Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

uraz barku a schorzenie wewnetrzne


EwaM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Zgłos wypadek przełożonemu pisemnie co gdzie kiedy..

Poczekaj na protokół powypadkowy - sama nie musisz niczego oprócz złożenia wyjaśnień do protokołu

i uzyskania informacji lekarskiej do protokołu powypadkowego.

2.USG stwierdziło zwyrodnienie ale jego pogorszenie nastąpiło na skutek upadku i to JEST przyczyna zewnętrzna

3.Ubezpieczenie grupowe to odrebna sprawa a wiec i odrebne ew świadczenie złożyć wniosek u ubezpieczyciela grupowego PZU czy innego i starać się o odszkodowanie

4.Nie ma kolizji przyczyny wwnętrznej ponieważ efektem upadku bylo właściwe odkrycie zwyrodnienia które bez niego nie musiało sie kończyc resekcją.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracodawca TYLKO zatwierdza protokól.

ale po kolei

Pracodawca powołuje zespół powypadkowy po formalnym zgłoszeniu przez poszkodowanego.

Jeżeli sama jesteś poszkodowana to nie możesz byc w zespole powypadkowym, zespół to dwie osoby. najlepiej w tym wypadku aby był to sam pracodawca oraz przedstawiciel pracowników np sip lub inny znajacy sie trochgę na rzeczy. Protoół sporzadza zespół powypadkowy powoływany przez pracodawcę - w skład insp BHP z zakładu a jezeli takiego nie ma bo byc nie musi (pracodawcy do 20 osób zatr) wtedy specjalista spoza zakładu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt jeżeli sporządza protokół moze go i zatwierdzic .Jeżeli ma 50 osób a nie ma innego pracownika w słuzbie BHP (a to Twoje dodatkowe zajecie ) może zlecic sporzadzenie takiego protokołu którego on nie jest czlonkiem innej osobie która ma wazne szkolenie okresowe.Ale znajac życie i tak będą pytali Ciebie jak to zrobić. Wersja życiowa.;

Niech powoła zespół dwuosobowy skład - pracownicy

Sporządź protokół - daj podpisać członkom zespołu , sama podpisz jako posdzkodowana daj do zatwierdzenia a dalej to juz zwrócic sie do ZUS o jednorazowe odszkodowanie z tytt Wypadków PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upss... Dopiero zajrzalam na forum. Teraz nie mam czasu - odpisze wieczorem. Grisza troszke chyba namieszal z tym skladem zespolu (tak na pierwszy rzut oka mi sie wydaje;).

Do wieczorka zatem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EwaM wrote:
Na dzisiaj dzięki,ale napewno jeszcze pojawią sie watpliwości i pozwole sobie pytać ludzi doswiadczonych pozdrowienia dla wszystkich, którzy pomogają takim jak ja

Ewania jesteś ekspertem w dziedzinie bhp dlatego proszę o wypowiedz w nurtujących mnie pytaniach,zebym czegoś nie sknociła.Zawsze lepiej jak wypowie się wiecej osób a odezwał się tylko Griszo.

1.wczesniejsze pobolewanie obu barkow i ich leczenie oraz rtg ( blokada prawego, 2008 ultradżwięki na oba) normalnie reka funkcjonuje
2.zdjęcie rtg nie wykazuje zminy kostnej prawego stawu,ale zmiany o charakterze entezopatii na krawędziach guzka wiekszego glowy pr.k.ramiennej 2008
3. upadeknasilenie bólu ,trafiam do ortopedy .Nie zgłaszam nie kojarząc tego z upadkiem
4.operacja,zwolmienie rehabilitacja i łączę fakt upadku z pogorszeniem stanu barku.
5.Czy w protokole pisac o wczesniejszym leczeniu i jak to ujac zeby uznano czynnik zewnetrzny jako skutek urazu danego zdarzenia
6.Czy pracodawca moze sam siebie powolac w skald komisji powypadkowej, sporzadzac protokoł i go zatwierdzić? roszę Cie Ewania pomóż
Po kolei więc:
Ad 1.2.3.4. - moim zdaniem, (na tyle na ile moge cos mowic na podstawie tej wiedzy, ktorą nam tu przekazalas) - wszystko wskazuje na to, ze w wyniku upadku nie doszlo do urazu (lekarz nie stwierdzil urazu).
Doszlo jednak do ujawnienia/pogorszenia się istniejącego stanu chorobowego - w związku z czym, gdyby zdarzenia nie uznano za WPP są szanse, że sąd (biorąc pod uwage istniejące wyroki) uznalby, ze pogorszenie/ujawnienie stanu chorobowego mozna uznac za uraz...

Prawde mówiąc, ja te wyroki odczytuję tak, ze musiał byc uraz, w wyniku ktorego dochodzi do pogorszenia istniejącego stanu chorobowego. Czyli, ze "w wyniku odniesionego urazu" stan sie pogorszyl a nie tylko "w wyniku upadku". Ale - są to sprawy problematyczne i trzeba sie odwolywac do sądu - niech rozstrzygnie.

Ad 5. Jesli jako poszkodowana powiesz o tym wczesniejszym leczeniu, to zespol musi to zapisac. Mozna ująć to w ten sposob, ze w wyniku upadku i uderzenia barkiem o twardą posadzkę w znaczny sposob nasiliły się odczuwane i leczone wczesniej dolegliwosci. Uderzenie barkiem o twardą posadzkę = przyczyna zewnetrzna URAZU/POGORSZENIA istniejacego schorzenia.
My natomiast musimy szukac przyczyny zewnętrznej WYPADKU. Czyli - CO BYLO PRZYCZYNĄ ZEWNĘTRZNĄ UPADKU a nie urazu, czyli - z jakiego powodu upadłas? .
Bylo slisko? Potknelas sie o cos? Zahaczylas? Bylyby to przyczyny zewnetrzne wypadku. Czy moze zemdlalas? A jesli - to dlaczego? Czy w wyniku przemęczaenia? WYsokiej temperatury? Tez bylyby to przyczyny zewnetrzne omdlenia/upadku.
Ale - gdybys upadla w wyniku zaslabniecia spowodowanego np. za niskim lub za wysokiem cisnieniem, na ktore sie leczylas - bylaby to WEWNETRZNA przyczyna wypadku.
Tak wiec - mamy tu dwie sprawy:
Pierwsza - to ta kwestia URAZU (lub choroby) a druga to kwestia PRZYCZYNY ZEWNETRZNEJ UPADKU. Znajdź ją i wykaż.
Co do składu zespołu....
Jesli jestes tam behapwcem, to rozumiem, ze pracodawca nie ma szkolenia dla pracodawcow pelniacych obowiazki sluzby bhp i, ze nie ma tez wymaganego wyksztalcenia w tym kierunku zaden z pracownikow, ktoremu pracodawca moglby powierzyc obowiazki sluzby bhp w tym czasie, gdy Ty jestes chora, tak?
A wiec - jedyny mozliwy sklad zespolu dla postępowania przy Twoim wypadku, to przedstawiciel pracownikow (jesli nie ma SIP) i specjalista bhp z zewnątrz, z ktorym pracodawca powinien zawrzec umowę zlecenie lub o dzielo, dla celow postępowania powypadkowego. Albo - zawrze z nim umowe o pracę "na zastępstwo", na czas Twojej nieobecności. Mysle, ze to byloby najlepsze rozwiązanie, bo przeciez jakis czas Cie nie będzie w pracy, tak? A wiec - mialby pracodawca zalatwione dwie sprawy. Mialby behapowca "na zastepstwo" w czasie gdy Ciebie nie ma i mialby od razu behapowca w zespole powypadkowym.
W razie dalszych pytan - pisz: bhp-e.k@wp.eu

Pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

EwaM wrote:

Ponieważ ból się nasilał 15.01.2009r poszkodowana udała się do reumatologa, który stwierdził, że leczenie reumatologiczne nic już nie pomoże i konieczna jest interwencja ortopedy. Zlecił zrobić USG stawu barkowego.

Jest OK, tylko nie bardzo wiadomo (tzn. JA wiem, bo nam napisalas - ale z tego opisu nie bardzo wiadomo) dlaczego i skąd wziął sie tu reumatolog w ogole? Musialabys jakos do tego nawiązac albo w ogole o nim nie wspominac.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie wtrącić trzy grosze...

Od 19.12.2008r. do 15.01.2009r. minęło trochę czasu......co się wtedy działo, myśle że warto o tym napisać. ( np. czy w tym czasie byłaś leczona jeśli nie dlaczego)

15.01.2009r. udałaś się do reumatologa, a kiedy do ortopedy - z treści protokołu to nie wynika.

Piszesz, że o upadku opowiedziałaś współpracownikom - pytanie jakim - bgędącym na korytarzu, czy w pokoju do którego szlaś. Myślę, że warto podać nazwiska pracowników, z którymi o tym rozmawiałaś. Również w dokumentacji powinny się znaleźć informacje zebrane od tych pracowników.

Dalej wspominasz, że na zwolnieniu lekarskim przebywałaś 6 tygodni i w następnym zdaniu powtarzasz, że przebywałaś na zwolnieniu lekarskim od....do....Myślę, że pierwsze zdanie jest niepotrzebne.

Po zakonczeniu zwolnienia byłas leczona w przychodni - pytanie przez kogo, czy podczas tego leczenia przebywalaś na zwlnieniu lekarskim?

Skierowana byłaś na rehabilitację - czy to były zabiegi rehabilitacyjne? Czy pobieralaś świadczenie rehabilitacyjne?

Piszesz, że lekarze pytali o wypadek - czy jest to uzwierciedlone w wywaidzie lekarskim i w karcie leczenia?

 

Zgodnie z prośbą wykasowałam zacytowany protokół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz dać do wypełnienia lekarzowi prowadzącemu leczenie zaświadczenie o stanie zdrowia N9.

Następnie napisz wniosek/pismo do pracodawcy o skierowanie do lekarza orzecznika.

Mozesz napisać zwykłe pismo, bez żadnych specjalnych druków. np.

W związku z wypadkiem przy pracy któremu uległam w dniu..... proszę o skierowanie do lekarza orzecznika ZUS, w celu ustalenia % uszczerbku na zdroiwu.

albo tu jest wzór

http://www.bhp.pwr.wroc.pl/druki/lek.doc

 

Pismo przewodnie pracodawcy do ZUS

 

XXXXX kieruje do lekarza orzecznika panią ......... imię ojca........adres zamieszkania z kodem pocztowym, data urodzenia, nr dowodu, PESEL,......

celem stwierdzenia % uszczerbku na zdrowiu w wypadku przy pracy w dniu............

 

Nr statystyczny

Regon zakładu pracy

kod PKD

kod zawodu poszkodowanego pracownika,

status pracodawcy- jednostka gospodarki uspołecznionej

- jednostka gospodarki nieuspołecznionej

Zakład rozlicza składki ZUS: imiennie,

bezimiennie

Składki rozliczane są na bieżąco lub nie ( wpisuje sie stan faktyczny)

podpis pracodawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usg - nie ma potrzeby ( mozesz zabrać ze sobą już na badanie przez lekarza orzecznika)

Wypis ze szpitala - jeśli nie masz innego potwierdzenia ( np. karty informacyjnej o udzieleniu I pomocy).

 

Jakie załaczniki powinien zawierać wniosek o skierowanie do lekarza orzecznika ZU znajdziesz w ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. ( D.U.02.234.1974)

 

http://bap-psp.lex.pl/serwis/du/2002/1974.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...