Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek w pracy czy warto?


Damian_1989
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, uległem wypadkowi w pracy doznałem urazu zmiazdzeniowego nasady dalszej przedramienia i nadgarstka prawego, prosto z pracy zostałem przewieziony do Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie nie miałem nic złamane lecz liczne otarcia i duży obrzęk na nadgarstku 3 tygodnie chodziłem w gipsie, następnie zostałem skierowany na rehabilitacje, łącznie jestem około 3 miesięcy na zwolnieniu dziś byłem w ZUS-ie na badania które przeprowadzał lekarz orzecznika w celu zweryfikowania zasadności zwolnienia. Lekarz uznał ze zwolnienie jest zasadne. Moje pytanie jest następujące: czy starać się o odszkodowanie z ZUS? Jeżeli tak to jak mam się do tego zabrać i ile mogę dostać. W obecnej chwili normalnie ruszam ręka jednak nie mogę podnosić ciężkich przedmiotów i w miejscu w którym wystąpił obrzęk mam czerwona plamę na skórze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Tak- podstawa to zgołoszenie wypadku przy pracy pracodawcy który sporządzi protokół powypadkowy. Następnie złożyć wnisek do pracodawcy wraz z dokumentacją medyczną o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Pracodawca skompletuje materiał dowodowy i przekaże go do ZUS, który rozpocznie procedurę likwidacji szkód. Z ZUS wypłacane jest jednorazowego odszkodowanie jako iloczyn stałego, długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i kwoty 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (621zł). Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje jeśli wyłączną przyczyną zaistnienia wypadku była wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracownika. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających

lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Szkodę można również likwidować z ubezpieczeń dobrowolnych grupowych i indywidualnych NNW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat do uzyskania odszkodowania z ZUS firma odszkodowawcza nie jest potrzebna. Wystarczy zgłosić wypdek pracodawcy i kiedy będzie uznany po zakończeniu leczenia i rehabilitacji wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie.

ZUS w tej chwili wypłaca 645 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie złożyć wniosek do pracodawcy o skierowanie do lekarz orzecznika ZUS w celu ustalenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz zaświadczenie o stanie zdrowia- formularz N-9 wypełniony przez lekarza prowadzącego leczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...