Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

ODSZKODOWANIE ZA WYPADEK W NIEMCZECH


micsko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Byłem uczestnikiem karambolu w Niemczech. W wyniku wypadku urazu doznali wszyscy pasażerowie mojego samochodu. Jedna osoba 4 tygodnie przebywała w szpitalu. Ja nie byłem sprawcą zdarzenia. Czy moi pasażerowie mogą się ubiegać o odszkodowanie z NNW sprawcy. Ja nie posiadam opłaconego NNW i jedna z pasażerek w wyniku tego chce się ubiegać o rentę, która ja ma jej płacić. Proszę o informacje czy ma do tego prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasażerowie poszkodowani mogą likwidować szkode z nnw tylko prywatnego, nie sprawcy. Natomiast z ubezpieczenia OC sprawcy kazdy poszkodowany, również Ty, może likwidować tą szkodę. Tak więc osoba, która mowi o rencie powinna zgłosić sie do ubezpieczyciela sprawcy, a jeżeli sprawca nie był ubezpiezony w Polsce wowczas UFG pomaga ustalić reprezentanta zagranicznego towarzystwa ubezpieczeniowego w Polsce, który będzie zobowiązanym do naprawienia szkody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

micsko wrote:
Witam.
Ja nie posiadam opłaconego NNW i jedna z pasażerek w wyniku tego chce się ubiegać o rentę, która ja ma jej płacić. Proszę o informacje czy ma do tego prawo.
Ubezpieczenie NNW, w tym wypadku tzw. komunikacyjne obejmuje ochroną następstwa nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów danego pojazdu. Swiadczenie z tego ubezpieczenia można byłoby uzyskać niezależnie od świadczeń uzyskanych z innych tytułów. W tym wypadku poszkodowana może dochodzić roszczeń od sprawcy szkody - w praktyce od jego ubezpieczyciela. Dotyczy to sytuacji, gdyby osoba poszkodowana podwożona była z grzeczności. Jednakże w sytuacji, gdyby znajoma np. uczestniczyła w kosztach podróży, to Twoja odpowiedzialność względem niej kształtowałaby się na tzw. zasadzie ryzyka czyli za sam skutek. W tej sytuacji mogłaby dochodzić odszkodowania od Ciebie, oczywiście w praktyce te roszczenie przejmuje na siebie Twój ubezpieczyciel. Tak więc w sytuacji wspólnego pokrywania kosztów przejazdu, co jak wydaje się mogło mieć miejsce w podróży zagranicznej, osoba poszkodowana, która z Tobą jechała może zgłaszać roszczenie do Twojego TU. Po wypłacie odszkodowania TU może wypłacone odszkodowanie regresować od sprawcy szkody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkodnik wrote:
micsko wrote:
Witam.
Ja nie posiadam opłaconego NNW i jedna z pasażerek w wyniku tego chce się ubiegać o rentę, która ja ma jej płacić. Proszę o informacje czy ma do tego prawo.
Ubezpieczenie NNW, w tym wypadku tzw. komunikacyjne obejmuje ochroną następstwa nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów danego pojazdu. Swiadczenie z tego ubezpieczenia można byłoby uzyskać niezależnie od świadczeń uzyskanych z innych tytułów. W tym wypadku poszkodowana może dochodzić roszczeń od sprawcy szkody - w praktyce od jego ubezpieczyciela. Dotyczy to sytuacji, gdyby osoba poszkodowana podwożona była z grzeczności. Jednakże w sytuacji, gdyby znajoma np. uczestniczyła w kosztach podróży, to Twoja odpowiedzialność względem niej kształtowałaby się na tzw. zasadzie ryzyka czyli za sam skutek. W tej sytuacji mogłaby dochodzić odszkodowania od Ciebie, oczywiście w praktyce te roszczenie przejmuje na siebie Twój ubezpieczyciel. Tak więc w sytuacji wspólnego pokrywania kosztów przejazdu, co jak wydaje się mogło mieć miejsce w podróży zagranicznej, osoba poszkodowana, która z Tobą jechała może zgłaszać roszczenie do Twojego TU. Po wypłacie odszkodowania TU może wypłacone odszkodowanie regresować od sprawcy szkody.
1) Z uwagi na podróż zagraniczną i domniemany wspólnie określony i sprecyzowany cel podróży to mamy do czynienia z odpowiedzialnością kierowcy względem pasażera na zasadzie ryzyka. Wobec tego wspólne pokrywanie celu podróżny nie jest jedyną przesłanką, znamienną dla odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Takimi przesłankami są: 1) wspólne ponoszenie kosztów podróży; 2) przewożący może liczyć na wzajemnie świadczenia (nie w pieniądzu) od przewożonych; 3) wspólnie określony i sprecyzowany cel podróży; 4) przewożący i przewożony są ze sobą spokrewnieni, czyli kiedy zachodzi między nimi relacja polegająca na wzajemnym świadczeniu sobie pomocy. Owe przesłanki nie muszą występować kumulatywnie;

2) Wydaje się, że co do zasady w przypadku zderzenia się dwóch pojazdów ubezpieczyciel pojazdu którym kierowała osoba poszkodowana (nie sprawca) uwolni się od odpowiedzialności za szkodę na pasażerach wykazując wyłączną winę osoby trzeciej za którą nie ponosi odpowiedzialności- taką osobą trzecią w ruchu drogowym jest drugi uczestnik ruchu, tj. kierowca- sprawca drugiego pojazdu mechanicznego, który spowodowała wypadek drogowy. Podstawa prawna art. 436 § 1 k.c. w zw. z art. 435 k.c.. Wobec tego przewóz z grzeczności i nie z grzeczności ma największe znaczenie w przypadku zdarzenia drogowego z udziałem jednego pojazdu mechanicznego. Oczywiście w niektórych przypadkach- gdy np. nie ustalono sprawcy, toczy się spór w tym kierunku- to T.U. pojazdy poszkodowanych pasażerów może przejąć odpowiedzialność za szkodę, a następnie wypłacone świadczenia dochodzić regresem od sprawcy szkody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

micsko wrote:
Witam.
Byłem uczestnikiem karambolu w Niemczech. W wyniku wypadku urazu doznali wszyscy pasażerowie mojego samochodu. Jedna osoba 4 tygodnie przebywała w szpitalu. Ja nie byłem sprawcą zdarzenia. Czy moi pasażerowie mogą się ubiegać o odszkodowanie z NNW sprawcy. Ja nie posiadam opłaconego NNW i jedna z pasażerek w wyniku tego chce się ubiegać o rentę, która ja ma jej płacić. Proszę o informacje czy ma do tego prawo.
1. Pasażerowie podróżujący z Panem nie mogą dochodzić świadczenia z polisy NNW samochodu sprawcy zdarzenia

2. tak jak napisali przedmówcy, w przypadku przewożenia pasażerów nie z grzeczności odpowiada Pan wobec nich na zasadzie ryzyka tj. istnieje domniemanie, że to Pan ponosi odpowiedzialność cywilną wobec pasażerów. Może się Pan uwolnić od odpowiedzialności wskazując jedną z przesłanek egzoneracyjnych (wyłączających odpowiedzialność), czyli siła wyższa, wyłączna wina osoby poszkodowanej, wyłączna wina osoby trzeciej za którą nie ponosi Pan odpowiedzialności. Biorąc pod uwagę okoliczności wypadku które Pan opisał, w Pana przypadku należy wskazać drugiego uczestnika zdarzenia jako wyłącznie winnego i to powinno załatwić sprawę.

3. jeśli pasażer Pańskiego auta wystąpi do Pana z roszczeniem, należy niezwłocznie zawiadomić o tym Ubezpieczyciela u którego wykupił Pan polisę OC. Gdyby pasażer wytoczył Panu pozew należy przypozwać Ubezpieczyciela.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że wytocznie sprawy cywilnej kierowcy przewożącemu osoby nie z grzeczności nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż ubezpieczyciel może do sprawy nie przystąpić, a wówczas wyrok będzie czysto papierowy, gdyż nie będzie można wyegzekwować zasądzonej kwoty świadczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...