Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

ZUS odmówił mi przyznania zasiłku rehabilitacyjnego


dagmara1971
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

J/W oświadczając, że .... tu cyt... Świadczeni rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Z posiadanej dok. wynika, że złożył pan wniosek o świadczenie reh. w związkiem z wypadkiem przy pracy.

Decyzją dyrektora odmówiono uznania zdarzenia za wypadek przy pracy (dop. protokół stanowi co innego i pracodawca uznaje wypadek przy pracy) , z uwagi na brak związku zdarzenia z praca (byłem oddelegowany na kilka dni do Szwajcarii jako kierowca tir i wybuchła mi butla turystyczna). W tej sytuacji ZUS nie znajduje przesłanek do wszczęcia postępowania orzeczniczego mającego na celu ustalenia uprawnień do świadczenia reh. w związku z wypadkiem przy pracy- koniec cyt.

Chciałbym nadmienić jednocześnie, że w związku z wypadkiem doznałem poparzenia twarzy , obu rąk oraz połamania obydwu pięt. Według lekarz prowadzącego moja reh. potrwa jeszcze kilka miesięcy. Zostaje na chwilę obecna bez jakiejkolwiek pomocy nie wiem czy zacząć pracować przy użyciu silnych środków przeciwbólowych czy zdechnąć z głodu dzięki Zusowi i ich niekompetencji. Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dagmaro - wyglada na to, ze (jesli wypadek mial miejsce w delegacji) byc moze ZUS ma racje o tyle, ze wypadek mogl nie byc wypadkiem PRZY pracy a wypadkiem TRAKTOWANYM NA ROWNI Z WYPADKIEM PRZY PRACY.

A co za tym idzie - w Protkole powypadkowym jest zla kwalifikacja i ZUS sie tego chwycil jak tonący brzytwy.

Piszę tak, gdyz dla ZUS-u to w zasadzie zadna roznica, gdyz wypadki "tarktowane na rowni z wyp. przy pracy" nazywają się tak wlasnie dlatego, ze są na rowni traktowane w zakresie prawa do swiadczen z ubezpieczenia spolecznego. A wiec - do swiadczen masz prawo. A raczej - mialbys, gdyby w Protokole byla poprawna kwalifikacja.

Nie znam szczegolow, ale porozmawiaj z bhpowcem, bo wyglada na to, ze musialbys chyba wniesc sprawę do Sądu przeciwko pracodawcy o zmianę kwalifikacji wypadku na wypadek traktowany na rowni z wypadkiem przy pracy.

Byc moze o to wlasnie ZUSowi chodzilo.... ?Trudno tak zdalnie stwierdzic z cala pewnoscia.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witam mam prośbę czy może mi ktoś wytłumaczyć mój maż pracował od 18.11.2008do dnia 17.02 2010.potem mniał problemy z barkiem w czasie tej pracy był na zwolnieniu lekarskim przez 182dni gdzie stanął na komisje lekarska gdzie dostał zasiłek rehabilitacyjny na 5 miesięcy czyli do 10 pażdziernika .Potem starał się o przedłużenie tego zasiłku jednak lekarz orzecznik nie przyznał dalszego ciągu ,odwołał się do komisji ZUS o ponowne przebadanie ale komisja go tez odrzuciła że jest zdolny do pracy pomimo że wiedzieli że idzie do szpitala na operacje barku 13grudnia 2010 .Związku z tym że komisja go odrzuciła musiał się zarejestrować w Urzędzie Pracy żeby mnieć ubezpieczenie i zaświadczenie do szpitala że jest ubezpieczony .W Urzędzie Pracy powiedzieli mu iż nie przysługuje mu zasiłek dla bezrobotnych pomimo iż przed pójściem do pracy zawiesił kuronia czy w takiej sytułaci należy mu się zasiłek z Urzędu Pracy jako bezrobotny . Co wynika z orzeczenia lekarskiego że jest zdolny do wykonywania swojej pracy w zawodzie branży budowlanej jest pracownikiem fizycznym teraz zostaliśmy bez dochodów ja nie pracuje a mamy 2 dzieci uczących się w szkole podstawowej i zawodowej .Teraz maż będzie po operacji nie wiem skąd uzyskać środki na dalsze leczenie go .Dziekuję i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

 

elka444 wrote:

Witam mam prośbę czy może mi ktoś wytłumaczyć mój maż pracował od 18.11.2008do dnia 17.02 2010.potem mniał problemy z barkiem w czasie tej pracy był na zwolnieniu lekarskim przez 182dni gdzie stanął na komisje lekarska gdzie dostał zasiłek rehabilitacyjny na 5 miesięcy czyli do 10 pażdziernika .Potem starał się o przedłużenie tego zasiłku jednak lekarz orzecznik nie przyznał dalszego ciągu ,odwołał się do komisji ZUS o ponowne przebadanie ale komisja go tez odrzuciła że jest zdolny do pracy pomimo że wiedzieli że idzie do szpitala na operacje barku 13grudnia 2010 .Związku z tym że komisja go odrzuciła musiał się zarejestrować w Urzędzie Pracy żeby mnieć ubezpieczenie i zaświadczenie do szpitala że jest ubezpieczony .W Urzędzie Pracy powiedzieli mu iż nie przysługuje mu zasiłek dla bezrobotnych pomimo iż przed pójściem do pracy zawiesił kuronia czy w takiej sytułaci należy mu się zasiłek z Urzędu Pracy jako bezrobotny . Co wynika z orzeczenia lekarskiego że jest zdolny do wykonywania swojej pracy w zawodzie branży budowlanej jest pracownikiem fizycznym teraz zostaliśmy bez dochodów ja nie pracuje a mamy 2 dzieci uczących się w szkole podstawowej i zawodowej .Teraz maż będzie po operacji nie wiem skąd uzyskać środki na dalsze leczenie go .Dziekuję i pozdrawiam

Zgodnie z art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst. jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 15 ze zm.) prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, z zastrzeżeniem art. 75, jeżeli m.in. w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z zastrzeżeniem art. 104b i art. 105; w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Witam

po wypadku w pracy zus też odmówił mi zasiłku rehabilitacyjnego i stwierdzili, że mogę wrócić do pracy. Moje leczenie nie zostało jeszcze zakończone, bo mam odbyć jeszcze rehabilitacje i ostateczną kontrolę u ortopedy. Pytanie czy mogę wrócić do pracy a później ubiegać się o odszkodowanie z ZUS? Czy już lekarz musi zakończyć leczenie wydając mi zaświadczenie o zdolności do pracy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

w temacie powrotu do pracy ostateczną decyzję będzie w stanie podjąć lekarz prowadzący, również on powinien zdecydować o zakończeniu procesu leczenia powypadkowego.

Do wypłaty odszkodowania przez ZUS konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o stanie zdrowia z adnotacją o zakończeniu leczenia na druku OL-9, które jest ważne 30dni od daty jego wydania. Z zaświadczeniem i dokumentacją medyczną i protokołem powypadkowym składa się wniosek o wypłatę jednorazowe odszkodowania z ZUS.

Więcej w temacie jednorazowego odszkodowania można znaleźć w Vademecum.

Dodam tylko, iż w przypadku, gdy winę za wypadek ponosi pracodawca lub współpracownik, możliwe jest dochodzenie także roszczeń z oc pracodawcy. Na zaniedbanie pracodawcy powinien wskazywać protokół powypadkowy.

Pozdrawiam

Marta Sordon

Pozdrawiam

Marta Sordon

Campter Odszkodowania

tel. +48 795 005 188 ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec

www.campter.pl

Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...