Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Co wybrać AC czy OC przy odszkodowaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moja matka miała stłuczkę, w której sprawcą był nietrzeźwy kierowca i na dodatek bez ubezpieczenia oc. Zgłosiła ten fakt wpierw policji która przybyła na miejsce zdarzenia, a następnie do firmy ubezpieczeniowej. Związku z odszkodowaniem może skorzystać z AC czy OC. Którego skorzystać wg Was ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro brak było ubezpieczenia OC to szkoda może być likwidowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Szkodę należy zgłosić do dowolnie wybranego Ubezpieczyciela z wnioskiem o wycenę szkody i przekazanie akt do likwidacji UFG. W ten sposób unikniemy ewentualnych problemów w związku z utrata zniżki przy ubezpieczeniu AC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim dostaniesz pieniądze z ufg to lepiej będzie zlikwidowac szkode z AC, po to to jest, ewentualnie dowiedz sie o doubezpieczenie czy będzie wysokie. dopiero jak odmowią jakiejś cześci z ac, bo np macie udział własny, to wtedy dopiero z tym warto iść do zobowiązanego do naprawienia szkody. Nie ma co sie ścierać z ufg dla paru zlotych na doubezpieczenie doac i spać bez nerwów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kancelaria Prawna AnLex wrote:
Skoro brak było ubezpieczenia OC to szkoda może być likwidowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Szkodę należy zgłosić do dowolnie wybranego Ubezpieczyciela z wnioskiem o wycenę szkody i przekazanie akt do likwidacji UFG. W ten sposób unikniemy ewentualnych problemów w związku z utrata zniżki przy ubezpieczeniu AC.
W sytuacji, gdy osoba poszkodowana posiada dobrowolne ubezpieczenie AC to szkodę należy likwidować z tego ubezpieczenia, a do UFG można się zwrócić jedynie o wyrównanie szkody w części niezaspokojonej z auto -casco.
Temat ten omawiany był w wątku:

http://www.odzyskaj.info/viewtopic.php?id=8206
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W przypadku m.in. braku obowiązkowej polisy OC lub niezidentyfikowania sprawcy szkody wszelkie roszczenia w myśl art. 98 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pokrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (tekst. jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 ze zm.). Zgodnie z art. 108 przedmiotowej ustawy uprawniony do odszkodowania zgłasza swoje roszczenia do Funduszu przez którykolwiek zakład ubezpieczeń wykonujący działalność ubezpieczeniową w grupach obejmujących ubezpieczenia obowiązkowe, o którym mowa w art. 4 pkt 1. Zakład ubezpieczeń nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody. Zakład ubezpieczeń, po otrzymaniu zgłoszenia roszczenia, przeprowadza postępowanie w zakresie ustalenia zasadności i wysokości dochodzonych roszczeń niezwłocznie przesyła zebraną dokumentację do Funduszu, powiadamiając o tym osobę zgłaszającą roszczenie. Zgodnie z art. 109 przedmiotowej ustawy Fundusz jest obowiązany zaspokoić roszczenie, o którym mowa w art. 98 ust. 1, w terminie 30 dni licząc od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń lub syndyka upadłości. W przypadku, gdy wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu albo wysokości świadczenia w terminie, o którym mowa w ust. 1, było niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia tych okoliczności, z tym, że bezsporna część świadczenia powinna być spełniona przez Fundusz w terminie określonym w ust. 1. Odpowiedzialność za zwłokę w spełnieniu świadczenia ponoszą odpowiednio Fundusz i zakład ubezpieczeń, każdy w swoim zakresie. Jednak w przypadku niezidentyfikowania sprawcy szkodę na mieniu można likwidować przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jedynie wówczas, gdy równocześnie u któregokolwiek uczestnika zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż 14 dni. Co ważne zgodnie z art. 106 przedmiotowej ustawy jeżeli poszkodowany, w przypadku szkody w mieniu, może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego AC, Fundusz wyrównuje szkodę w części, w której nie może być zaspokojona, wraz z uwzględnieniem utraconych zniżek składki oraz prawa do zniżek składki. Fundusz nie spełnia świadczenia za szkody w mieniu i na osobie w przypadku zaspokojenia roszczenia o naprawienie wyrządzonej szkody przez osobę, o której mowa w art. 98 ust. 1 pkt 2, lub przez kierującego pojazdem mechanicznym, którego ruchem szkoda została wyrządzona.

Linki do tematów dotyczących likwidacji szkód osobowych i rzeczowych w przypadku nie ustalenia tożsamości sprawcy szkody lub braku polisy OC pojazdu, którym kierował sprawca poniżej:

1) http://www.odzyskaj.info/viewtopic.php?id=8206

 

2) http://www.odzyskaj.info/viewtopic.php?id=8363

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...