Jump to content
Forum Odszkodowania

Wypadek w pracy czy warto?


Damian_1989
 Share

Recommended Posts

Witam, uległem wypadkowi w pracy doznałem urazu zmiazdzeniowego nasady dalszej przedramienia i nadgarstka prawego, prosto z pracy zostałem przewieziony do Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie nie miałem nic złamane lecz liczne otarcia i duży obrzęk na nadgarstku 3 tygodnie chodziłem w gipsie, następnie zostałem skierowany na rehabilitacje, łącznie jestem około 3 miesięcy na zwolnieniu dziś byłem w ZUS-ie na badania które przeprowadzał lekarz orzecznika w celu zweryfikowania zasadności zwolnienia. Lekarz uznał ze zwolnienie jest zasadne. Moje pytanie jest następujące: czy starać się o odszkodowanie z ZUS? Jeżeli tak to jak mam się do tego zabrać i ile mogę dostać. W obecnej chwili normalnie ruszam ręka jednak nie mogę podnosić ciężkich przedmiotów i w miejscu w którym wystąpił obrzęk mam czerwona plamę na skórze.
Link to comment
Share on other sites

1) Tak- podstawa to zgołoszenie wypadku przy pracy pracodawcy który sporządzi protokół powypadkowy. Następnie złożyć wnisek do pracodawcy wraz z dokumentacją medyczną o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Pracodawca skompletuje materiał dowodowy i przekaże go do ZUS, który rozpocznie procedurę likwidacji szkód. Z ZUS wypłacane jest jednorazowego odszkodowanie jako iloczyn stałego, długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i kwoty 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (621zł). Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje jeśli wyłączną przyczyną zaistnienia wypadku była wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracownika. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających

lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Szkodę można również likwidować z ubezpieczeń dobrowolnych grupowych i indywidualnych NNW.

Link to comment
Share on other sites

Akurat do uzyskania odszkodowania z ZUS firma odszkodowawcza nie jest potrzebna. Wystarczy zgłosić wypdek pracodawcy i kiedy będzie uznany po zakończeniu leczenia i rehabilitacji wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie.

ZUS w tej chwili wypłaca 645 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu

Link to comment
Share on other sites

Trzeba będzie złożyć wniosek do pracodawcy o skierowanie do lekarz orzecznika ZUS w celu ustalenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz zaświadczenie o stanie zdrowia- formularz N-9 wypełniony przez lekarza prowadzącego leczenie.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...