Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Urazy wielonarządowe i ponad 13 miesięcy w kołnierzu


kasiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 25 lat. 01.12.2007 będąc pasażerką samochodu osobowego, uległam wypadkowi w wyniku, którego doznałam urazów wielonarządowych. Zostałam zabrana do szpitala gdzie spędziłam 2 miesiące. 1,5 miesiąca na Oddziale Intensywnej Terapii, z czego przez miesiąc byłam utrzymywana w śpiączce farmakologicznej.

- złamanie nasady łuku C2 po stronie prawej i lewej

- pęknięcie żołądka, dwunastnicy, częściowej martwicy krezki, powikłanej rozejściem dwunastnicy w odcinku pozaotrzewnowym

- grzybiczne zapalenie otrzewnej

W tym czasie przeszłam 4 operacje jamy brzusznej, tracheostomie z powodu przedłużonej intubacji, drenaż jamy brzusznej po odbytych operacjach, drenaż płuca (woda).

 

Szpital opuściłam w kołnierzu ortopedyczym powypadkowym, bez możliwości ściągania go i jestem w nim do tej pory. 17.12.2008 roku przeszłam dwuetapową operację kręgosłupa z powodu dyskopatii z podwichnięciem na odcinku C6/C7 (stabilizacja tylna linkami poliestrowymi i stabilizacja przednia implantem PCB wypełnionym kością pobraną z mojego biodra).

 

Pozostałością po tym są liczne blizny na brzuchu, blizna po drenażu pod żebrami oraz blizna tracheostomijna na szyji. Bardzo duża blizna na tylnęj części szyji i karku, blizna z przodu szyji oraz blizna na biodrze.

 

Dodatkowo mam jeszcze zanik mięśni w lewej ręce, który prawdopodobnie jest wynikiem uszkodzenia nerwu łokciowego oraz zanik mięśni szyji po tak długim okresie, jaki spędziłam w kołnierzu.

 

O jaką kwotę powinnam się ubiegać z odszkodowania OC sprawcy wypadku? (wobec niego toczy sie postępowanie karne, został postawiony mu zarzut z art. 177 par. 2 kk). Biegły sądowy zakwalifikował moje obrażenia jako śmiertelne. Jestem już po jednej komisjii lekarskiej TU, tak zwanej wstępnej, jeszcze przed operacją kręgosłupa i uznano mi wtedy 54% uszczerbku na zdrowiu. Czy procent ten nie był zaniżony? Jaki procent teraz powinnam mieć uznany?

 

W czasie, kiedy miałam wypadek dopiero co zdążyłam założyć działalność gospodarczą (1-2 dni wcześniej) oraz miałam podpisaną umowe współpracy na wykonanie usług opiewającą na co miesięczną zryczałtowaną kwotę na okres 1 roku. Od czasu wypadku nie jestem w stanie pracować i firmie z którą współpacowałam zdążyłam wystawić zaledwie 1 faktuę. Czy mam szansę na odzyskanie utraconych dochodów z tego tytułu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ugeruje zbierać całą dokumentację związaną z doznanymi obrażeniami to jest: wypisy ze szpitala, karty informacyjne, historie choroby. Na podstawie tych danych stworzyć niezależną opinie lekarską która stanowi podstawę do wyliczeń doznanego uszczerbku na zdrowiu i jednocześnie jest podstawą do stworzenia roszczenia. Taka opinia ma moc dowodową w ewentualnym sporze sądowym

 

Proszę mieć na względzie że w zakres odszkodowania wchodzi wiele innych rzeczy jak: zadośćuczynienie za ból i cierpienie, wydatki na zakup lekarstw, utrata możliwości zarobkowych i wiele innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala obrażeń stanowiących skutek wypadku jest poważna, co wpływa na wysokie szanse dużego odszkodowania. Poszkodowany w wypadku może też liczyc, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na: 1. zwrot kosztów leczenia 2. zwrot kosztów przygotowania do nowego zawodu 3. zwrot straconych zarobków 4. renty z tytułu zmniejszenia szans na przyszłośc 5. renty na zwiększone potrzeby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dziękuję za odpowiedź. Te informacje miałam już wcześniej. Natomiast czy ktoś mógłby mi określić (mniej więcej) o jaką kwotę mogę się ubiegac w ramach odszkodowania od TU?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od komisji lekarskiej. Jej orzeczenie wpłynie zasadniczo na wysokośc odszkodowania. W praktyce ubezpieczyciele korzystają z wewnętrznych tabel ułatwiających szacowanie stawki procentowej uszczerbku na zdrowiu. Możliwe, iż pomoc doświadczonego prawnika pozwoliłaby na uzyskanie odpowiedniej rekompensaty. Profesjonale pismo powinno odwolywac się do aktualnego orzecznictwa sądowego, które zaleca uwzględnienie zarówno kryteriów czysto psychicznych (ból, cierpienie, poczucie dyskomfortu itp.), jak również kryteriów czysto fizycznych (konkretny uszczerbek na zdrowiu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Żeby pokazać właściwy uszczerbek trzeba mieć bardzo dobre podstawy do tego. Opinie lekarzy, którzy potrafią wykazać skutki odniesionych obrażeń i przebytych operacji. W konsekwencji sąd. Powodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...