Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Porównanie OWU AC


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do nowej polisy OC+AC i zgodnie z radami z wszelkich forów zgłębiam OWU AC. Biorę pod uwagę następujące firmy Allianz, Aviva, AXA, Liberty DIrect i nieco po macoszemu PZU. Sporządziłam nawet tabelkę porównawczą ofert, ale chciałabym prosić starych wyjadaczy o pewnie wyjaśnienia, które nasunęły mi się podczas przygotowywania porównania.

1. Wyszło mi, że szkodę całkowitą Allianz, Aviva i Liberty wylicza na dzień powstania szkody a AXA na dzień ustalania odszkodowania, co wydaje mi się wysoce niekorzystne, ponieważ wartość samochodu na dzień ustalania odszkodowania jest niższa niż w dniu szkody więc większe prawdopodobieństwo przekroczenia magicznych 70%?

Ponadto szkodę całkowitą towarzystwa liczą oczywiście na częściach oryginalnych, wyjątek AXA (powyżej 3 lata zamienniki), w Aviva nie do końca jasne są zapisy OWU.

2. Z kolei odszkodowanie w Allianz i Aviva jest liczone na dzień powstania szkody, ale już w AXA, Liberty i PZU na dzień ustalania odszkodowania, więc znowu mi wychodzi, że będzie ono niższe w AXA itd?

Nie bardzo wiadomo też co oznacza "dzień ustalenia odszkodowania", czy musi to byc dzień w ciągu 30 dni od wypadku (no bo wtedy ubezpieczyciel musi wypłacić przynajmniej bezsporną część odszkodowania, czyli musi coś ustalić) czy to może być równie dobrze pół roku po szkodzie? Czy ktoś się orientuje?

Podsumowując nie wiem czy liczenie zarówno szkody całkowitej jak i odszkodowania jest bardziej korzystne na dzień szkody czy na dzień ustalania odszkodowania?

3. Kolejna moja wątpliwość dotyczy amortyzacji części, Allianz i Liberty podają, że amortyzacja wliczana jest dla części eksploatacyjnych takich jak ogumienie, hamulce, układ jezdny, katalizator, akumulator, z kolei AXA wydaj się wliczać amortyzację tylko do ogumienia, najbardziej niekorzystna jest chyba Aviva, która wlicza amortyzację do wszystkich części a w szczególności eksploatacyjnych.

4. Szkoda częściowa: jeśli likwidowana w oparciu o faktury VAT to w Allianz nie jest napisane czy na częściach oryginalnych czy zamiennikach, natomiast Aviva posiada wysoce niejasne sformułowania powyższego.

5. I kuriozalne zapisy w Allianz i Liberty, nie wiem czy wynikają ze słabej znajomości języka polskiego i jego składni? Oba TU mogą uzależnić wypłatę odszkodowania za szkodę całkowitą od przekazania im wraku pojazdu! Według mnie te zapisy oznaczają, że dostaje się różnicę (jak to przy całce) i oddaje się wrak TU! Ale wtedy nie ma pełnego odszkodowania, może wtedy oni wypłacają za wrak? Czy ktos ma jakiś pomysł?

Chętnie wrzuciłabym moja tabelkę gdzieś na forum, ale nie bardzo wiem jak?

Z góry dziękuję jeśli znajdzie się chętny do dyskusji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...