Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Odszkodownie za złamanie


vocal3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wiem, że każdy pracodawca ma obowiązek ubezpieczenia pracownika. Czy należy mi się jakieś odszkodowanie jeżeli miałem wypadek (złamana noga) po wyjściu z pracy, a nie mam żadnego innego ubezpieczenia ?

 

Proszę o Wasze odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

co miesiąc otrzymuję od pracodawcy pasek płacowy na którym są wyszczególnione składki ubezpieczeniowe:

Emerytalne

Rentowe

Chorobowe

Wypadkowe

Zdrowotne

oraz kwoty składki finansowane przez ubezpieczonego oraz płatnika.

Czy z tytułu tych ubezpieczeń nie mogę ubiegać się o żadne odszkodowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te składniki placowe to tzw skladki ZUS.Jezeli mialbys wypadek w pracy to otrzymal bys odszkodowanie z ZUS, ale niestety droga do pracy i z pracy nie podlega juz pod odszkodowanie.

Od nieszczęsliwych wypadków poza pracą, trzeba sie ubezpieczyć dodatkowo,najkorzystniejsze warunki sa w PZU poniewaz 1% uszczerbku x 4 x kwota ubezp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam sie z poprzednikiem wypowiedzi.. droga z pracy i do pracy jest podporzadkowana ubezpieczeniu..

Musisz zorientowac sie czy pracodawca palcil skladki za pracownikow i ogolnie czy ma OC jesli tak bez problemu mozesz wystapic o odszkodowanie z tytulu wypadku przy pracy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, przyznaje sie do błedu - zagalopowałam sie.. OC pracodawcy jest potrzebne przy wypadku przy pracy tak jak i protokół inspektora BHP

 

odnosnie tej zlamanej nogi:

 

Art. 57b. 1. Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

 

2. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:

 

1) innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,

 

2) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,

 

3) zwykłego spożywania posiłków,

 

4) odbywania nauki lub studiów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sucha a wiesz ze za wypadek w drodze do czy z pracy zus juz od paru dobrych lat nie placi odszkodowań takze ta Twoja rada znów chybiona google niestety tez trzeba umiec stosowac i czytać ze zrozumieniem ;-)

 

Mamy taką zasadę drobną na forum nie wiesz nie pisz a Ty już w kilku wątkach "trefnych" porad udzielasz ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak uważasz to ok..

 

proponuję Ci poniższą lekturę:

 

 

USTAWA z dnia 30 października 2002 r.

 

o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

 

(Dz. U. z dnia 28 listopada 2002 r., nowelizacja z dnia 1.07.2007 r., Dz.U.02.199.1673)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja lekturę przykładowego wątku z forum dla praktyków odzyskaj.info/viewtopic.php?id=4809 a nie teoretyków jak Ty .....

 

Poza tym :

 

Wypadki w drodze do pracy lub z pracy do domu - nowe regulacje!

 

Za taki wypadek uważało się (do 31 grudnia 2002 r. ) wypadek, który nastąpił w drodze, jeżeli ta droga była najkrótsza i nie została przerwana.

W przypadku, gdy droga została przerwana - a przerwa była życiowo uzasadniona - również zaliczano ją do drogi powiązanej z miejscem pracy.

Analogicznie, za drogę do pracy lub z pracy uważano również drogę do miejsca lub z miejsca: a) innego zatrudnienia, b) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań politycznych, zawodowych lub społecznych, c) zwykłego spożywania posiłków, d) odbywania nauki lub studiów dla pracujących.

W praktyce oznaczało to, że osoba poszkodowana w wyniku takiego wypadku (np. wypadek komunikacyjny lub upadek na gołoledzi itp.) miała prawo uzyskać odszkodowanie od ZUS-u.

Odszkodowanie było zależne od ustalonego przez lekarza orzecznika ZUS-u tzw. procentowego uszczerbku na zdrowiu (ustalany wg tabeli ogłoszonej w 1975 r. przez Ministra Zdrowia i Ministra Pracy) oraz wartości 1%. 20 grudnia 2002 r. wartość 1% wynosiła 445,2 zł, ale wypłata nie była niższa od 1664,4 zł.

W przypadku ustalenia wyższego procentowego uszczerbku niż 4% - kwota wypłacana była iloczynem ustalonego % i wartości 1%.

Odwracając sprawę - wartość "polisy NNW w ZUS-ie" odpowiada kwocie ubezpieczenia 45 000, - zł.

Taki system obowiązywał ponad 30 lat.

 

To wszystko jest już przeszłością, albowiem od 1 stycznia 2003 r. zlikwidowano wypłaty odszkodowań z tytułu wypadków w drodze z pracy do domu bądź też odwrotnie.

Wynika to z przepisów nowo wprowadzonej ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 149 z 2002 r., poz.1673).

W art. 11 ww. ustawy wyraźnie stwierdza się, że jednorazowe odszkodowanie przysługuje tylko wtedy, gdy uszczerbek na zdrowiu został spowodowany wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Ponieważ wypadki "w drodze" są dość liczne (np. komunikacyjne, gołoledź itp.), celowe jest własne - prywatne ubezpieczenie się od następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW.

Ze względu na to, że wokół tematu panuje "cisza medialna" sugeruję PT Czytelnikom dokonanie własnej - indywidualnej analizy ryzyka stopnia narażenia na wypadek - wybór ubezpieczyciela. Trzeba pamiętać i zawsze pytać przy ubezpieczaniu się od NNW - jaka jest wysokość polisy i jaka cena roczna ubezpieczania, pamiętając, że odszkodowanie jest iloczynem 0,01 wartości opłaconej polisy i ustalonego przez lekarza % uszczerbku.

Czekam na pytania Koleżanek i Kolegów.

 

 

To tyle w temacie kompetencji poprzednich wypowiedzi suchej w tym temacie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

opssssss wrote:

Trzeba pamiętać i zawsze pytać przy ubezpieczaniu się od NNW - jaka jest wysokość polisy i jaka cena roczna ubezpieczania, pamiętając, że odszkodowanie jest iloczynem 0,01 wartości opłaconej polisy i ustalonego przez lekarza % uszczerbku.

Małe sprostowanie. W "standardowych" ubezpieczeniach NNW odszkodowanie jest iloczynem pełnej sumy ubezpieczenia i określonego przez orzecznika trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sucha` wrote:
OC pracodawcy jest potrzebne przy wypadku przy pracy tak jak i protokół inspektora BHP
OC pracodawcy jest ubezpieczeniem dobrowolnym i pracodawca nie musi posiadać takiego ubezpieczenia. Zatem OC pracdawcy nie jest "potrzebne" przy wypadku przy pracy!
Jeżeli wypadek zdarzył sie z winy pracodawcy to poszkodowany może dochodzić ew. roszczeń bezpośrednio od pracodawcy, a jeżeli winę za spowodowanie wypadku ponosi pracownik to i OC pracodawcy nic by mu nie dało...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli móglby mi ktoś odpowiedzieć to bardzo proszę : miesiąc temu zlamalam V kość śródstopia na ostatniej wizycie u ortopedy dostalam skierowanie na rehabilitacje kiedy mam zlożyc papiery o odszkodowanie w pzu jezeli termin rehabilitacji mam dopiero na grudzień?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

gonia0524 wrote:

jeżeli móglby mi ktoś odpowiedzieć to bardzo proszę : miesiąc temu zlamalam V kość śródstopia na ostatniej wizycie u ortopedy dostalam skierowanie na rehabilitacje kiedy mam zlożyc papiery o odszkodowanie w pzu jezeli termin rehabilitacji mam dopiero na grudzień?

Mam podobne pytanie - mąż złamał nogę (kość skokowa w kostce i kość goleniowa) w sierpniu, w tym tygodniu mają zdejmować gips i dopiero rehabilitacja. Kiedy należy zgłosić do PZU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Czegoś tu nie rozumiem,skoro faktycznie weszła taka nowelizacja że od 01.01.2003 ZUS nie wypłaca odszkodowań za wypadek który miał miejsce w drodze do pracy lub odwrotnie,to dlaczego mój znajomy który miał wypadek samochodowy jadąc do pracy dostał odszkodowanie z ZUSU,to było w zeszłym roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

west14 wrote:
Czegoś tu nie rozumiem,skoro faktycznie weszła taka nowelizacja że od 01.01.2003 ZUS nie wypłaca odszkodowań za wypadek który miał miejsce w drodze do pracy lub odwrotnie,to dlaczego mój znajomy który miał wypadek samochodowy jadąc do pracy dostał odszkodowanie z ZUSU,to było w zeszłym roku.
ja miałam wypadek jadąc do pracy (otwarte złamanie trzonu kości udowej)
wypadek był ponad rok temu i do dzis chodze o dwóch kulach..
odszkodowania nie dostałam i nie dostane!!!
te przepisy sie zmieniły i jedyne co to przez pół roku od wypadku miałam płacone 100% wynagrodzenia i to wszystko!! jesli wypadek bym miała normalnie jadąc np.do koleżanki to bym miała mniej płacone!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Złamałem obojczyk. Na początku założyli mi gips(tzw. ósemkę) na 3 tygodnie. Potem przez dwa tygodnie miałem gips na całym tułowiu. Po noszeniu gipsu lekarz zobaczył mnie(nawet nie robił zdjęcia) i powiedział "że kość jest jak z betonu. Dał mi na trzy tygodnie zwolnienie z w-f i mało być wszystko ok. Po tym czasie co sam zauważyłem kość się nie zrosła. Poszedłem do tego lekarza a on przyznał mi rację. Chciał mi "dać szansę" i wsadzić mnie w temblak na 5 tygodni, lecz ja od razu poprosiłem o operację. Dostałem skierowanie do innego miasta, na operacje czekałem 5 tygodni. Operacja się odbyła, wsadzili mi dwa druty Kirchnera. Nosiłem ortezę usztywniającą przez 3 miesiące i potem dalej druty, już bez ortezy, przez 4 miesiące. Całe noszenie drutów zajęło 7 miesięcy, a cale leczenie 10.

 

Ile procent odszkodowania mi się należy? Jestem ubezpieczony w szkole.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

witam

może ktoś wie czy jeżeli jestem ubezpieczona w pracy (ubezpieczenie grupowe) czy należy się odszkodowanie jeżeli skręcilam nogę w okolicznościach nie dotyczących pracy, np. na weselu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Ewania wrote:
Jesli wypadek mial miejsce w drodze z pracy do domu, poza terenem zakladu pracy - to, niestety, nie dostaniesz zadnego odszkodowania z ubezpieczenia społecznego (czyli z ZUS).A jesli nie oplacales sobie zadnego ubezpieczenia w jakims Towarzystwie Ubezpieczeniowym (typu PZU) to oczywiscie wyglada na to, ze nie dostaniesz znikąd zadnego odszkodowania.....
Jednak pracodawca powinien sporzadzic Karte wypadku w drodze z pracy i wyplacic Ci wynagrodzenie chorobowe 100%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
pszczulka wrote:
witam
może ktoś wie czy jeżeli jestem ubezpieczona w pracy (ubezpieczenie grupowe) czy należy się odszkodowanie jeżeli skręcilam nogę w okolicznościach nie dotyczących pracy, np. na weselu
Tak- należy się odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...