Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek przy pracy. Czy jest sens starać się o odszkowowanie?


komendante
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

2 tygodnie temu uległem wypadkowi w pracy, na SOR stwierdzono stłuczenie trzeciego palca prawej dłoni z uszkodzeniem paznokcia. W poniedziałek wracam do pracy z L-4. I zastanawiam się czy przy takim urazie jest sens starać się o wypłatę jednorazowego odszkodowania z ZUS i PZU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komendante wrote:
w zasadzie to już trochę straciłem bo chorobowe płatne 80% i za wypisanie orzeczenia lekarzowi też musiałem zapłacić ;/
Nie bardzo rozumiem, piszesz:
komendante wrote:
uległem wypadkowi w pracy
więc dlaczego masz płacone 80%.?
Jeśli jest uznany wypadek przy pracy zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Jeżeli nie masz protokołu powypadkowego, który stwierdza, że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy nie mozeszstarać się o odszkodowanie z ZUS.
W takim przypadku możesz starać się tylko o odszkodowanie z PZU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
aecjusz83 wrote:
Witam :)

Podczas pracy jako magazynier podnosiłem ciężką rzecz i doznałem skręcenia kręgosłupa na odcinku lędźwiowym i piersiowym oraz naderwania mięśni prostych brzucha i wypadnięcia dysku. Wypadek zgłosiłem pracodawcy i poprosiłem o zgodę na udanie się na pogotowie( pracodawca był w stanie nietrzeźwości co u niego jest to niemal zwyczajem). Na pogotowiu byłem, później od rodzinnego dostałem L4. Chirurg wystawił mi następne zwolnienie. w sumie było prawie miesiąc i w ostatni dzień zwolnienia dostarczyłem pracodawcy następne zwolnieni już miesięczne. Powiedział mi że traktuje moje L4 jako zwykłe chorobowe i że wypadku przy pracy nie zgłosił. Teraz domaga się ode mnie oświadczenia, że to co mi się stało nie było w pracy. Jeśli napisałabym coś takiego poświadczyłbym nieprawdę za co grozi odpowiedzialność karna( informacja z pogotowia, że wypadek w pracy historia choroby u chirurga również).
Teraz chce spisać protokół z wypadku a minęło od niego już 36 dni a ma na to 14 dni. Wypadek nie był nigdzie zgłaszany przez niego.
Czy mogę po przekroczeniu tego terminu odmówić podpisania protokołu??
ewentualnie mogę go podpisać jeśli treść będzie zgodna z prawdą ale z dniem dzisiejszym i z uzasadnieniem dlaczego pracodawca zwlekał z napisaniem protokołu.
p.s. nie chcę żadnego odszkodowania od pracodawcy czy ZUS, chcę tylko zakończyć tą sprawę i rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.

Co mi radzisz w mojej sytuacji??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

 

komendante wrote:

całkowicie się na tym nie znam, stwierdzono mi że jeśli wypadek przy pracy jest z winy pracownika to chorobowe jest płacone 80%

Jest wówczas 100% płatne. Czymś innym jest znów jednorazowe odszkodowanie z ZUS za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keri wrote:
aecjusz83 wrote:
Witam :)

Podczas pracy jako magazynier podnosiłem ciężką rzecz i doznałem skręcenia kręgosłupa na odcinku lędźwiowym i piersiowym oraz naderwania mięśni prostych brzucha i wypadnięcia dysku. Wypadek zgłosiłem pracodawcy i poprosiłem o zgodę na udanie się na pogotowie( pracodawca był w stanie nietrzeźwości co u niego jest to niemal zwyczajem). Na pogotowiu byłem, później od rodzinnego dostałem L4. Chirurg wystawił mi następne zwolnienie. w sumie było prawie miesiąc i w ostatni dzień zwolnienia dostarczyłem pracodawcy następne zwolnieni już miesięczne. Powiedział mi że traktuje moje L4 jako zwykłe chorobowe i że wypadku przy pracy nie zgłosił. Teraz domaga się ode mnie oświadczenia, że to co mi się stało nie było w pracy. Jeśli napisałabym coś takiego poświadczyłbym nieprawdę za co grozi odpowiedzialność karna( informacja z pogotowia, że wypadek w pracy historia choroby u chirurga również).
Teraz chce spisać protokół z wypadku a minęło od niego już 36 dni a ma na to 14 dni. Wypadek nie był nigdzie zgłaszany przez niego.
Czy mogę po przekroczeniu tego terminu odmówić podpisania protokołu??
ewentualnie mogę go podpisać jeśli treść będzie zgodna z prawdą ale z dniem dzisiejszym i z uzasadnieniem dlaczego pracodawca zwlekał z napisaniem protokołu.
p.s. nie chcę żadnego odszkodowania od pracodawcy czy ZUS, chcę tylko zakończyć tą sprawę i rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.

Co mi radzisz w mojej sytuacji??
1) Protokół można sporządzić w każdym czasie tylko, że trzeba wpisać przczynę opóźnienia. Pracownik musi otrzymać protokół powypadkowy przez podpisaniem go przez pracodawcę tak by mógł wnieść ewentualne zastrzeżenia do protokołu powypadkowego i zespół powypadkowy wówczas musi dokonać analizy zastrzeżeń. Zastrzeżenia do protokołu powypadkowego pisze się oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Jeśli pracownik otrzymuje protokół powypadkowy bez wcześniejszego podpisu, że pracownik się z nim zapoznał i nie wniósł zastrzeżeń to w pkt 13 protokołu powypadkowego wpisuje się faktyczną datę kiedy protokół będzie weryfikowany przez pracownika i wpisuje ewentualnie uwagę „do protokołu powypadkowego wniesiono stosowne zastrzeżenia”. Zastrzeżenia dołączyć oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Natomiast gdy pracownik otrzyma protokół powypadkowy bez wcześniejszego podpisu przez pracodawcę i wniesie zastrzeżenia do protokołu powypadkowego tj. odpowiednią notkę o zastrzeżeniach i owe zastrzeżenia dołączy na oddzielnym piśmie za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii, a pracodawca owych zastrzeżeń nie uwzględni to ma prawo złożyć pozwu do sądu pracy.

2) Rozwiązanie umowy z pracodawcą nie przeszkadza aby ubiegać się jednorazowego odszkodowania z ZUS za trwały uszczerbek na zdrowiu. Tak samo likwidować szodę z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowych i indywiduanych. Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji pracownik składa do pracodawcy o skierowanie do lekarz orzecznika ZUS w celu ustalenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz zaświadczenie o stanie zdrowia- formularz N-9 wypełniony przez lekarza prowadzącego leczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Witam serdecznie,

 

miałam wypadek w pracy miesiąc temu. Złamałam nadgarstek, po potknęłam się o zostawiony na środku magazynu karton. Czy mogę starać się o odszkodowanie.

 

Pozdrawiam, Marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie,

dochodzenie odszkodowania za wypadek w pracy możliwe jest do uzyskania z polisy indywidualnej NNW lub ubezpieczenia pracowniczego nw. W przypadku dochodzenia roszczeń z polisy OC pracodawcy, konieczne jest wykazanie winy lub zaniedbania po jego stronie, skutkującej zaistnieniem wypadku. Jeśli przez niewłaściwą kontrolę lub zachowanie współpracownika doznała Pani urazu, również możliwe będzie uzyskanie odszkodowania od pracodawcy, chyba że działania pracownika lub Pani zachowanie mają znamiona rażącego niedbalstwa. Kluczowe znaczenie mają więc zapisy protokołu powypadkowego, do ostatecznej oceny konieczne byłoby dokonanie analizy prawnej jego treści.

W Pani przypadku znaczenie będą również miały okoliczności wypadku, w tym potwierdzenie, czy możliwe było ominięcie kartonu i uniknięcie zdarzenia, czy ze względu na wykonywane obowiązki nie było takiej możliwości. Jeśli ubezpieczyciel uzna, iż swoim zachowaniem przyczyniła się Pani do wypadku, może pomniejszyć odszkodowanie.

Polecam lekturę https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-przy-pracy-z-oc-pracodawcy/

W przypadku pytań, służę pomocą

Pozdrawiam

Marta Sordon

Campter Odszkodowania

tel. +48 795 005 188 ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec

www.campter.pl

Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...