Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek a ZUS


patja
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie dotyczące przesyłania dokumentacji powypadkowej do ZUS, a dokładnie, czy zawsze należy to czynić? Powiem szczerze, że tylko w przypadku, kiedy pracownik składał wniosek o jednorazowe odszkodowanie kompletowałam dokumenty i wysyłałam do ZUS. Oczywiście każdy z "poszkodowanych" był informowany o takiej możliwości, ale sam podejmował decyzję w tym temacie. Czy to jest poprawnie, czy popełniłam błąd w interepretacji naszego prawa?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy w jakim celu ta dokumentacja ma do ZUS trafic?

Jesli w celu przyznania jednorazowego odszkodowania - to robilas bardzo dobrze.

Bo trzeba czekac na wniosek pracownika.

 

I jest druga sytuacja - jesli pracodawca zatrudnia mniej niz 20 pracownikow i platnikiem "chorobowego" jest ZUS (czyli - fizycznie dokonującym naliczenia i wypłaty) - wowczas wysyla sie dokumentację razem z drukiem zwolnienia lekarskiego.

To tak skrótowo mówiąc;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź :)))

No właśnie nie wiem, w jakim innym celu jeszcze miałaby trafiać, jeśli pracownik nie chce się ubiegać o jednorazowe odszkodowanie, dlatego wolałam zapytać... Zwrócono mi uwagę, że w rejestrze wypadków brakuje wpisu związanego z datą przesłania wniosku do ZUS... Wiem, że niektórzy bhpowcy wysyłają za każdym razem dokumentację, ale ja zdecydowanie uważam, że to nadgorliwość, bowiem to pracownik powinien zdecydować, czy chce udawać się na komisję lekarską itd, a jednorazowe odszkodowanie przysługuje za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wysyłano dokumentacji do ZUS w związku z wnioskiem poszkodowanego o jednorazowe odszkodowanie wówczas w rejestrze wypadków można wpisać, że odszkodowany nie występował z wnioskiem ( ja przynajmniej tak robię i wtedy nie ma wątpliwości odnośnie daty)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...