Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

odszkodowanie za potrącenie dziecka


iwona1111
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mój 8 letni syn został potrącony przez samochód. Jechał wtedy na rowerze. Kierowca nie uciekł i powiedział że widział syna ale nie zdążył zachamować. Od świadków wiem że jechał 80 km na gogzinę z telefonem komórkowym w ręku na terenie zabudowanym . Syn leżał w szpitalu z rozpaznaniem krwiaka i pęknięcia kości czołowej. Sprawa nadal jest w toku bo choroba nie jest zakończona.Jak to się może zakończyć? Jakie konsekwencję poniesie kierowca??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsekwencje przewiduje kodeks karny. Wszystko zalezy od tego jak potoczy sie sprawa w sądzie. Trudno uznać za dowód,że ktos widział,że sprawca jechał 80km/h. Jak to mozna zobaczyć? Nikt nie ma licznika w oczach.

Jesli był trzeźwy, niekarany, szkoda była nieumyślna, to może dostać wyrok w zawieszeniu.

Na drodze cywilnej możesz dochodzic odszkodowania od sprawcy. Poza tym dziecku nalezy sie odszkodowanie z OC posiadacza pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

ryba wrote:

Witam,mam pytanie zostalem skazany w sądzie karnym i teraz mam obiecane przez oskarzyciela posiłkowego ze bedzie mnie sadzil cywilnie,polise mam w pzu,czy oc załatwia sprawe cywilną czy moga jeszcze oprocz polisy o cos mnie sądzić?Zgóry dziękuje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
nikopali wrote:
Ej świadkowie są bardzo ważni!!!jeżeli chodzi o odszkodowanie wcale nie musi być zakończona...Do sprawy w sądzie wcale nie musi dojść!!!
1) Świadek to zwykle bardzo słaby dowód- często podważany przez sąd- sąd po prostu nie daje im wiary. W szczególności jeśli właśnie chodzi o sytuacje dynamiczne np. czy jechał 80km/h czy też 50km/h. Takie zeznania nie wiele znaczą w sądzie;

2) Słusznie- zakład ubezpieczeń wypłaca świadczenia na podstawie własnych ustaleń lub prawomocnego wyroku skazującego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniana wrote:
Konsekwencje przewiduje kodeks karny. Wszystko zalezy od tego jak potoczy sie sprawa w sądzie. Trudno uznać za dowód,że ktos widział,że sprawca jechał 80km/h. Jak to mozna zobaczyć? Nikt nie ma licznika w oczach.
Jesli był trzeźwy, niekarany, szkoda była nieumyślna, to może dostać wyrok w zawieszeniu.
Na drodze cywilnej możesz dochodzic odszkodowania od sprawcy. Poza tym dziecku nalezy sie odszkodowanie z OC posiadacza pojazdu.
1) Nie jest prawdą, że tylko jeśli sprawca szkody był trzeźwy, niekarany, szkoda była nieumyślna, to może dostać wyrok w zawieszeniu. Jeśli nie spełnia określonych warunków np. był nietrzeżwy to również może otrzymać wyrok pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres próby- art. 177 k.k. w zw. z art. 178 k.k.

Jakby szkoda była popełniona umyślne to nie mówilbyśby o wypadku tylko o zabójstwie lub o jego usiłowaniu. Wypadek zawsze popełnia się nieumyślnie, a umyślnie można jedynie naruszyć zasady bezpieczeństwa (np. nietrzeźwość, przekroczenie dozwolnej prędkości na danym odcinku drogi);

2) Dochodzenie na drodze cywilnej odszkodowania i zadośćuczyniania od sprawcy wypadku nigdy nie było i raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku szkód komunikacyjnych. A to dlatego, że sprawcę może nie być stać na wypłatę niebotycznego świadczenia i wówczas wyrok będzie zasądzony. Co prawda w przpadku spraw ubezpieczeniowych zachodzi ustawowy wyjątek przypozwania, ale pomimo tego ubezpieczyciel może do procesu nie przystąpić, a na niego powinień spaść obowiązek wypłaty świadczenia. Nawet choćby przysługiwało mu prawo do regresu wobec sprwcy (m.in. kieorwca był nietrzeźwy, nie posiadał wymaganych dokumentów) to sądznie w sprawie cywilnej sprawcy jest mało rozsądne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iwona1111 wrote:
Mój 8 letni syn został potrącony przez samochód. Jechał wtedy na rowerze. Kierowca nie uciekł i powiedział że widział syna ale nie zdążył zachamować. Od świadków wiem że jechał 80 km na gogzinę z telefonem komórkowym w ręku na terenie zabudowanym . Syn leżał w szpitalu z rozpaznaniem krwiaka i pęknięcia kości czołowej. Sprawa nadal jest w toku bo choroba nie jest zakończona.Jak to się może zakończyć? Jakie konsekwencję poniesie kierowca??
1) Zależy o co autor zapytania pyta. Czy o zakończenie procesu leczenia czy o zakończenie sprawy karnej lub sprawy związanej z likwidacją szkody osobowej;

2) Nie sposób określić nawet właściwej kwalifikacji prawnej czynu, gdyż nie znamy materiału dowodowego- zresztą upublicznianie takich wiadomości z postępowania przygotowawczego bez zezwolenia podlega penalizacji z art. 241 k.k.. Nie wiemy np. czy sprawca wogóle jest winny w świetle przepisów karnych, w jakich okolicznościach zostało dziecko potrącone, jak zostaną zakwalifikowane obrażenia ciała dziecka. Jednak dziecku poniżej 13 roku życia nie należy się co do zasady odszkodowanie- ewentualnie poniejszone o przyczynienie się do rozmiaru szkody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...