Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Czy jeszcze można złożyć wniosek do ZUS?


kamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mąż jest instruktorem nauki jazdy 02.04.10 w siedzibie firmy spadł ze schodów ( w czasie pracy ma na to świadków) skręcił sobie nogę w stawie kolanowym. Na początku lekko go pobolewało, jednak nic z tym nie zrobił 05.04 ból był nie do wytrzymania zgłosił się do lekarza, okazało się , że noga jest skręcona i prawdopodobnie uszkodzona łękotka, następnie dostał 3 tygodnie zwolnienie, niestety nie skorzystał z tego zwolnienie gdyż noga mniej go bolała i postanowił , że jednak będzie pracować ( wiadomo jak w dzisiejszych czasach pracodawcy patrzą na takie zwolnienia ) W dalszym ciągu oczekiwał jednak na wizytę u chirurga. W lipcu wreszcie dostał się do lekarza i okazało się że niezbędna jest operacja którą będzie miał w październiku . A po niej min miesięczna albo i dłuższa rehabilitacja ( tak naprawdę dopiero gdy otworzą kolano będzie wiadomo co jest) Dopiero wczoraj od koleżanki dowiedziałam się, że istnieją odszkodowania z ZUS za wypadek w czasie pracy. Moje pytanie brzmi czy jednak nie jest już za późno, minęło sporo czasu od zdarzenia? Bardzo proszę o odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O odszkodowanie z ZUS można się starać jeśli jest uznany wypadek przy pracy, tzn. sporządzona dokumentacja powypadkowa - protokół powypadkowy w którym jest zapisane, ze jest to wypadek przy pracy.

 

Skoro mąż nie zgłaszał zdarzenia pracodawcy jako wypadku przy pracy może zrobić to w tej chwili. Proszę napisać pismo- zzgloszenie do pracodawcy o zaistniałym zdarzeniu, podać datę zdarzenia, opisać krótko co się stało i w jakich okolicznościach, jeśli byli świadkowie podać ich nazwiska. Pracodawca po otrzymaniu zgłoszenia ma 14 dni na sporządzenie dokumentacji powypadkowej i uznania bądźnie zdarzenia jako wypadek przy pracy.

O odszkodowanie można się starać po zakończeniu leczeniaa i rehabilitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracodawca był obok męża jak mąż spadł ze schodów. Ale chyba nie wiedział, że zgłasza się coś takiego do ZUS. No i to że mąż nie skorzystał ze zwolnienie , nie będzie działało na jego niekorzyść. Przepraszam za naiwne pytanie, ewentualne odszkodowanie wypłaca ZUS czy pracodawca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Należy sporządzić protokół WPP / zakładam uznanie /

2. Wysłać do ZUS - zasiłek chorobowy 100% " mały podmiot "

3. Po zakończeniu leczenia pourazowego przesłać zaświadczenie o stanie zdrowia i zakończonym leczeniu / ZUS ma druk N-9 /

4. Oczekiwać na audiencję komisji lekarskiej ZUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Jeszcze tylko jedno pytanie, uznane zostanie najprawdopodobniej przez pracodawce, tylko to w sumie niczyja wina, bo był to najzwyklejszy upadek ze schodów. Mam nadzieję że uda się z tym ZUS-em , martwi mnie tylko czy nie odrzucą, bo jak czytałam na stronie ZUS to max w ciągu 14 dni od zdarzenia trzeba zgłosić, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj gdzie to jes napiosane na stronie ZUS. Zdarzenia sie nie przedawniaja. co do winy przecież nie musi być jej po stronie spadającego, może schodki nierówne , śliskie nie normowe albo ich szerokość..hm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znalazłam na stronie ZUS , może źle zinterpretowałam że to musi być 14 dni

"Protokół powypadkowy

 

Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, jakiemu uległ ubezpieczony będący pracownikiem, następuje w trybie określonym przepisami Kodeksu pracy.

 

Bezpośrednio po otrzymaniu informacji o zaistniałym wypadku pracodawca jest zobowiązany do powołania zespołu powypadkowego, który powinien niezwłocznie przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku oraz ustalenia czy wypadek pozostaje w związku z pracą.

 

Zespół powypadkowy po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy według wzoru ustalonego w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16.09.2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. nr 227, poz. 2298)."

Czyli jak by wyszło że np coś z tymi schodami jest nie tak, to pracodawca płacił by jakąś kare?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o karę dla pracodawcy. Pracodawca nie ponosi w postępowaniu powypadkowym prowadzonym przez BHP odpowiedzialności . taką ewentualna karę może nałożyć PIP , ale to inna bajka.

Otóż w tym tekście termin 14 dni jest na przeprowadzenie postępowania przez zespół powypadkowy od otrzymania informacji o wypadku a nie od daty wypadku to są dwie różne sprawy. Zatem pisz zawiadomienie i oczekuj protokołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...