Jump to content
Forum Odszkodowania

BHP odmawia uznania wypadku przy pracy


pik27
 Share

Recommended Posts

Witam.Na początku stycznia (06.01)podczas przesuwania ,razem z kolegą ,pełnej beczki(200l.)poczułem otry ból w kręgosłupie i poczułem drętwienie stopy,poinformowałem o tym pracodawcę.Następnego dnia już nie przyszedłem do pracy (ostry ból,drętwienie stopy,łydki,podudzia,pośladków).Ortopeda stwierdził ostre zapalenie nerwu kulszowego i zalecił leżenie.Po dziesięciu dniach (brak poprawy) inny ortopeda wysłał mnie do szpitala.Rezonans magnetyczny wykazał przepuklinę kręgosłupa.Wykonano operację.Teraz jestem na zwolnieniu.Pracodawca kontaktował się z osobą odpowiedzialną za BHP gdy dowiedział się że jestem w szpitalu i uzyskał informację że urazy kręgosłupa nie są traktowane jako wypadki przy pracy.BHP twierdzi,że kod choroby M51.1 ( choroby krążków międzykręgowych lędźwiowych i innych z uszkodzeniem korzeni nerwów rdzeniowych)na wypisie ze szpitala nie pozwala uznać tego jako wypadek przy pracy ponieważ jest to choroba.Gdyby ten kod był to S34 (uraz nerwów i rdzenia kręgowego odcinka lędźwiowego kręgosłupa na poziomie brzucha,dolnej części grzbietu i miednicy)to wtedy tak bo jest to uraz.Proszę o info czy takie podejście do sprawy jest zgodne z przepisami?Czy lekarz może zmienić kod choroby?Z góry dziękuję.
Link to comment
Share on other sites

Tak czy owak - dokuemntacja powypadkowa MUSI byc sporzadzona. Napisz formalny wniosek o jej sporzadzenie i wyslij do pracodawcy. Potem bedziesz mogl sie odwolywac. To prawda, ze musi byc uraz, ale - bywa, ze wypadki zostaja uznane nawet wowczas, gdy zdarzenie, ktoremu pracownik ulegl podczas wykonywania swoich obowiazkow sluzbowych spowodowalo ujawnienie sie juz istniejacego stanu chorobowego.

Tak wiec - KONIECZNIE domagaj sie sporzadzenia dokumentacji powypadkowej. Reszta - później.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Ewania za podpowiedź.Dzisiaj rozmawiałem z osobą od BHP i usłyszałem że owszem, protokół będzie ale nie uznający wypadku przy pracy z powodu kodu choroby M51.1.Nie wiem co o tym myśleć.Czy oznaczenie na wypisie ze szpitala może zadecydować czy uznać to za wypadek?A co gdybym spędził w szpitalu kilka tygodni.Czy po wyjściu ze szpitala z kodem choroby nie urazu,wypisany protokół byłby zmieniony?
Link to comment
Share on other sites

URAZ jest niezbednym elementem do uznania wypadku za wypadek przy pracy. Natomiast ZACHOROWANIE to nie wypadek. ale - tak jak napisalam powyzej, jesli udowodnisz, ze gdyby nie to, ze wykonywales taka a nie inną pracę w taki a nie inny sposob to z pewnoscia nie doszloby do ujawnienia sie tego stanu chorobowego - jest szansa na skuteczne odwolanie.

Poki co - niech sporządzą dokumentację powypadkową.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...