Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek w Portugalii/Lizbona, szkoda całkowita Audi A6


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przyjechałem jakiś czas temu na wybrzeże Portugalii Audi A6 2,7 Avant, ostatnio odebrałem znajomego z lotniska w Lizbonie,

po 5min jazdy autostradą, Portugalczyk stracił kontrolę nad autem (nowe M5) na zakręcie i wleciał w nas bokiem

przy 140km/h i zabrał na bandy skończyło się dachowaniem kilkukrotnym,samochody są zniszczone całkowicie, Audi ma

dziury w dachu, pourywane tylne drzwi,z przodu został tylko silnik widoczny, znajomy został zabrany do szpitala z powodu bólu

karku,na szczęście został wypuszczony po kilku godzinach testów, że wszystko dobrze. Ja i sprawca jesteśmy cali, lekkie obtłuczenia.

Na miejscu pojawiła się karetka, straż pożarna, policja spisała protokół, sprawca przyznał się do winy. Po sprzątnięciu wszystkich

części z autostrady, a trwało to trochę, ponieważ większość części BMW wylądowały po drugiej stronie i zablokowane były 2 strony przez

dobrą godzinę, miałem wielki problem żeby mi ktoś w Polsce pomógł w niedzielę o 9 rano. W końcu udało mi się dodzwonić na

infolinie, moja ubezpieczalnia MTU w Polsce twierdzi, że moje Assistance nie obejmuje Portugalii i nie może mi nic więcej pomóc i muszę

na własny koszt sobie zorganizować transport. Sprawca okazał się w porządku zresztą jak większość Portugalczyków i zadzwonił po

lawetę na swoje ubezpieczenie, samochody z gadżetami zostały zabrane na parking.

To wszystko wszystko wydarzyło się tydzień temu, na szczęście mamy 2 prywatny samochód na miejscu. Od tego czasu sprawa już się toczy, w tym czasie byłem w biurze ubezpieczeniowym sprawcy

Fidelidade Mundial gdzie zostało przyjęte zgłoszenie z wszystkimi dokumentami z wypadku, jedynie czego nie trzeba było dać to

raportu policji, trochę to dziwne??I na miejscu wypadku też nie dostaliśmy ze sprawcą tego dokumentu. Następnego dnia z rana, zadzwonił

rzeczoznawca mówiący po angielsku, wypytywał się jak oceniam samochód itd., chciał adres parkingu gdzie są samochody żeby tam pojechać.

Teraz czekam na telefon z wyceną w poniedziałek i się zacznie walka.

 

czy ktoś wcześniej miał do czynienia z ubezpieczalnią w Portugalii?

Samochód będzie wyceniany po stawce Portugalskiego rynku czy Polskiego, jeśli nic w Polsce nie było zgłaszanie przez żadnego agenta do

spraw roszczeń, a pieniądze będą wypłacane z ubezpieczenia OC sprawcy? Różnica jest spora, ponieważ na mobile takie Audi można kupić za

15-16tys euro, a w Portugalii taki samochód kosztuje 24-25tys euro, dlatego że podatek w Portugalii wynosi 42%.

Jaka jest teraz procedura jeśli nie zgodzę się na proponowane odszkodowanie?

Czy możemy starać się o zwrot kosztów biletów lotniczych do polski na święta?

 

Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi, bo kruca bomba mało czasu a święta tuż tuż!

 

Pozdrawiam Serdecznie

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odszkodowanie za bilety to nie ma co liczyć, tym bardziej , ze napisaleś, że masz drugi samochód. Jeżeli nawet byś go nie miał to raczej ubezpieczyciel zwróci w wysokości za przejazd autokarem, a reszte za bilet dopłacicie, chyba, ze macie jakiś tani lot, no i zwrot max za ekonomiczny.

Co do lawety i kwoty to wydaje mi się, że zależy gdzie będziesz naprawiał auto. Jeśli mieszkasz tam na stałe i tam jest zorganizowane Twoje życie, to nie mogą kazać Ci jechać do Polski, żeby go tu naprawić. Jeśli zdecydujesz sie naprawiać auto w polsce wowczas zwrócą Ci za lawete, ale bezpieczniej będzie jeśli zlikwidujesz szkode na miejscu, bo potem może być cieżko z komunikacją z tamtejszym działem likwidacji szkód. Najlepiej zadzwon i dowiedz się u źródla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. szkoda będzie likwidowana w oparciu o przepisy prawa portugalskiego i w oparciu o ich wyceny, dlatego ciężko określić jak procedura będzie przebiegać

 

2. jeśli chodzi o bilety lotnicze to podzielamy wypowiedź powyżej, bo jeśli mieliście jechać na święta samochodem to macie przecież sprawne drugie auto (brak szkody). Jeśli planowaliście lot samolotem to i tak koszt biletów ponieślibyście bez względu na wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...