Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek motocyklowy - odszkodowanie od sprawcy


plywak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kilka dni temu przeżyłem wypadek motocyklowy (kierowałem motocyklem). Sprawcą wypadku był kierowca samochodu - zajechanie drogi przy wyprzedzaniu.

Po wypadku trafiłem na oddział szpitalny - gdzie spędziłem 5 dni - z potłuczeniami itp. urazami.

Cały czas czuję mocny ból stopy, kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym. W szpitalu wsadzili mnie w kołnierz.

W związku z tym mam pytanie - czy jest możliwe uzyskanie odszkodowania od sprawcy (pojazd ubezpieczony z OC) za moje utracone zarobki (zwolnienie lekarskie) i wszelkie straty związane z bólem i urazem psychicznym (prawdopodobnie moja kariera motocyklisty na tym wydarzeniu się zakończyła)? Jak dochodzić takiego odszkodowania?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plywak wrote:
W związku z tym mam pytanie - czy jest możliwe uzyskanie odszkodowania od sprawcy (pojazd ubezpieczony z OC) za moje utracone zarobki (zwolnienie lekarskie) i wszelkie straty związane z bólem i urazem psychicznym (prawdopodobnie moja kariera motocyklisty na tym wydarzeniu się zakończyła)? Jak dochodzić takiego odszkodowania?
Pozdrawiam
1) Tak- jest możliwość likwidowania szkody z polisy OC pojazdu, którym kierował sprawca i domagać się odszkodowania (mi.n. koszty leczenia, rehabilitacji, utracony dochód) oraz zadośćuczynienia zależnego m.in. od wpływu urazu na życie prywatne i zawodowe, trwałego uszczerbku na zdrowiu, widocznych następstw wypadku, bólu fizycznego i cierpień psychicznych). . Zgodnie z tezą wyroku S.N. z dnia 10 czerwca 1999 r. II UKN 681/98 „Przy ocenie wysokości zadośćuczynienia za krzywdę (art. 445 § 1 KC) należy uwzględniać przede wszystkim nasilenie cierpień, długotrwałość choroby, rozmiar kalectwa, trwałość następstw zdarzenia oraz konsekwencje uszczerbku na zdrowiu w życiu osobistym i społecznym”. Podobnie S.N. w wyroku z dnia 17 września 2010 r., II CSK 94/10 „Oceniając rozmiar doznanej krzywdy trzeba zatem wziąć pod rozwagę całokształt okoliczności, w tym rozmiar cierpień fizycznych i psychicznych, ich nasilenie i czas trwania, nieodwracalność następstw wypadku (kalectwo, oszpecenie), rodzaj wykonywanej pracy, szanse na przyszłość, poczucie nieprzydatności społecznej, bezradność życiową oraz inne czynniki podobnej natury” (zob. uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 1973 r., III CZP 37/73, OSNC 1974, nr 9, poz. 145 oraz orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1965 r., II PR 280/65, OSNCP 1966, nr 10, poz. 168, z dnia 4 czerwca 1968 r., I PR 175/68, OSNCP 1969, nr 2, poz. 37, z dnia 10 października 1967 r., I CR 224/67, OSNCP 1968, nr 6, poz. 107, z dnia 19 sierpnia 1980 r., IV CR 283/80, OSNCP 1981, nr 5, poz. 81, z dnia 10 grudnia 1997 r., III CKN 219/97, nie publ., z dnia 20 marca 1998 r., II CKN 650/97, nie publ., z dnia 11 lipca 2000 r., II CKN 1119/98, nie publ., z dnia 12 października 2000 r., IV CKN 128/00, nie publ., z dnia 12 września 2002 r., IV CKN 1266/00, nie publ., z dnia 29 września 2004 r., II CK 531/03, nie publ., z dnia 30 stycznia 2004 r., I CK 131/03, OSNC 2005, nr 2, poz. 40 oraz z dnia 28 czerwca 2005 r., I CK 7/05, nie publ., z dnia 9 listopada 2007 r., V CSK 245/07, OSNC-ZD 2008, nr D, poz. 95, z dnia 14 lutego 2008 r., II CSK 536/07, OSP 2010, nr 5, poz. 47, z dnia 26 listopada 2009 r., III CSK 62/09, OSNC-ZD 2010, nr C, poz. 80 i z dnia 28 stycznia 2010 r., I CSK 244/09, nie publ.);

2) Złożyć wniosek o likwidację szkody do danego ubnezpieczyciela.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pytania do Ciebie :

Kogo winnym wypadku oceniła policja ?

Posiada Pan pełną dokumentację z leczenia ?

Czy chce Pan też uzyskać odszkodowanie za zniszczony motor ?

 

Należy się Panu:

- zadośćuczynienie za ból i cierpienie

- odszkodowanie z tytułu kosztów leczenia, rehabilitacji, przejazdów

- odszkodowanie z tytułu opieki osób drugich

- odszkodowanie z tytułu utraconych dochodów - o ile Pani pracowała

- renty - o ile zachodzą przesłanki

 

Warto gromadzić rachunki i paragony, aby móc potem udowodnić wysokość roszczeń.

 

Kwoty o jakie można wystąpić nie można podać bez analizy dokumentów i informacji związanych z Pana osobą.

 

Może Pan się ubiegać o odszkodowanie do TU albo powierzyć to organom do tego przeznaczonych tzn firmą zajmującą się ściąganiem odszkodowań, jest to wiele szybsze niż samodzielne ubieganie się o odszkodowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Mam takie pytanie czy mogę starać się o odszkodowanie na skuterku

Jadać skuterkiem miałam wypadek nikt na mnie nie wjechał ani ja na

nikogo nie wiecha lam tylko była droga bita i po prostu nie uczymałam kierownicy i smietlo mnie pod niego i mam uszczerbek nie tylko kolano ale tez łokieć mam przestawiony byłam w szpitalu 5 dni i miałam operacje na kolano i nie wiem czy mogę starać się o odszkodowanie

Proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dszr wrote:
Witam

Mam takie pytanie czy mogę starać się o odszkodowanie na skuterku
Jadać skuterkiem miałam wypadek nikt na mnie nie wjechał ani ja na
nikogo nie wiecha lam tylko była droga bita i po prostu nie uczymałam kierownicy i smietlo mnie pod niego i mam uszczerbek nie tylko kolano ale tez łokieć mam przestawiony byłam w szpitalu 5 dni i miałam operacje na kolano i nie wiem czy mogę starać się o odszkodowanie
Proszę o poradę
Jeżeli dobrze rozumiem, to przyczyną wypadku była nierówna droga. Jeśli tak jest to proszę zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia i jednocześnie zgłosić zdarzenie na policje. Skuterku na razie nie naprawiać, albo dobrze obfotografować i naprawić na fakturę. Następnie dowiedzieć się czyja to droga i do niego zgłosić roszczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na miejscu zdarzenia była policja, jacyś świadkowie?

 

Jeśli nie, a teraz droga jest wyremontowana to wg mnie są bardzo małe, raczej żadne szanse na odszkodowanie od zarządcy drogi z odpowiedzialności cywilnej. Trzeba pamiętać, że to na poszkodowanym w tym przypadku jest ciężar dowodu.

 

Gdyby posiadała Pani ubezpieczenie NNW skutera lub inne tego typu ubezpieczenie dobrowolne to z nich można zgłosić roszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...