Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek samochodowy z motocyklem- kto winny?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Miesiąc temu miałam wypadek z motocyklistką. Sytuacja wyglądała następująco: skrzyżowanie drogi ze znakiem ustąp pierwszeństwa z drogą z pierwszeństwem: trzy pasy, dwa zewnętrzne do jazdy w przeciwnych kierunkach, środkowy do zjazdu z skrzyżowania w lewo i prawo.

Ja włączałam się do ruchu z drogi podporządkowanej, był korek, pojazdy jechały powiedzmy z prędkością około 20 km/h. Moim celem był skręt w lewo, co musiałam zrobić przejeżdżając środkowy pas, korek był w przeciwnym kierunku. Rozpoczęłam wałczanie się do ruchu, gdy kierowca z lewej strony zatrzymał się przed skrzyżowaniem żeby mi ułatwić przejazd. Powoli ruszając spojrzałam jeszcze w prawą stronę, aby się upewnić czy pas, na który chciałam wjechać i pas do skrętu w moją stronę jest wolny i w tym momencie z lewej strony pod maskę wjechała mi motocyklistka. Motocyklistka jechała prosto środkowym pasem do skrętu w lewo, wyprzedzała pojazdy na skrzyżowaniu, zderzyłyśmy się na środku skrzyżowania blisko prawej osi jezdni, ale jeszcze trochę ją przesunęłam zanim się zatrzymałam. Przed skrzyżowaniem jest znak informacyjny o pasie do skrętu w lewo i do jazdy prosto.

Wypadek widział człowiek, który zeznał policji, że wina ewidentnie leży po stronie motocyklistki. Niestety ja w szoku nie spisałam numeru telefonu do niego. Kierowca, który mnie wpuścił odjechał.

Dziewczyna ma złamanie otwarte, co skutkuje sprawą w sądzie, jeszcze nie wiem, jakim.

Policja, nie umiała określić, kto jest winny. Po wypadku policja przesłuchiwała mnie póki co jako świadka.

 

Pomóżcie mi proszę, kto tu ma winę, jaki może być wyrok sądu??

 

Na razie zgłosiliśmy szkodę do AC, ale w związku ze szkodą całkowitą zaproponwali nam 3 tys, naprawa w serwisie kosztuje 7. Natomiast z OC dostaliśmy pismo, z ktorego wynika, że motocyklistka zgłosiła szkodę u swojego ubezpieczyciela, i rości sobie prawo do odszkodowania z mojego ubezpieczenia. Przy czym nie ma w tym piśmie numerów rej. motoru.

Pozdrawiam

Alicja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. wyjedżałaś z drogi podporządkowanej - masz ustąpić pierwszeństwa WSZYSTKIM pojazdom poruszającym się po drodze z pierwszeństwem (nie ma zastrzeżenia, że tylko tym poruszającym się zgodnie z przepisami)

2. jesteś winna spowodowania kolizji i ubezpieczyciel wypłaci z twojej polisy OC za motocykl i za szkody na osobie

3. Jeśli zostanie udowodnione motocykliście, że złamał przepisy, w tym wypadku oznakowanie poziome nakazujące mu jazdę w innym kierunku, to może mu być uznane przyczynienie w zalezności od stopnia w jakim miało to wpływ na powstanie szkody (teoretycznie do 50% - współwina), tutaj powiedzmy 30%

4. Za wypłacone odszkodowanie z AC Twój ubezpieczyciel ma prawo domagać się zwrotu cześci wypłaconego odszkodowania, przy czym dla Ciebie i tak nie stanowi to już żadnego znaczenia - szkody i tak na koncie będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Byłam już u adwokata, ale nie był to moj najlepszy wybór. nie dowiedziałam się za dużo i mam problem co teraz zrobić. Pójść na policję (sprawa jeszcze nie jest w sądzie) i przyznać się do winy, poprosić o warunkowe umorzenie postępowania. Ryzyko jest takie, że (warunkiem jest niska szkodliwość społeczna - a tu jest dość duża, bo długie leczenie) ani prokurator ani sąd nie przychyli się do mojego wniosku, a w dokumetnacji już będzie, że się przynałam. Jeżeli nadal nie będę się przyznawać to w toku rozprawy będą przedstawione wszystkie okoliczności, które wpłyneły by na niekorzyść poszkodowanej a nie tylko suche fakty " droga z pierwszeństwem i właczający się do ruchu musi ustąpić wszystkim". Czy to nie byłoby lepsze rozwiązanie?? Już przstałam bać się wyroku, bo kolega mi ostatnio powiedzaił, że inna kobieta za nieumyślne spowowanie wypadku, w którym zginęły dwie osoby, dostała dwa lata w zawieszeniu. Ale wszyscy dookoła mnie straszą, że nie wypłacę sie tej dziewczynie. Jeżeli z OC wypłacą jej, tyle ile wg jakiegos wzoru wyliczą to ona wytoczy mi kolejną sprawę cywliną o kolejne pieniądze. Ile w tym prawdy?

Tak na prawdę nie czuję się winna, ta sprawa doprowadza mnie do złości. Gdyby ta dziewczyna jechała tak jak się należy, czyli zajęła miejsce w jednym ciągu z samochdami nic by się nie stało. Ale motocykliści muszą być szybsi od wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Jeśli uznają twoją wine i niewidniejesz w rejestrze skazanych dostaniesz najprawdopodobnie 6-8 miesięcy w zawieszeniu na 2-3 lata.warunkowe umorzenie sprawy raczej niewchodzi w grę.O winie niedecyduje policja tylko biegly z zakresu ruchu drogowego,jesli sie niezgadzasz z jego opinią możesz, wniesc wniosek o powolanie innego biegłego( niewiem czy sama niemożesz powolac innego bieglego , aale to już chyba na swój koszt.)Jeżeli jednak to twoja wina to zlóż na policji w czasie przesuchania jako oskarżona wnjosek o dobrowolne poddanie się karze i rozpatrzenie sprawy przez sąd w trybie zaocznym (niebędziesz musiała jeżdzic na rozprawy),a dobrowolne poddanie sie karze jest postrzegane przez sąd jako nadzwyczajne zlagodzenie kary.Często sie to opłaca.Motocyklistka może zarządać od ciebie odszkodowania po lini cywilnej ,ale jeśli byłaś trzeźwa i mialaś ważne OC to niepowinnas się martwić .Pewnie przyśle tobie wezwanie przedsądowne do zapłaty,to jej odpisz ,że wszelkie rozszczenia niech kieruje do twojego ubezpieczyciela i podaj swój nr.polisy.POTO JEST WŁAŚNIE UBEZPIECZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
waldi_102 wrote:
witam.
Jeśli uznają twoją wine i niewidniejesz w rejestrze skazanych dostaniesz najprawdopodobnie 6-8 miesięcy w zawieszeniu na 2-3 lata.warunkowe umorzenie sprawy raczej niewchodzi w grę.O winie niedecyduje policja tylko biegly z zakresu ruchu drogowego,jesli sie niezgadzasz z jego opinią możesz, wniesc wniosek o powolanie innego biegłego( niewiem czy sama niemożesz powolac innego bieglego , aale to już chyba na swój koszt.)Jeżeli jednak to twoja wina to zlóż na policji w czasie przesuchania jako oskarżona wnjosek o dobrowolne poddanie się karze i rozpatrzenie sprawy przez sąd w trybie zaocznym (niebędziesz musiała jeżdzic na rozprawy),a dobrowolne poddanie sie karze jest postrzegane przez sąd jako nadzwyczajne zlagodzenie kary.Często sie to opłaca.Motocyklistka może zarządać od ciebie odszkodowania po lini cywilnej ,ale jeśli byłaś trzeźwa i mialaś ważne OC to niepowinnas się martwić .Pewnie przyśle tobie wezwanie przedsądowne do zapłaty,to jej odpisz ,że wszelkie rozszczenia niech kieruje do twojego ubezpieczyciela i podaj swój nr.polisy.POTO JEST WŁAŚNIE UBEZPIECZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ.
1) O winie nie decyduje ani policja, ani biegły tylko sąd prawomocnym wyrokiem;

2) Skoro wniosek o dobrowolne poddanie się karze to nie wniosek o rozpoznanie sprawy w trybie zaocznym. W przypadku dobrowolnego poddania się karze sąd wyznacza jedynie posiedzenie i zawiadamia o terminie posiedzenia. Natomiast wydając wyrok zaoczny doręcza sentencję wyroku oskarżonemu, który może wnieść od niego sprzeciw wraz z wnioskiem o doręczenie pisemnego uzasadnienia wyroku;
3) Dobrowolne poddanie się karze wcale nie jest postrzegane przez sąd jako nadzwyczajne złagodzenie kary- sąd orzeka karę taką jaką uzgodnił prokurator z oskarżonym;

4) Jeśli już sprawca miałby otrzymywać wezwanie przedsądowe i na nie odposywać to dobrze jest wskazać również, że sądznie sprawcy szkody jest mało rozsądnym rozwiazanie, gdyż wyrok może być tylko papierowy- natomiast T.U. dysponuje pokaźnym kapitałem i co do zasady na niego spada odpowiedzialność cywilnprawna za szkodę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...