Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Czy nalezy mi sie odszkodowanie z zus?


kwidzynianin23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie mam pytanie 3 miesiace przy pracy doznalem wypadku i przy hospitalizacji lekarz chirurg podja decyzje o amputacji 3 i 4 palca reki lewej(opuszki) gdyz zostaly zmarzdzone.NIE STWIERDZONO ZE WYLACZNA PRZYCZYNA WYPADKU BYLO NARUSZENIE PRZEZ POSZKODOWANEGO PRACOWNIKA NASTEPUJACYCH PRZEPISOW DOTYCZACYCH OCHRONY ZYCIA I ZDROWIA, PRZEC NIEGO UMYSLNIE LUB WSKUTEK RAZCEGO NIEDBALSTWA. wiec mam pytanie czy nalezy mi sie odszkodowanie z ZUS? jak tak to w jakiej ok wysokosci? dziekuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez Ciebie przepisów o ochronie życia i zdrowia spowodowane umyślnie lub przez rażące niedbalstwo,wówczas możesz ubiegać się o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Powinieneś zatem złożyć wniosek wraz z dokumentacją odnośnie leczenia (leczenie musi zostać zakończone) do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania. Od dnia otrzymania wniosku Zakład ma 7 dni na wyznaczenie terminu badania, gdzie oceniony zostanie procentowo Twój uszczerbek na zdrowiu i określona suma odszkodowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli leczenie i rehabilitacja jest zakonczona napisz pismo do pracodawcy o skierowanie do lekarza orzecznika ZUS w celu okreslenia % uszczerbku na zdrowiu. Do pisma dołącz dru N9, jest to zaświadczenie o stanie zdrowia, które powinien wypełnić lekarz prowadzący leczenie. Pismo i N9 złóz w zakładzie za potwierdzeniem odbioru.

Zakład wyśle niezbędne dokumenty do ZUS, a Ty otrzymasz z ZUS zawiadomienie kiedy masz sie stawić do orzecznika.

 

Jaki % możesz otrzymć orientacyjne możesz sprawdzić w tabeli, którą posługuje sie ZUS.

Do 31 marca 2009r. jest to 538 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu

 

Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 234 poz. 1974 ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)

z dnia 18 grudnia 2002 r.w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

 

§ 8.1 Lekarz orzecznik ustala w procentach stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu według oceny procentowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, zwanej dalej "oceną procentową", która jest określona w załączniku do rozporządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...