Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Sprawca kolizji


vona77
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałabym dowiedzieć się czy jako sprawca kolizji mogę starać się o odszkodowanie.

Sytuacja wyglądała następująco:

Wyjeżdżałam z drogi bocznej , zatrzymałam się i rozejrzałam w lewo i prawo, ruszyłam i zostałam uderzona w lewy bok z dużą siłą ( przy ograniczeniu prędkości do 40km / h ). Pan który we mnie uderzył wezwał policję, karetki nie bo nie czułam bólu. Następnego dnia nie mogłam ruszyć głową, zgłosiłam się do lekarza, mam uraz kręgosłupa ,dostałam kołnierz ortopedyczny i (na razie) 2 tygodnie zwolnienia z pracy . Moje auto nie nadaje się do naprawy ,drugie auto- ciężarowe ma rozbitą lampę i zderzak.

Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem sprawcą kolizji drogowej w której nikt nie został ranny, ale ucierpiały dwa samochody. jestem wspólwaścicielem samochodu-mam opłacone składki nw,oc,ac.zostałem ukarany mandatem.Jak wygląda cały proces odszkodowań. Jakie ja mam konsekwencje. o ile wzrosną składki ubezpieczenia. dziękuję za odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Ciebie to szkodę zgłaszasz ze swojego ubezpiecznienia AC.

Poszkodowani przekażą roszczenia do TU w którym jesteś ubezpieczony z OC.

Jakie będziesz mial straty na polisie OC i AC to w zależności od tabeli bonus/malus danego towarzystawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam ciągle o kolizjach, doczytałem się między innymi o REGRESIE. co to takiego dokładnie? (zaznaczam, że nie byłem pod wpływaem alkoholu, ani innych środków odurzających.przeszedłem badanie alkomatem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regres w tym przypadku może wystąpic jedynie w momencie kiedy, któryś z poszkodowanych zlikwiduje szkodę z własnego ubezpiecznia AC i towarzystwo w którym jest ubezpieczony wystąpi z regresem, zwrotem odszkodowania, które było wypłacone do Twojego TU. Tak chyba najprościej napisałem.

Ciebie to generalnie nie interesuje wedle tego co napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
vona77 wrote:
Witam, chciałabym dowiedzieć się czy jako sprawca kolizji mogę starać się o odszkodowanie.
Sytuacja wyglądała następująco:
Wyjeżdżałam z drogi bocznej , zatrzymałam się i rozejrzałam w lewo i prawo, ruszyłam i zostałam uderzona w lewy bok z dużą siłą ( przy ograniczeniu prędkości do 40km / h ). Pan który we mnie uderzył wezwał policję, karetki nie bo nie czułam bólu. Następnego dnia nie mogłam ruszyć głową, zgłosiłam się do lekarza, mam uraz kręgosłupa ,dostałam kołnierz ortopedyczny i (na razie) 2 tygodnie zwolnienia z pracy . Moje auto nie nadaje się do naprawy ,drugie auto- ciężarowe ma rozbitą lampę i zderzak.
Proszę o odpowiedź.
Jeśli Pani została uznana za sprawcę kolizji, to może Pani dochodzić świadczeń jedynie z dobrowolnych ubezpieczeń NNW (komunikacyjne, pracownicze, prywatne) oraz jeśli wypadek był wypadkiem przy pracy (lub zrównany z wypadkiem przy pracy) to w grę może wchodzić jednorazowe odszkodowanie z ZUS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że w przypadku wypadku przy pracy jako wypadku komunikacyjnego może być problem z uzyskaniem jednorazowego odszkodowanie z ZUS za trwały uszczerbek na zdrowiu. Jednak kwestia indywidualnej oceny danej sprawy. Zgodnie z wyrokiem S.N. z dnia 10 czerwca 1999 r. II UKN 687/98 " Jeżeli wyłączną przyczyną wypadku drogowego pracownika kierującego pojazdem jest nieznajomość przepisów ruchu drogowego, to zachowanie pracownika stanowi rażące niedbalstwo i jest podstawą wyłączenia prawa do świadczeń z mocy art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...