zwlekaj, bo jak widzę poważnie uciepiałaś. Zatem odszkodowanie też nie będzie małe. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubezpieczyciel może jednak kombinować obniżenie odszkodowania ze wzgledu na tzw. "przyczynienie". Mogą podnosić, że wsiadłaś do samochodu z kierującym pod wpływem alkoholu, a więc w części sama przyczyniłaś się do wypadku, który cie spotkał. Wszystko zależy ile miał promili, czy byłaś tego świadoma i td. Tak czy i naczej nie powinni ci odmówić wypłaty choćby części odszkodowania. A jak odmówią, to trzeba z nimi się "boksować". Ubezpieczyciel stara sie wykorzystać wszelkie preteksty, żeby nie wypłacić odszkodowania, chociaz często jest to sprzeczne z prawem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna mala uwaga. Slusznie kolezanka aronia zauwazyla, ze ubezpieczalnia bedzie na pewno starala sie zmniejszyc kwote odszkodowania.

Ale od razu osrzegam. Skoro brat byl pod wplywem alkoholu i to bedzie zawarte w notatce policyjnej z miejsca zdarzenia, to kazda wyplacona kwota z jego polisy OC bedzie skierowana do regresu. Mowiac po ludzku, brat bedzie musial oddac ubezpieczalni cala kwote wyplaconego odszkodowania.

Tak wiec prosze sie zastanowic i porozmawiac z bratem, zalezy w jakich stosunkach ze soba jestescie. Pani pieniadze z odszkodowania sie naleza, ale prosze pamietac, ze brat zaplaci za pani odszkodowanie z wlasnej kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polega to na roszczeniu regresowym od pijanego sprawcy :

 

Kiedy roszczenie zwrotne

 

Wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii

 

Wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa

 

Nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa

 

I ciekawy fragment jakiegoś artykułu :

 

Przepisy zezwalają

 

Prawo do wystąpienia z roszczeniem regresowym wobec ubezpieczonego – sprawcy szkody daje ubezpieczycielom przepis art. 43 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Przedstawiciele PZU SA i Generali Polska zapewniają, że niemal w każdym przypadku – jeżeli tylko są uzasadnione podstawy prawne, korzystają z tej drogi, szczególnie wobec nietrzeźwych kierowców.

 

– Tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach odstępujemy od egzekucji na drodze sądowej. Na przykład, gdy wartość szkody jest niska, a sprawca jest bezrobotny lub znajduje się w areszcie – mówi Marek Gołębiewski, rzecznik prasowy Compensy. Zakład ten prowadzi aktualnie ok. 50 spraw sądowych przeciwko pijanym kierowcom.

 

Paweł Wróbel, rzecznik prasowy Generali Polska, informuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat jego firma skierowała do sądów 150 spraw regresowych, z czego 112 dotyczyło pijanych kierowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widze, ze niezbyt dokladnie sie wyrazilem, kolega wyjasnil dokladniej:)

Co nie zmienia faktu, ze w rachunku koncowym to brat zaplaci to odszkodowanie:)

 

Ubezpieczalnia wyplaci Pani odszkodowanie i jak z postu himery wynika brat bedzie musial zwrocic to ubezpieczalni:)

 

Czyli wyszedl mi duzy skrot myslowy, ale efekt ten sam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za odpowiedz

ale mam jeszcze jedno pytanie,a mianowicie-w jakim czasie brat musi zwrócić ubezpieczalni sumę odszkodowania? czy jest to w ratach czy w jaki sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia regresu zazwyczaj mozliwa jest do negocjacji z ubezpieczycielem.

Na pewno brat dostanie wezewanie do zaplaty z okreslona kwota i terminem splaty.

Z tym wezwaniem moze sie kontakotwac z ubezpieczycielem w celu rozlozenia splaty na raty, czy odroczeniem platnosci. Ale to wszystko sa sprawy indywidualne, wiec na forum sie pani tego nie dowie:)

 

Dodajmy jeszcze, ze jak brat spowodowal ten wypadek po pijanemu i byl uszkodzony jais inny samochod i jakies inne osoby, to wszystkie te szkody z jego polisy OC z tego wypadku bedzie musial splacac.

 

Tak wiec niestety moze sie ztego uzbierac spora sumka.

 

Ale przepraszam, ale nie zaluje Pani brata.

Jak chcial jechac pod wplywem alkoholu, to uwazam, ze powinien placic nawet dwukrotnie wieksze kwoty.

 

Przepraszam, za taki prywatny watek, ale pijanych kierowcow nie mozna zalowac.

Czego sama pani jest najlepszym dowodem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do brata to jestem w pełni świadoma jego winy..

bardzo dziękuję za odp:)

w wypadku zostałam tylko ja poszkodowana i (co może mniej istotne) samochód,który poszedł do kasacji...uderzyliśmy w drzewo na zakręcie od strony pasażera(czyli mojej)

jeszcze raz dziękuję za odp:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...