Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Renta a renta wypadkowa


foczka802
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.14.07.2009 miałem wypadek przy pracy.Zus nie uznal go jako wypadku przy pracy.Pobierałem zasilek chorobowy do31.12.2009r a od 1.01.2010 r jestem na rencie ktora przyznano mi do 31.12.2010r z orzeczeniem o całkowitej niezdolnosci do pracy.Po nie uznaniu przez zus wypadku przy pracy oddałem sprawę do sądu i 10.06.2010 r ją wygralem a mianowicie sąd uznał to za wypadek przy pracy.Zus sie nie odwolał od wyroku.Pani prawnik z zus i sędzia powiedzialy mi na ostatniej rozprawie że nic nie muszę już robić ,że wyrok trafi do zusu i otrzymam wyrownanie wszystkich świadczeń.Po kilkunastu telefonach otrzymałem 24.07.2010r wyrównanie zasilku chorobowego.Nie ma nadal jednak odpowiedzi w związku ze złożeniem mojego wniosku z dnia 22.07.2010r w sprawie jednorazowego odszkodowania.To samo dotyczy renty wypadkowej.Dziś 06.08.2010 znowu po kilkunastu telefonach usłyszalem że nie zlożyłem wniosku o wyplatę renty wypadkowej.A zus w związku z naszą dzisiejszą interwencją dopiero dziś wyslał papiery że są jakieś braki w dokumentacji.Jesteśmy już tym tak wszystkim zmęczeni że odechciewa się wszystkiego.Nie mamy pojecia co robić dalej?Czy urzędnicy moga tak poprostu wprowadzać ludzi w błąd?Zwlaszcza że jak skladaliśmy wniosek o odszkodowanie byliśmy osobiscie u Pani w związku z renta wypadkową i ta tez stwierdziła że nie musimy nic robić bo renta jest juz naliczana i mamy czekać na decyzję.Dziś jednak okazało się że musimy skladać kolejne wnioski.Proszę o pomoc bo my juz nie mamy siły walczyc z zusem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! To co czytam tutaj to mnie przeraża. Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym. jestem po operacji kręgosłupa. Uległam wypadkowi w pracy w maju 2009 roku. ZUS również nie uznał mi wypadku w pracy po odwołaniu się do Sądu, który mi uznał to zdarzenia jako wypadek w pracy, ZUS od tego postanowienia sie odwołał. Sprawa apelacyjna bedzie 28 października. mam pytanie, bo już nie wiem co robić: Czy mam składać wniosek na rente chorobową czy wypadkową? problem też w tym ,że nie mam wypracowanego stażu pracy jesli chodzi o rente chorobową. brakuje mi ok roku. Co się wlicza do renty chorobowej? Prosze o pomoc

P.S. dokładnie wyliczyłam sobie sama staz pracy jaki posiadam to 4 lata i 11 dni.czy wlicza sie może zasilek dla bezrobotnych? Czy swiadczenie rehabilitacyjne? Bo tak też jedni twierdzą. prosze pomożcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio uslyszalam że mimo iż wypadek nie został uznany za wypadek przy pracy lepiej przy skladaniu wniosku zaznaczać rentę wypadkową.wydaję mi się że zasilek dla bezrobotnych też się wlicza.radzę udać się do dobrek księgowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w naszej sprawie znowu nowość.Zus odnalazł zaległość w składkach.Mimo że od pół roku pobieram rentę wypłacono mi zasiłek czorobowy to teraz okazuję się że mam zaległości.To już normalnie paranoja...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy skoro mam rentę chorobową a teraz staję na komisję wypadkową to czy mój lekarz musi mi wypełniać znowu papiery na rentę.W zusie kazali złożyć wniosek ktory złożyliśmy o rentę wypadkową i jednorazowe odszkodowanie dostalismy wezwanie na komisję ale nie wiemy czego ona będzie dotyczyć.Jakie papiery mamy ze sobą wziąść.Wszystkie są już w zusie bo mam przyznaną do grudnia rente chorobową.Aha czy zostanie mi wyrównana skoro wcześniej zus nie uznał wypadku a sąd go uznał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno to byc wyrównane przez ZUS na podstawie prawomocnego wyroku. renta powypadkowa jest zawsze korzystniejsza od renty chorobowej. Wiadomosci o tym na stronie zus.pl

Najniższe emerytury i renty

 

Kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych

od 1 marca 2010 r.:

emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna 706,29 zł

renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 543,29 zł

renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa 847,55 zł

renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową 651,95 zł

Dodatki do emerytur i rent

 

Wysokość dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych

od 1 marca 2010 r.:

 

dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie

181,10 zł

 

dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji

271,65 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź.Wiem że renta wypadkowa jest korzystniejsza.Interesuje mnie tylko czy jeśli stawałem na rentę i we wniosku nie zaznaczyłem że ma to być renta wypadkowa to czy zus mi wyrówna od momentu kiedy stanąłem na pierwszą komisję czy dopiero od teraz.Zus nie uznal mi wypadku i dopiero teraz w czerwcu zapadł wyrok i uznanie go za wypadek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dzisiaj odbyla się komisja i otrzymałem 10% .Nie wiem czy to dużo bo mi wydaje sie zę malo zwlaszcza że do grudnia mam przyznana rentę jako calkowicie niezdolny do pracy.Orzekla ta sama pani co przyznala mi rentę.Twierdzi że najprawdopodobnie od stycznia mi ja juz zabiorą gdyż moj stan jest doskonały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! znając życie zawsze na następnej komisji jesteśmy cudownie ozdrowieni. Znam przypadek,że chlopakowi bez prawej nogi zabrali rente, bo niby cudownie mu odrosła. Paranoja co sie w tym kraju dzieje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam rownież.Zgadzam się .Tylko skoro ta sama kobieta daje rentę na całkowitą niezdolność do pracy a po półm roku mowi że jest ok to nie wiem kim ona wogóle jest.Zwlaszcza że lekarze w szpitalu powiedzieli że to będzie jużdo końca zycia cykająca bomba.Tylko czekąć aż wybuchnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja miałam to samo IDENTYCZNA sytuacja odszkodowanie 10%( uszkodzenie płuc i opłucnej) i zabrali mi rentę chociaż miałam badanie pulmologa zusowskiego i orzekł że należy mi się renta wypadkowa oraz leczenie kliniczne bo jest źle i orzecznik przyznał mi rentę na 2 lata ale zapomniał dopisać WSKUTEK WYPADKU i następna komisja 3 osobowa i już zdrowa jestem klinika nie potrzebna zabrali nawet tą z ogólnego stanu zdrowia też ją miałam na 2 lata i co najważniejsze rentę tak z ogólnego stanu zdrowia jak i tą wypadkową dał mi doktor nauk medycznych po konsultacjach specjalisty a zabrał zwykły lekarz medycyny po niecałych 3 min badania a badanie chorego na płuca wyglądało tak przyłożyć palec do nosa na ostatniej komisji było 3 orzeczników jeden pisał z dow osobistego drugi siedział a trzeci mnie badał?? no i zdrowa jak koń . Ale odwołałam się bo badanie było jakie było a oni napisali że wg spirometri jest dobrze a spirometria wykazuje niewydolność oddechową w stopniu średniociężkim ja już nic nie rozumię ale walka jest ciężka szczerze mówiąc mam dość .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj mineło 14 dni od komisji i ciągle czekam na decyzję z zus.Ale oni maja czas im się nie spieszy.Tylko ja im trzeba zapłacic to daja 7 dni.To normalnie paranoja co sie dzieje w naszym świecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie czy mogę jednocześnie składać papiery o jednorazowe odszkodowanie i rente wypadkowa? Czy wystarczy mi do tego jeden formularz N9 ten z informacją o zakończeniu leczenia? proszę o w miare szybka odpowiedż
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinniście otrzymać;

 

Kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową

 

W okresie od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynoszą:

 

* 621 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu

* 621 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, z tytułu zwiększenia tego uszczerbku co najmniej o 10 punktów procentowych

* 10 860 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego

* 10 860 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji wskutek pogorszenia się stanu zdrowia rencisty

* 55 853 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego lub rencisty

* 27 927 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest członek rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty inny niż małżonek lub dziecko

* 55 853 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 10 860 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na każde z tych dzieci

* 55 853 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnionych jest równocześnie dwoje lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 10 860 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugie i każde następne dziecko

* 10 860 zł, gdy obok małżonka lub dzieci do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie inni członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty; każdemu z nich przysługuje ta kwota, niezależnie od odszkodowania przysługującego małżonkowi lub dzieciom

* 27 927 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są tylko członkowie rodziny inni niż małżonek lub dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 10 860 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugiego i każdego następnego uprawnionego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za wyczerpującą odpowiedź.Mam jeszcze pytanie czy musimy skladać dodatkowy wniosek o te 10860.Na komisji 1 .09.dostaliśmy dwa orzeczenia.Jedno przyznajace 10% a drugie stwierdzajace całkowita niezdolność do pracy i przyznanie renty wypadkowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...