Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Złamana kośc strzałkowa


radziu26
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

 

Jak to wygląda u mnie:

 

26.09 - złamanie kostki bocznej prawej ( piątek )

 

- gips 7 tygodni

 

- kontrola - zrost 70 % i znowu gips na 2 tygodnie

 

- kontrola -( 4 dni temu ) brak całkowitego zrostu, wyjęcie z gipsu , zapis na rehabilitacje ( początek 23.12 )

 

obecnie orteza ( lekarz powiedział tylko ze moge ale nie musze tego kupować - kwestia tylko bezpieczeństwa)

 

jutro koniec z zastrzykami ( i nie Clexane tylko Fragmin)

 

L4 do 13 stycznia i kontrola.

 

Poradnia - szpital Praski, ale rehabilitacje będę miał w Bródnowskim , bo po pierwsze bliżej, apo drugie zobaczy tą nogę przynajmniej jeszcze jeden lekarz.

 

Kilka pytań:

 

1. Orteze zdejmuje na noc, ale do końca nie jestem co do tego przekonany( w ogóle o tym nigdzie nie pisze co ciekawe)

2. Jak dokładnie używać tego szarego mydła :) ?

3. W jaki sposób wiecie na ile kilogramów obciążacie nogę?

 

Przy wyjściach z domu raczej zabieram obie kule, ale dwukrotnie już byłem bez, kwestia przyzwyczajenia do lekkiego bólu , bezpieczeństwa i wolniejszych ruchów niż o kulach.

 

Biorę Osteogenon i Vitrum Calcium.

 

Nie piszecie też o innej sprawie, mianowicie jaki wpływ na zrost może mieć alkohol.

 

Czekam na jakieś porady i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 881
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • alawpr

    107

  • LillaKorn

    81

  • araya

    65

  • Tomek1661348207

    46

Top użytkownicy w tym temacie

Boleq wrote:
Witam wszystkich :)

Jak to wygląda u mnie:

26.09 - złamanie kostki bocznej prawej ( piątek )

- gips 7 tygodni

- kontrola - zrost 70 % i znowu gips na 2 tygodnie

- kontrola -( 4 dni temu ) brak całkowitego zrostu, wyjęcie z gipsu , zapis na rehabilitacje ( początek 23.12 )

obecnie orteza ( lekarz powiedział tylko ze moge ale nie musze tego kupować - kwestia tylko bezpieczeństwa)

jutro koniec z zastrzykami ( i nie Clexane tylko Fragmin)

L4 do 13 stycznia i kontrola.

Poradnia - szpital Praski, ale rehabilitacje będę miał w Bródnowskim , bo po pierwsze bliżej, apo drugie zobaczy tą nogę przynajmniej jeszcze jeden lekarz.

Kilka pytań:

1. Orteze zdejmuje na noc, ale do końca nie jestem co do tego przekonany( w ogóle o tym nigdzie nie pisze co ciekawe)
2. Jak dokładnie używać tego szarego mydła :) ?
3. W jaki sposób wiecie na ile kilogramów obciążacie nogę?

Przy wyjściach z domu raczej zabieram obie kule, ale dwukrotnie już byłem bez, kwestia przyzwyczajenia do lekkiego bólu , bezpieczeństwa i wolniejszych ruchów niż o kulach.

Biorę Osteogenon i Vitrum Calcium.

Nie piszecie też o innej sprawie, mianowicie jaki wpływ na zrost może mieć alkohol.

Czekam na jakieś porady i pozdrawiam :)
Co do alkoholu,nie polecam ,ale za to piwko szklaneczka jak najbardziej (przyspiesza zrost).
Co do szarego mydła ,to dziewczyny pisały ciepła woda zetrzeć mydełko rozpuśćic i w tych mydlinach moczyć ulubioną nóżkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boleq obciążanie nogi sprawdzsz na wadze lazienkowekoej.Alkohol opóżnia zost,więc radzę zrezygnowac,papierosy tez nie wpływają na kostninkę dobrze,o szarym mydle,była dyskusja kiedys na forum i zdecydowanie jestesmy za solami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lesorro wrote:
alawpr wrote:
o szarym mydle,była dyskusja kiedys na forum i zdecydowanie jestesmy za solami.
Jakie to sole?

(wiem, mogę sobie znaleźć ale trudno przebrnąć przez 950 stron czatu ;) )
Dużo na ten temat jest w tym wątku a tu tylko 13 stron.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LillaKorn wrote:
lesorro wrote:
alawpr wrote:
o szarym mydle,była dyskusja kiedys na forum i zdecydowanie jestesmy za solami.
Jakie to sole?

(wiem, mogę sobie znaleźć ale trudno przebrnąć przez 950 stron czatu ;) )
Dużo na ten temat jest w tym wątku a tu tylko 13 stron.
Liczyłem na tego typu odwzajemnienie...
W tym wątku dużo to jest o emocjach, weselach i imprezowaniu. (co ludzkie i potrzebne, możemy się dowiedzieć co nas czeka na weselu, jakie niebezpieczeństwa przy grillowaniu) i trochę o pogodzie. ;-p
Mniej o ćwiczeniach (ale za to rzeczowo i pomocnie)...
Sprawdź sama post po poście... dlatego na wiadomość, że "była dyskusja i że zdecydowanie jesteśmy za solami" zapytałem jakie to sole...

Ale skoro sobie można znaleźć, to dla zrobienia resume, przejrzałem ponownie i wnikliwie wątek, na trzynastu stronach znalazłem takie oto informacje o moczeniu:
woda z solą - 1 wypowiedź (bez przepisu, ponoć lepsza niż z mydłem)
woda z sola lecznicza - iwonicka - 1wypowiedź (jedyny konkret, bez opisu efektów)
woda z mydłem - 5 wypowiedzi (jedna powątpiewa w działanie, trzy nie opisują efektu a jedna poleca)
oklady z żywokostu - 1 (jedna osoba poleca
maść żywokostowa - 1 wypowiedź (ponoć nie ma efektu)

Jeżeli więc "sole" oznacza sól leczniczą iwonicką, to moja potrzeba wiedzy czuje się zaspokojona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lesorro,my sami szukamy po omacku i łapiemy sie wszystkiego co każdy z nas usłyszy od innego forumowicza.Nie ma tu żadnego specjalisty,lekarza czy rehabilitanta,tylko tacy sami ludzie jak ty.Zmagamy sie z połamaniami.rok ,dwa i po kilka miesiecy.Podtrzymujemy sie na duchu,wspieramy,śmiejemy,wymieniamy informacjami,bo inaczej tak jak nasza kolężanka z forum napisała bez tego forum wszyscy leżelibyśmy na kozetkach u psychologów.My nie znamy efektów specyfików,szukamy po omacku,szukamy w necie informacji wymieniamy sie spostrzezeniami.Jedne z dziewczyn mocza nogi w szarym mydle,inne w soli bocheńskiej a jeszcze inne w iwonickiej.Wszystko mozna kupic w zwyklych sklepach-drogeriach,aptekach.A jakie maja działanie mozesz sprawdzic w necie.Jednym na opuchliznę innym na sztywnośc stawów pomagaja.Nie oczekuj ,ze podamy ci specyfik na szybki zrost bo takiego nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alawpr wrote:
[...].Podtrzymujemy sie na duchu,wspieramy,śmiejemy,wymieniamy informacjami,bo inaczej tak jak nasza kolężanka z forum napisała bez tego forum wszyscy leżelibyśmy na kozetkach u psychologów. [...][ Nie oczekuj ,ze podamy ci specyfik na szybki zrost bo takiego nie ma.
:) ależ ja absolutnie nie podważam potrzeby pomocy psychicznej... Ona często bardziej stawia na nogi niż medykamenty.

Ponieważ bardzo mocno się wypowiedziałaś, "była dyskusja kiedys na forum i zdecydowanie jestesmy za solami" a w tym, kostkowym wątku na ten temat nic nie przypominałem sobie - przejrzałem inny wątek (o tytule raczej medycznym niż luźnym) kilka stron wstecz i konkretów też nie znalazłem (prócz przeważających rozmów towarzyskich). Wówczas zadałem konkretnie pytanie "jakie to sole" licząc na m.in Twoją odpowiedź. I jak widzę - nie myliłem się, bo było możliwe podanie konkretnych nazw zamiast wysłania mnie na drzewo...

Nie liczę na cudowną miksturę, słucham lekarzy, pielęgniarek (czasem chyba to lepsze) i grzebię w necie żeby znaleźć coś dla siebie i popróbować. Swoim doświadczeniem również się dzielę... czy w mojej sytuacji raczej podzielę.

Może kogoś uszczypnąłem ale za to wiem, że na wesele, bez możliwości skoczenia do walca - nie pójdę. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moczenie nogi w wodzie z szarym mydłem zalecane jest przy nie zagojonej ranie po operacji. Szare mydło ma działanie antyseptyczne. Przy dłuższym stosowaniu może wysuszać skórę, dlatego wskazane jest po takim moczeniu wklepanie w nogę balsamu czy innego kremu. Nie ma żadnego znaczenia dla przyspieszenia zrostu.

Co do soli to jest ich kilka rodzajów. Dziewczyny z forum najczęściej stosują bocheńską i iwonicką. Mi lekarz powiedział, że może być również i zwykła sól kuchenna.

Osobiście przy silnej opuchliźnie - w pierwszych tygodniach po zdjęciu gipsu - pomagał mi przemienny prysznic zimny-gorący na złamaną nogę. Poprawiało się bardzo krążenie. To tyle odnośnie soli i mydła.

A poza tym to już wkrótce przekonasz się sam na własnej skórze, że będziesz miał serdecznie dosyć swojego złamania, swojej "ułomności" z tego powodu i ciągłych rozmów tylko o nodze. Nie dziw się i nie krytykuj, że nie piszemy wyłącznie o dolegliwościach. Czasami trzeba zmienić temat aby nie zbzikować do końca. Jedno jest pewne - forum jest kopalnią wiedzy na tematy złamania i rehabilitacji. Pośledzisz dłużej to sam to stwierdzisz. A o pupie Maryny lepiej czasem popisać niż ciągle ubolewać na swoim losem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boleq wrote:
Ja dalej jestem ciekaw rad dotyczących ortez, naprawdę nikt z użytkowników forum nie zakładał ortezy po złamaniu kostki lub czymś podobnym?

Nie chce mi się w to wierzyć :)
Są osoby które nosiły ortezy.Dzieje sie to najczęściej pod koniec leczenia złamania.Często jako zamiennik gipsu wspomagający obciązanie nogi,aby kości były stabilne i zabezpieczone.Był kolega Dobrodziej który na noc zdejmował ortezę.Na poczatku miał obawy i budził sie w nocy w obawie że cos sobie zrobił lub zrobi ale to szybko minęło.Istotne jest to że on nie był zespolony.Ty to zespolenie masz więc śmiało mozesz ja do spania zdejmowac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boleq wrote:
Ja dalej jestem ciekaw rad dotyczących ortez, naprawdę nikt z użytkowników forum nie zakładał ortezy po złamaniu kostki lub czymś podobnym?

Nie chce mi się w to wierzyć :)
A jednak to prawda. Z obecnie udzielających sie na forum nikt nie korzysta z ortezy. Chyba Dobrodziej miał przyjemnośc noszenia tego ustronstwa, ale ostatnio nie zagląda na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :) Mój gips po sześciu tygodniach męczarni został skrócony i na dzień dzisiejszy jest o połowe krótszy niż wcześniej, czyli kończy się przed kolanem.Kostka wygląda już w porządku, ale teraz przyszedl czas na rozruszanie kolana, bo jest to bardzo cięzkie-mój postęp to 90 stopni zgięcia:) Jak Wy sobie radziliście z nowo narodzonym kolanem?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin_ wrote:
Witajcie :) Mój gips po sześciu tygodniach męczarni został skrócony i na dzień dzisiejszy jest o połowe krótszy niż wcześniej, czyli kończy się przed kolanem.Kostka wygląda już w porządku, ale teraz przyszedl czas na rozruszanie kolana, bo jest to bardzo cięzkie-mój postęp to 90 stopni zgięcia:) Jak Wy sobie radziliście z nowo narodzonym kolanem?:)
U mnie rehabilitant ,zaczął od uruchomienia rzepki
popatrz na drugie kolanko i zsuń rzepkę na dół i podciągnij czworogłowym na swoje miejsce. Tak samo ma być ruchoma jak w zdrowej nodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boleq wrote:
Ja dalej jestem ciekaw rad dotyczących ortez, naprawdę nikt z użytkowników forum nie zakładał ortezy po złamaniu kostki lub czymś podobnym?

Nie chce mi się w to wierzyć :)
Jestem po złamaniu kostki, Ja nawet się pytałem lekarza, czy orteza mi będzie potrzebna, lekarz powiedział że nie, ponieważ mam śruby w kostce ( 5 sztuk)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Marcin_ wrote:

Witajcie :) Mój gips po sześciu tygodniach męczarni został skrócony i na dzień dzisiejszy jest o połowe krótszy niż wcześniej, czyli kończy się przed kolanem.Kostka wygląda już w porządku, ale teraz przyszedl czas na rozruszanie kolana, bo jest to bardzo cięzkie-mój postęp to 90 stopni zgięcia:) Jak Wy sobie radziliście z nowo narodzonym kolanem?:)

90 stopni to wyczyn!! Mi uwolnoino kolano prawie po 4,5 miesiacu.Miałes krótko gips to szybciutko dojdziesz do normalnosci! Pokazano ci jak rozcwiczyc kolanko??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

alawpr wrote:

90 stopni to wyczyn!! Mi uwolnoino kolano prawie po 4,5 miesiacu.Miałes krótko gips to szybciutko dojdziesz do normalnosci! Pokazano ci jak rozcwiczyc kolanko??

Poważnie wyczyn?:) nie, nawet nie myślałem,że kolano będzie takie nieposłuszne. Wiem,że ktoś z was dodał linka z ćwiczeniami, ale typowo na kostke. Na razie sam kombinuje jak rozruszać kolano, acz każda rada się przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Marcin_ wrote:

alawpr wrote:

90 stopni to wyczyn!! Mi uwolnoino kolano prawie po 4,5 miesiacu.Miałes krótko gips to szybciutko dojdziesz do normalnosci! Pokazano ci jak rozcwiczyc kolanko??

Poważnie wyczyn?:) nie, nawet nie myślałem,że kolano będzie takie nieposłuszne. Wiem,że ktoś z was dodał linka z ćwiczeniami, ale typowo na kostke. Na razie sam kombinuje jak rozruszać kolano, acz każda rada się przyda :)

Ja tez podawałam na rozruszanie kolana.Mi te wiczenia bardzo pomogły.miałam bardzo długo gips udowy i te cwiczenia zdziałały cuda z mym kolanem.Jest jedno ale...musisz byc bardzo systematyczny.Ja cwiczyłam w domku co dwie godziny.Rehabilitant w szpitalu kazał mi to robic co dwie godziny ,ale to nie jest wykonalne.Wystarczy abys je zrobił 5 razy dziennie,bo miałes krótko gips.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pierwsze cwiczenia moga sie wydawac głupie ,ale sa bardzo wazne.Napisze ci w kolejnosci .

1. kladziesz sie na plecach i ruszasz palcani u stóp góra i dół-30 razy.

2. -//- -//- -//- i starasz sie dotknąc pod kolanem zgięciem do podłoża.Tzn-lekko podnosisz kolano i wracasz mocno dociskajac do łóżka-30 razy.

3.Kładziesz sie na zdrowym boku,zdrowa nogę zginasz w kolanie i podkladasz pod zlamaną tak jakbys zrobił z nóg czwórke.Pod chora noge kladziesz od kolana do stopy poduszke.Unosisz zlamana noge do góry.30 razy.

4.Kladziesz sie na plecach i zginasz zlamana noge w kolanie .Jedziesz piętą po łózku i tak zginasz do granicy bólu.Wracasz do wyprostu tez bez odrywania nogi od podłoża.30 razy

5.Kładziesz sie na brzuchu.Pod brzuch kładziesz poduszkę,ręce pod brodę.Zginasz kolano do granicy bólu.30 razy

6.-//- -//- -//- -//- -//- -//- -//- -//- Podnosisz wyprostowane nogi naprzemiennie do góry.Raz zdrową raz chorą. (nienawidze tego cwiczenia bo jest najcięższe ;-( )

7.Siadasz tak aby nogi ci wisiały w powietrzu.Ja siadam na stół.Chorą nogę kładziesz na zdrową.Tzn.pięta chorej leży na stopie zdrowej.Podnosisz obie razem.Przy opuszczaniu zdrowa robi opór chorej.tez 30 razy.

W długim gipsie byłam prawie 5 miesiecy.Kolano miałam sztywne jak nieboszczyk.A te cwiczenia zdziałały u mnie naprawde cudo.Rehabilitant powiedział ,że widac ,że cwicze bo inaczej jeszcze bardzo długo bym miała kolano do d...py.Obstawial ,że w lutum je porządnie rozruszam po takim długim unieruchomieniu. Ale ja z tych zawzietych i naprawde cwiczyłam. U ciebie bedzie pikus ,bo krótko miałeś gips.Powodzenia ;-) Jak czegos nie zrozumiałes to daj znac.Bo ciężko jest wytłumaczyc pisemnie te wiczenia.Mam nadzieje ,ze dasz rade mnie odszyfrowac ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Alawpr za szeroki opis Twoich ćwiczeń. :) Wszystko zrozumiałem i na pewno skorzystam z Twoich porad :) Jak dojdę do maxymalnego zgięcia w kolanie to dam znać. :) potrzeba tylko czasu, bo ja też należę do tych zawziętych. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdrowie chłopcy ;-) Ćwiczcie,bo one naprawde mi bardzo pomogły. Jak wróce ze szpitala po 13-tym to dam cynk na cwiczenia na staw skokowy.Bo mam taka nadzieje ,że juz będę miała uwolniony z gipsu i cos mi zadadzą do domku na cwiczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Marcin_ wrote:

Dziękuję Alawpr za szeroki opis Twoich ćwiczeń. :) Wszystko zrozumiałem i na pewno skorzystam z Twoich porad :) Jak dojdę do maxymalnego zgięcia w kolanie to dam znać. :) potrzeba tylko czasu, bo ja też należę do tych zawziętych. :)

A spróbuj tylko nie dac znaka to normalnie dowale kulami....hi..hi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

alawpr wrote:

Marcin_ wrote:

Dziękuję Alawpr za szeroki opis Twoich ćwiczeń. :) Wszystko zrozumiałem i na pewno skorzystam z Twoich porad :) Jak dojdę do maxymalnego zgięcia w kolanie to dam znać. :) potrzeba tylko czasu, bo ja też należę do tych zawziętych. :)

A spróbuj tylko nie dac znaka to normalnie dowale kulami....hi..hi...

Marcin znając Alawpr to jak nie zdasz relacji z osiągnięć w rehabilitacji kolana to ona spełni to co napisała. Dobrze Ci radzę pisz nawet jak nie masz osiągnięć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...