Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Obcięty palec w Chinach - pilne!!!


maniak2002
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Aktualnie przebywam w Chinach, miałem wypadek w pracy ( pracuję na umowę o dzieło w polskiej firmię - praca wykonywana jest w różnych częściach świata). Podczas wypadku odcieło mi 1/2 środkowego palca lewej dłoni, po operacji spędziłem 4 dni w chińskim szpitalu. Aktualnie przebywam w hotelu do kraju wracam za kilka dni. Mam pytanie odnośnie dokumentów jakie są mi potrzebne o staranie się o odszkodowanie w Polsce ( mam polisy w Warcie i PZU) - czy dokumenty wystawiane w języku chińskim się przydadzą, czy wystarczą mi tylko dokumenty które otrzymam od polskich lekarzy. W szpitalu udało mi się uzyskać zaświadczenie w języku chińskim i dosłownie kilka słów w języku angielskim zawierających rozpoznanie choroby, czas pobytu w szpitalu i zapis ,że podawano mi antybiotyki. Czy to wystarczy? Czy pracując na umowę o dzieło ( nie płacę w tej chwili składek w naszym ZUS-ie, podlegam pod ubezpieczenie żony) mam prawo starać się o jakieś odszkodowanie w ZUS??? Z góry dziękuję za odpowiedź - pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie było odprowadzonych składek i nie został Pan zgłoszony do ubezpieczenia współmałżonka to z ZUS nie przysługuje żadne odszkodowanie.

 

Dokumenty w języku chińskim należy przetłumaczyć i dołączyć do wniosków o wypłatę świadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składki odprowadzałem wiele lat prowadząc własną działalność gospodarczą , w chwili obecnej pracując na umowę o dzieło nie odprowadzam składek do Zus - jestem zgłoszony i podlegam pod ubezpieczenie zdrowotne mojej żony ( korzystam ze świadczeń NFZ na podstawie książeczki dla członków rodziny ubezpieczonego). Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tłumaczenia dokumentów czy musi być to tłumacz przysięgły j.chińskiego ( obawiam się ,że mogą być małe problemy ze znalezieniem takiego) czy wystarczy osoba znająca ten język.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do tłumaczenia przysięgłego to warto skonsultować to z ubezpieczycielem. Najlepiej zapytać ich czy zwrócą za tłumaczenie przysięgłe dokumentów - odpowiedź będzie na 99 %, że można dostarczyć zwykłe tłumaczenie z podpisem osoby tłumaczącej :)

 

Z ZUS nic nie będzie przysługiwać bo zgłoszenie współmałżonka dotyczy składek chorobowo - zdrowotnych, a nie wypadkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...