Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Obnizenie wyplatay odszkodowania o 50% z powodu "częściowej winy"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ofira wypadku to motocyklista niepełnoletni bez prawajazdy, sąd uznaje że winna jest kobieta która wymusiła pierszeństwo, w wyniku czego został uszkodzony motocykl i szkoda na zdrowiu (złamana kość udowa i ręka). Firma ubezpieczeniowa Samopomoc obiżyła wypłatę odszkodowania OC i zdrowotnego o 50% motywując to częściową winą poszkodowanego (jazda bez uprawnień oraz za duża prędkość). Czy to normalna sytuacja? przecież wyrok sądu określa w 100% winną, nie ma mowy o częściowej winie poszkodowanego.

Bardzo proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z argumentacją dotyczącą uznania przyczynienia się poszkodowanego do spowodowania wypadku z tego względu, że nie posiadal prawa jazdy na motocykl. Idąc tym torem rozumowania należaloby odmówić odszkodowania w całości, bo przecież nie posiadał uprawnień do kierowania takim pojazdem, więc nie powinien nim jechać, a skoro tak, to nie powinno go być w tym miejscu w czasie kiedy ta pani przejeżdżała - a gdyby go tam nie było to i wypadek by się nie zdarzył...!!! Bzdura! Na Twoim miejscu oczywiście odwołał bym się od tej decyzji. Inną sprawą jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Jeżeli było znaczne może być uznane jako przyczynienie się do spowodowania zdarzenia i jeżeli sprawę rozstrzygał wyrok Sądu Grodzkiego, to towarzystwo może się z nim nie zgodzić i na podstawie prowadzonego przez siebie dochodzenia zająć takie stanowisko ograniczając wypłacane odszkodowanie. Uważam jednak, że warto się odwołać od tej decyzji, bo może się okazać iż przyczynienie zostanie zmniejszone np. do 30 czy 20%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sąd wydał wyrok na podstawie wniosku policji. Jeśli dotyczył on ukarania konkretnej osoby (czyli tu kierującej pojazdem) to sąd wydaje wyrok uniewinniający lub skazujący. Nie rozpatruje winy drugiego uczestnika(nie bezpośrednio) ,sąd odnosi się do konkretnego wniosku z konkretnego paragrafu, chyba, że policja (a raczej prokurator) zgłosił wniosek o wskazanie winnego spośród uczestników. Takie sytuacje sa jednak b. rzadkie. Może się zatem zdarzyć, że obaj uczestnicy są ukarani, ale osobnymi wyrokami, albo każdy z innego paragrafu. Czasem wnioskować można więcej z uzasadnienia. Inną kwestią jest przyczynienie się do powstania i do ROZMIARU szkody. o ile brak uprawnień nie może być czynnikiem samym w sobie do potrącenia należnego odszkodowania o tyle przekroczenie dopuszczalnej prędkości jak najbardziej. Pytanie tylko, czy zostało to wykazane w procesie i na ile była ona nadmierna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Istnieje coś takiego jak "obniżenie odszkodowania na skutek przyczynienia się do zwiększenia rozmiarów szkody" i zgadzam się z przedmówcami ze zbyt duża prędkość mogłaby być tu brana pod uwagę.

 

Problem jednak w tym jak oszacować o ile procent odszkodowanie obniżyć? czyli w jaki sposób określić stopnień w którym poszkodowany przyczynił się do zw. rozmiaru szkody?

 

To jest kwestia sporna - osobiście uważam że 50 % to bardzo dużo. Pozostaje odwołanie - ciekawe jak uargumentuje swą decyzję TU..? W ostateczności - sąd, gdzie ważne i wiążące będzie orzeczenie biegłego w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...