Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

VAT przy rozliczeniu szkody


Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o informację dotyczącą Vat-u przy wypłacie odszkodowania.Portąciłem psa, a mam auto w leasingu, więc jest ubezpieczone w pełnym zakresie AC/OC i NW.Auto jest ubezpieczone od wartości BRUTTO, a nie netto.W serwisie powiedziano mi, że pomimo decyzji o naprawie "bezgotówkowej", oni (serwis) wystawiają na mnie fakturę na całość kwoty, od której mam im zapłacić VAT.I tu pojawia sie problem...a właściwie nie jeden...

1.czy nie powinni się rozliczać bezpośrednio z firmą Uniqua w której jestem ubezpieczony?

2.dlaczego mam płacić VAT którego np. nie mam jak odliczyć, jeżeli auto jest ubezpieczone od kwoty brutto?

3.dlaczego chcą wystawiać na mnie jakieś faktury?

 

Jeżeli ktoś może mi udzielić jednoznacznej informacji nt. ww. zagadnień, to będę wdzięczny.

 

Tak nawiasem mówiąc, to odnoszę wrażenie ,że jest to jakiś przekręt, bo niby dlaczego mam odliczać Vat ze szkody, którą w całości powinno pokryć ubezpieczenie? Jeśli mam Vat do odliczenia, to wolę odliczyć go od usług i rzeczy, które są kosztem uzyskania mojego przychodu, a nie od ubezpieczenia, które powinno wg mnie zapłacić całą kwotę i nie oglądać się na to, czy ja mogę coś odliczyć czy nie.Wg mnie to nie jest ich sprawa, i co Wy na to???

pozdrawiam

1cezar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD1. Jesli sceduje (upoważnienie do odbioru odszkodowania) Pan odszkdoowanie na serwis, to ZU rozliczy się bezpośrednio z serwisem.

 

AD2. To nie wymysł ZU, że wypłacają netto.

 

Tak jest skonstruowane prawo, że jeśli ma Pan możliwość odliczyć VAT to jest to Pana obowiązek (o ile dobrze pamiętam wynika to z ustawy o rachunkowości). Proszę skontaktować się z urzędem skarbowym - tam wyjaśnią kwestię.

 

AD3. faktury za naprawę zawsze wystawia się na właściciela pojazdu - to Pan zleca naprawę własnego pojazdu (paranoją by było, gdyby mógł zrobić to ktoś inny), a ZU jedynie refunduje poniesione należne koszty.

 

oczywiście jeśli szkoda jest z AC, powyższe kwestie są ujęte prawdopodobnie również w OWU.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

calkowicie trzeba sie zgodzic z uzytkownikiem gruz. Faktury za naprawe sa zawsze wystawiane na wlasciciela pojazdu, a nie na warsztat, czy tym bardziej ubezpieczalnie. Najporosciej w tym momencie wziasc zaswiadczenie z urzedu skarbowego,ze nie jest sie platnikiem VAT i to przeslac ubezpieczalni. Ewentualnie w wiekszosci przypadkow wystarczy przeslac ubezpieczalni oryginal faktury za naprawe, wtedy z zasady wyplacaja kwote brutto.

Wszystko zalezy tez od warunkow OWU, jesli tam masz kwote netto, to nic nie zdizlaasz, jesli masz wariant, ze przy oplaceniu skladki brutto, masz wyplate rowniez brutto, to przy zachowaniu przeslanek powyzej powinienes miec wyplate brutto:)

Zakladajac, ze nie ma cali, bo tez roznie to wtedy w OWU bywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorzucę jeszcze, że ubezpieczyłęś się brutto, ponieważ w przypadku kradzieży, bądź szkody całkowitej dostaniesz odszkodowanie łącznie z VATem, a tak byłoby netto. I drugie: to zgodnie z prawem odszkodowanie jest przychodem Twojej firmy! nie wierzysz, zapytaj księgowej. To że większość firm tego nie uwzględnia to już inna kwestia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...