Jump to content
Forum Odszkodowania

Problem z pracodawca po wypadku. POMOCY.


lusia
 Share

Recommended Posts

Witam 22. 06. 11. mialem wypadek w pracy upadek z 1m na ziemie, 9 dni szpitala, stluczenie i skrecenie kregoslupa oraz wypuklina. Do dzis nie mam protokolu wypadkowego od pracodawcy, mija 40 dzien zwolnienia a ja bez zadnych srodkow do zycia. Z nieoficalnych info wiem ze firma oglasza upadlosc , nie odbiera telefonow. Czy ktos wie co mam robic? Pomocy
Link to comment
Share on other sites

Jeśli wypadek był zgłoszony pracodawcy i ten nie sporzdza protokołu powypadkowego należy mu o tym przypomnieć. Proponuję napisać oficjalne pismo i zarządać protokołu. Pismo złożyć w siedzibie firmy za potwierdzeniem odbioru. Jesli nadal pracodawca będzie się ociągał zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

 

Jeśli wypadek nie był zgłoszony należy zgłosić na piśmie opisując co i kiedy się stało, jeśli byli świadkowie podać nazwiska.

Pracodawca od otrzymania zgłoszenia ma 14 dni na sporządzenie dokumentacji powypadkowej ( protokołu).

Link to comment
Share on other sites

Dzieki za odpowiedz cala rzecz polega na tym ze wyslalem dwa pisma do firmy poczta polecona,z rzadaniem protokolu i nadal nic pracodawca nie dostarcza nawet zwolnien do ZUS-u. Dowiadywalem sie w ZUS-e iz nie moga placic za zwolnienia bo firma zatrudniala powyzej 20 pracownikow.Wiem tez ze firma zwolnila wszystkich, oprocz mnie, bo jestem na L-4. W PIP-e powiedzieli zebym probowal kontaktowac sie z pracodawca (Polska,kazdy probuje odepchnac prace jak najcalej od siebie) a pracodawca nie odbiera nawet telefonow, tyle. Jak mozesz cos podpowiedziec bede wdzieczny. Moj e-mail. Marzenna1701@interia.pl
Link to comment
Share on other sites

Marta nie moge znalezdz twojego e-maila. Mam jeszcze pytanie do behapowki jezeli znajde swiadkow i opisze wypadek gdzie mam go zglosic? Z gory dziekuje. Moj tel 795321730.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
lusia wrote:
Dzieki za odpowiedz cala rzecz polega na tym ze wyslalem dwa pisma do firmy poczta polecona,z rzadaniem protokolu i nadal nic pracodawca nie dostarcza nawet zwolnien do ZUS-u. Dowiadywalem sie w ZUS-e iz nie moga placic za zwolnienia bo firma zatrudniala powyzej 20 pracownikow.Wiem tez ze firma zwolnila wszystkich, oprocz mnie, bo jestem na L-4. W PIP-e powiedzieli zebym probowal kontaktowac sie z pracodawca (Polska,kazdy probuje odepchnac prace jak najcalej od siebie) a pracodawca nie odbiera nawet telefonow, tyle. Jak mozesz cos podpowiedziec bede wdzieczny. Moj e-mail. Marzenna1701@interia.pl
1) Skoro to był wypadek przy pracy to zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.)zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, z zastrzeżeniem ust. 3 przedmiotowej ustawy. Dalej zaś zgodnie z art. 10 przedmiotowej ustawy prawo do zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego ustalają i świadczenie to oraz zasiłki wypłacają: 1) płatnicy składek, jeżeli są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków w razie
choroby i macierzyństwa i ich wypłaty; 2) Zakład – w pozostałych przypadkach. Wobec tego w konsekwencji zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) prawo do zasiłków określonych w ustawie i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają: 1) płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, z zastrzeżeniem pkt 2 lit. d (wygaśnięcie umowy o pracę), Zakład Ubezpieczeń Społecznych: m.in. ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia
chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych. Wobec tego w ZUS udzielno poprawnej informacji;

2) PIP natomiast zlekceważył sprawę. Trzeba wystosować do PIP oficjalną skargę za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii że pracodawca nie sporządził protokołu powypadkowego w określonym termienie 14 dni.
Link to comment
Share on other sites

 

lusia wrote:

Mam jeszcze pytanie do behapowki jezeli znajde swiadkow i opisze wypadek gdzie mam go zglosic?

Wypadek przy pracy niezwłocznie należy zgłosić do pracodawcy, który zobligowany jest sporządzić w terminie 14 dni protokół powypadkowy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...