Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek przy pracy i co dalej......


aleksandria78
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, może mi pomożecie. Miałam wypadek przy pracy mam złamany palec u nogi. Mam działalnośc gosp. płacę ZUS , a do wypadku doszło gy pracowałam na umowę zlecenie, oczywiście podczas pracy. Czy należy mi się jakieś odszkodowanie, a jak tak to gdzie mam się udać i jak się za to zabrać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

z dnia 19 grudnia 2002 r.

w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałgo w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia. (Dz.U.236 z 2002r., poz. 1992)

 

Na podstawie tego rozporządzenia i "USTAWY z dnia 30 października 2002 r.

o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych" (o której mowa w ww. Rozporządzeniu) kartę wypadku sporządza dla Ciebie:

 

podmiot, na którego rzecz wykonywana jest praca na podstawie umowy

agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której

zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia

 

Zgłoś wypadek Twojemu zleceniodawcy i popros o sporządzenie Karty Wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aleksandria78 wrote:
Witam wszystkich, może mi pomożecie. Miałam wypadek przy pracy mam złamany palec u nogi. Mam działalnośc gosp. płacę ZUS , a do wypadku doszło gy pracowałam na umowę zlecenie, oczywiście podczas pracy. Czy należy mi się jakieś odszkodowanie, a jak tak to gdzie mam się udać i jak się za to zabrać?
Aby można bylo mówić o odszkodowaniu musi być opłacane ubezpieczenie wypadkowe i uznany wypadek przy pracy.
Prowadzisz działalność gospodarczą, więc jesteś płatnikiem składek - moim zdaniem wypadek należy zgłosić do ZUS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

behapówka wrote:

Prowadzisz działalność gospodarczą, więc jesteś płatnikiem składek - moim zdaniem wypadek należy zgłosić do ZUS.

Tak, ale dopiero później, bo - jak wynika z tego zapisu w Rozporzadzeniu, ktore zacytowalam - najpierw ten podmiot, na ktorego rzecz byla wykonywana praca, czyli zleceniodawca musi sporządzić kartę wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewna czy w przypadku prowadzenia dzialalności gospodarczej kartę wypadku powinien sporzadzić zleceniodawca. Moim zdaniem powinien zrobić to ZUS, ale być moze się mylę. Dlatego myslę, że warto zapytać w ZUS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, byc moze istnieje tutaj rozgraniczenie na zleceniobiorcę - osobę fizyczną (jako taka) i zleceniobiorcę, jako również osobe fizyczną, ale prowadzącą dz. gospodarczą.

 

Masz rację, behapówka - najlepiej upewnic się w ZUSie, czy karte wypadku sporządzą oni, czy ma to zrobic zleceniodawca.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedź.

Właśnie dzwoniłam do ZUS-u, gdzie powiedziano mi, że mam się do nich zgłosić po jakieś druki do wypełnienia i wypełnić kartę wypadku. Jednak co do tej karty to nie jestem pewna, ponieważ Pani z ZUS, z którą rozmawiałam nie była do końca świadoma tego co mówi.

Zadzwoniłam więc do ZUS w innej miejscowości, a tam kazano mi tylko dostarczyć wszystkie papiery z działalności, umowę o dzieło, protokół wypadku i najlepiej zeznania świadków.

Najbardziej z tego wszystkiego przeraża mnie niekompetencja pracownika ZUS(1 przypadek), który za pierwszym razem nie potrafi udzielić mi odpowiedzi i prosi by zadzwonić drugi raz "jak się dowie". Dzwoniąc do niego drugi raz jest tak samo zorientowany jak za pierwszym razem:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

aleksandria78 wrote:

Zadzwoniłam więc do ZUS w innej miejscowości, a tam kazano mi tylko dostarczyć wszystkie papiery z działalności, umowę o dzieło, protokół wypadku i najlepiej zeznania świadków.

 

aleksandria78 wrote:

Najbardziej z tego wszystkiego przeraża mnie niekompetencja pracownika ZUS(1 przypadek),

Hmm.... w tym drugim przypadku - jak widzę - też nie bardzo..... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli się nie myliłam. kartę wypadku powinien sporządzić ZUS.

Z tego co piszesz wynika, że ZUS da Ci druki, które sama masz wypełnić - myslę, że będą to druki przesłuchania świadka i karta wypadku. ZUS jak zwykle idzie na łatwiznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rzeczywiście, masz rację behapówka - jednak jest to rozgraniczenie, a więc w sytuacji, gdy Aleksandria prowadzi dz. gospodarczą (a nie jest "zwyczajną" osoba fizyczną wykonującą pracę na zlecenie) - USTAWa z dnia 30 października 2002 r.o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych" mówi, że kartę wypadku sporządza (cyt.):

 

smileys/bigeyes.gif Zakład (czyli ZUS-dopisek mój, E.) - w stosunku do prowadzących pozarolniczą działalność oraz współpracujących przy prowadzeniu takiej działalności w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych;

 

i rzeczywiscie przykro, że pani z ZUS nie chce się zrobić tego, co do niej należy.... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...