Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Jak dlugo po wypadku odszkodowanie?


3pauliss3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, jak długo od wypadku samochodowego można starać się o odszkodowanie? ?Od wypadku w którym zostałam poszkodowana minęło 6 lat, czy nadal mogę starać się o odszkodowanie? Byłam pasażerką, podczas wypadku doznałam wstrząsu mozgo, miałam poprzestawiane kręgi szyjne oraz głęboka cięta ranę czoła i głowy...ponad 30 szwów..przez pol roku po wypadku chodziłam na zabiegi wyjmowania odłamków szla które pozostały mi w głowie...Do dnia dzisiejszego nie mam pełnego czucia w prawej stronie głowy, częste bóle tej strony...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pani przypadku okres dochodzenia roszczeń wynikających ze zdarzenia nie minął i można się starać o odszkodowanie z polisy OC samochodu, który był sprawcą zdarzenia. Z przedstawionych przez Panią obrażeń w grę może wchodzić bardzo duża kwota.. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.rzu.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/ubezpieczenia-komunikacyjne-odpowiedzialnosci-cywilnej-oc-szkody-osobowe/Co_to_jest_przedawnienie_roszczen_i_jak_dlugo_biegnie_jego_okres_przy_umowie_ubezpieczenia_a_jak_dlugo_przy_umowie_ubezp__1581

jeżeli sprawca wypadku komunikacyjnego otrzymal wyrok karny roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawaniaja się z uplywem lat dwudziestu a jeżeli dostał tylko mandat to po trzech latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3pauliss3 wrote:

sprawca otrzymal wyrok karny...

Czy wyrok skazujący sprawcę jest prawomocny. Jeśli nie jest prawomocny to nie ma żadnej mocy prawnej. Zgodnie z art. 5 § 1 k.p.k. oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem. Wobec tego jeśli wyrok nie zapadnie szybko (czasami pceces toczy się przez wiele lat) warto zgłosić szkodę do T.U. przed upływem 3 lat od daty powstania szkody nawet choćby nie był zakończony proces leczenia i rehabilitacji. Wówczas zgodnie z art. 819 § 4 k.c. następuje przerwanie biegu terminu przedawnienia. T.U. może dokonać własnych ustaleń (m.in. na podstawie notatki policyjnej) lub uznać szkodę na podstawie prawomocnego wyroku skazującego. Nie zgłoszenie szkody do 3 lat przy braku prawomocnego wyroku skazującego w tym okresie i następne przedawnienie karalności lub umorzenia bezwarunkowego postępowania karnego na podstawie np., że sprawca zmarł powoduje, że nie ma stwierdzenia, iż sprawca popełnił przestępstwo. Co prawda T.U. może uznać szkodę na podstawie własnych ustaleń ale termin dochodzenia roszczeń uległ wówczas przedawnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

fabianopulos wrote:

jeżeli sprawca wypadku komunikacyjnego otrzymal wyrok karny roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawaniaja się z uplywem lat dwudziestu a jeżeli dostał tylko mandat to po trzech latach.

Niestety ale twierdzenie nie jest prawdziwe. Wyrok karny może oznaczać zarówno przedawnienie po okresie 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia jak i może oznaczać przedawnienie po okres 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Wynika to z trywialnej przyczyny. Wyrok karny to wyrok zarówno o wykroczenie jak i przestępstwo (występek lub zbrodnia). Funkcjonariusz policji wcale nie musi nakładać mandatu- może jedynie poprzestać na poczuczeniu, zwróceniu uwago, ostrzeżeniu, ma prawo nałożyć mandat, ma również prawo od razu skierować sprawę do sądu. Nawet jeśli nałoży na sprawcę mandat to ów sprawca nie ma obowiązku go przyjmować, po prostu może odmówić przyjęcia nałożonego mandatu karnego i wówczas sprawa jest obligatoryjnie kierowana do sądu karnego. Wyrok Trybunału konstytucyjnego OTK-A 2004/5/45 „Przyjęcie mandatu nie jest obowiązkiem sprawcy wykroczenia. Do niego, bowiem należy decyzja o tym czy przyjąć mandat i poddać się nałożonej grzywnie, czy skorzystać z prawa do rozpoznania kwestii odpowiedzialności za wykroczenie na drodze sądowej. Przyjęcie mandatu oznacza przyznanie się sprawcy do winy i prawomocne zakończenie postępowania. Odmowa przyjęcia mandatu jest podstawą do wszczęcia postępowania sądowego, w którym pokrzywdzony uzyskuje szerokie uprawnienia procesowe.” Na marginesie należy również zaznaczyć, że mandatu karnego nie można nałożyć po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1 i 30 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2 art. 97 § 1 k.p.w.s..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3pauliss3 wrote:

tak wyrok jest prawomocny..postepowanie zakonczyło się 9 miesiecy po wypadku..

Wobec tego nie ma się co martwić- bezspornie zgodnie z art. 819 § 3 k.c. w zw. z art. 442[1] § 2 k.c. roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...