Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

propozycja nie zgadza się z wyceną


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum ;)

Miałem niedawno niemiłą stłuczkę. Pewna Pani wymusiła pierwszeństwo i skasowała przód w mojej Mazdzie 323F 95r. Owa Pani ubezpieczona była w firmie Uniqa. Zadzwoniłem do firmy, przyjechał rzeczoznawca porobił zdjęcia i wszystko pospisywał. Po tygodniu dostałem na maila protokół oględzin i kosztorys szkody. Oczywiście uznali szkodę całkowitą i wyliczono koszt naprawy na 4800 zł. Ale dziś dostałem pismo z Uniqi w którym piszą:

 

"...naprawa pojazdu jest ekonomicznie nieuzasadniona. Po analize materiału zgromadzonego w aktach proponujemy następującą formę wypłaty odszkodowania

- Wypłata do ustalonej wartości pojazdu pomniejszonej o wartość pozostałości powypadkowych w kwocie 3200zł ..."

 

Dlaczego chcą mi wypłacić mniej niż wynosi koszt naprawy. Kupiłem już części na znanym serwisie aukcyjnym i zapłaciłem za nie ponad 2000 zł. do tego jeszcze mechanik i lakiernik. 3200 to za mało żeby wyremontować autko nawet na używanych częściach. Wszyscy w około mówili mi, że jeszcze zarobie na tym wypadku parę zł i takie tam a ja widzę że będę musiał dokładać z własnej kieszeni.

Jak to z tym jest? Dlaczego proponują mi mniej niż podano w kosztorysie?

z góry wszystkim bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda całkowita oznacza, że koszt naprawy przekracza wartość pojazdu. Odszkodowanie nalicza się w ten sposób, iż od wartości pojazdu odejmuje się wartość pozostałości (wartość pojazdu w stanie uszkodzonym) i do wyplaty jest różnica. Koszt naprawy liczy się hipotetycznie aby sprawdzić czy jest wyższy niż wartość pojazdu. Druga opcja jest taka, że możesz naprawiać pojazd do jego wartości rynkowej, ale musisz to udowodnić przedkładając faktury za naprawę. Na ceny części masz dowody w postaci wygranych aukcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkodnik ma rację. Ale jeszcze jedna drobna rada, koszty blacharki i lakiernika nie muszą być dokumentowane fakturami VAT, wystarczą rachunki od nievatowca. Części tak jak napisał szkodnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tu nie zgodzę z tym mi Warta za kwestionowało że chce Fakturę Vat z serwisu opla a opel dał mi rachunek bo był w czasie przekształcania się i wszystkim wystawili rachunki musiałem odać to do sadu .Na pierwszej rozprawie pan sędzia zapytał się pani prawnik z Warta czym się rożni faktura od rachunku oprócz VATU , oczywiście wygrałem ale PZU 6 raz się odwołuje i 5 razy przegrało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sprawa wygląda tak, że nie mam nawet na wszystkie ceny części dowodów bo jak to bywa na aukcjach wygrałem jedną część umówiłem się ze sprzedawcą a on przysłał mi również kilka innych które posiadał itp. Siedziba uniqi jes oddalona ode mnie jakieś 300 km więc nie widzi mi się tam jechać i próbować tłumaczyć czegokolwiek wiedząc, że i tak nic nie wskóram. Chciałbym załatwić to bez zbędnych formalności, dostarczania faktur itp. Może np. napisanie odwołania w którym będe tłumaczył że naprawa jest jednak opłacalna jeżeli dorzucą mi jeszcze 1500zł coś pomoże? Co mi radzicie? Gdzie mogę dowiedzieć się jaka jest wartość rynkowa mojego pojazdu? Bo jestem przekonany że auto z 95r z 2 letnim gazem sekwencyjnym i pełną elektryką jest więcej warte niż 4800zł a więc koszt naprawy nie przekracza wartości pojazu. Czy tak ma sie to rozumieć?

Aha... Co jest ważne przy pisaniu odwołania? na co koniecznie zwrócić uwagę?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, napisać odwołanie możesz, ale z doświadczenia wiem, że błagalne odwołanie z prośbą o więcej i tak nic nie da.

Albo przedstawisz rachunki za naprawę, albo niech jakiś fachowiec przejrzy całe rozliczenie szkody całkowitej, tj. wycenę wartości pojazdu sprzed kolizji i wycenę wartości pozostałości. Prawie w każdym rozliczeniu są jakieś błędy.

Co do rachunków, to ważne aby rachunki były od blacharza i od lakiernika, rachunki za części można udokumentować fakturami, rachunkami, aukcjami i wreszcie oświadczeniem. Ważne jest aby części które deklarujesz, że były wymienione na inne, muszą być rzeczywiście wymienione, a nie "klepane". Aby mieć 100% pewności, że wypłacą odszkodowanie, to można poprosić Ubezpieczyciela o oględziny pojazdu w trakcie naprawy. I to on będzie musiał przyjechać do ciebie, a nie ty do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Biuro Likwidacji Szkód wrote:

rachunki za części można udokumentować fakturami, rachunkami, aukcjami i wreszcie oświadczeniem.

Oświadczeniem? Czyli mogę np. napisać, że kupiłem takie i takie części od tego i tego pana za tyle i tyle, oboje to podpiszemy i to przejdzie w ubezpieczalni? Czy nie będzie to podejrzane jeżeli wszystkie części na kwotę około 2 tys zł tak udokumentuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,że będzie podejrzane i nikt przy zdrowych zmysłach dego nie zaakceptuje. Źle mie zrozumiałeś. Jak pisałeś, kupiłeś już części na allegro i w sklepach, i na to masz potwierdzenie. Oświadczenie może być tylko na klilka pozycji np 10 %. Oświadczenie nie służy naciąganiu Ubezpieczyciela, ale na wskazaniu, że dana część została zakupiona i zmontowana w pojeździe. Ewentualne oględziny po naprawie pojazdu potwierdzą montaż części z oświadczenia. cena takich części oczywiście również musi być niska, ponieważ skoro nie bieżesz rachunku lub nie kupujesz na allegro to musiała być to wyjątkowa okazja.

Logika.

Jeżeli wszystko będzie logicznie dokumentowane, to wygrasz przed każdym sądem, a nie ma lepszej lokaty jak odsetki ustawobe za opóźnienia płatności odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...