Jump to content
Forum Odszkodowania

Czy nalezy mi sie odszkodowanie z zus?


kwidzynianin23
 Share

Recommended Posts

witam serdecznie mam pytanie 3 miesiace przy pracy doznalem wypadku i przy hospitalizacji lekarz chirurg podja decyzje o amputacji 3 i 4 palca reki lewej(opuszki) gdyz zostaly zmarzdzone.NIE STWIERDZONO ZE WYLACZNA PRZYCZYNA WYPADKU BYLO NARUSZENIE PRZEZ POSZKODOWANEGO PRACOWNIKA NASTEPUJACYCH PRZEPISOW DOTYCZACYCH OCHRONY ZYCIA I ZDROWIA, PRZEC NIEGO UMYSLNIE LUB WSKUTEK RAZCEGO NIEDBALSTWA. wiec mam pytanie czy nalezy mi sie odszkodowanie z ZUS? jak tak to w jakiej ok wysokosci? dziekuje.
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli nie stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez Ciebie przepisów o ochronie życia i zdrowia spowodowane umyślnie lub przez rażące niedbalstwo,wówczas możesz ubiegać się o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Powinieneś zatem złożyć wniosek wraz z dokumentacją odnośnie leczenia (leczenie musi zostać zakończone) do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania. Od dnia otrzymania wniosku Zakład ma 7 dni na wyznaczenie terminu badania, gdzie oceniony zostanie procentowo Twój uszczerbek na zdrowiu i określona suma odszkodowania.
Link to comment
Share on other sites

Jeśli leczenie i rehabilitacja jest zakonczona napisz pismo do pracodawcy o skierowanie do lekarza orzecznika ZUS w celu okreslenia % uszczerbku na zdrowiu. Do pisma dołącz dru N9, jest to zaświadczenie o stanie zdrowia, które powinien wypełnić lekarz prowadzący leczenie. Pismo i N9 złóz w zakładzie za potwierdzeniem odbioru.

Zakład wyśle niezbędne dokumenty do ZUS, a Ty otrzymasz z ZUS zawiadomienie kiedy masz sie stawić do orzecznika.

 

Jaki % możesz otrzymć orientacyjne możesz sprawdzić w tabeli, którą posługuje sie ZUS.

Do 31 marca 2009r. jest to 538 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu

 

Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 234 poz. 1974 ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)

z dnia 18 grudnia 2002 r.w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

 

§ 8.1 Lekarz orzecznik ustala w procentach stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu według oceny procentowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, zwanej dalej "oceną procentową", która jest określona w załączniku do rozporządzenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
bhp powiedzial mi ze liczy to juz sie liczy jako caly palec mam nadzieje ze nie dostane malego procentu uszzcerbku na zdrowiu mysle ze te 4% to min dadza mi a 1 palcu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...