Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Czy ubezpieczyciel ma prawo żądać oswiadczenia o innym ubezpieczycielu


ashik666
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tata miał wypadek na motorze. ubiega się teraz o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Wcześniej wziął odszkodowanie z PZU Zycie którego składki płaci w zakładzie pracy. Wtedy z PZU Zycie lekarz ocenił uszczerbek na zdrowiu na 6%.

 

Teraz złożyliśmy odszkodowanie (zadośćuczynienie) z OC sprawcy.

Ubezpieczyciel domaga się przesłania oświadczenia:

"Oświadczenie potwierdzające czy w związku z zaistniałym zdarzeniem dokonano zgłoszenia szkody osobowej u innego ubezpieczyciela (jeśli tak to prosimy o podanie nazwy i adres ubezpieczyciela).

 

Czy ubezpieczyciel ma prawo wiedzieć,że było brane odszkodowanie z PZU Życie. Musze go o tym informować?

 

Pytam też z tego względu, gdyż jakiś czas temu miałem także wypadek samochodowy. I w moim przypadku również ubezpieczyciel domagał się informacji o innym ubezpueczycielu. Wtedy podałem PZU Zycie które opłacam w zakładzie.

Podejrzewam, że robią po to aby uzyskać inforamcje ile procent przyzanno mi uszczerbku na zdrowiu u innego ubezpieczyciela. Wtedy dostałem tyle samo procent z OC jaki i z PZU Zycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Wydaje się, że nie ma podstaw prawnych do tego typu oświadczeń i nie mieście się to w katalogu informacji, które miałoby mieć wpływ na ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę czy ustalenie wysokości roszczenia. Jednak nie ma co wchodzić w konflikt z T.U. z tego błahego powodu. Różne ubezpieczalnie stosują różne tabele i nie zawsze wysokość procentowa trwałego uszczerbku na zdrowiu musi być taka sama. Po wydaniu decycji można żądać doręczenia jej na piśmie oraz tabel na podstawie których dokonano oceny trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zresztę w przypadku likwidowania szkody z polisy OC odszkodowanie to m.in. koszty leczenia, rehabiitacji, opieki, dojazdów, a zadośćuczynienie to szkoda niematerialne w skład której wchodzi m.in. wpływ urazu na życie prywatne i zawodowe, widoczne następstwa wypadku, trwały uszczerbek na zdrowiu, wpływ urazu na zdrowi psychiczne, utrudnienia w uprawianiu dyscyplny sportu. Tylko w przypadku ubezpieczenia doborowlnego NNW wysokość świadczenia to iloczyn stałego, długotrałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia. W przypadku zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy wypadku trwały uszczerbek na zdrowiu to tylko jedna z wielu składowych wchodzących w zadośćuczynienie. Wobec tego nie ma się co bać podanie takiego oświadczenia- niech sobie porównują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisanym przypadku absolutnie nie ma podstaw prawnych, a jak ubezpieczyciel myśli inaczej to niech wskaże przepis.

 

Gdyby Pani tata dochodził odszkodowania z ubezpieczenia OC i NNW tego samego samochodu którego byłby pasażerem, wtedy możliwość żądania takiej informacji byłaby uzasadniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie nie ma co wchodzić w konflikt z ubezpieczycielem z takiego błahego powodu. Co prawda można ubezpieczycielowi odpowiedzieć tak jak wskazał Pan Andrzej, że jeśli uważa inaczej to niech poda stosowną ku temu podstawę prawną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z jakiego powodu mogą żądać takiej informacji.? Z tego co wiem to każdy kto składa formularz do ubezpieczyciela o odszkodowanie z OC sprawcy musi napisać czy brał gdzieś jeszcze odszkodowanie.

Co ich to może obchodzić, że brałem odszkodowanie z PZU Życie ? przecież to nie OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ashik666 wrote:
Ale z jakiego powodu mogą żądać takiej informacji.? Z tego co wiem to każdy kto składa formularz do ubezpieczyciela o odszkodowanie z OC sprawcy musi napisać czy brał gdzieś jeszcze odszkodowanie.
Co ich to może obchodzić, że brałem odszkodowanie z PZU Życie ? przecież to nie OC.
1) Pewnie chcą porównać stały, długotrwały uszczerbek na zdrowiu;

2) Pkt 1. Z polisy OC wypłaca się odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jedną ze składowych zadośćuczynienienia jest trwały uzczerbek na zdrowiu tj. jedynie pośrednio ma wpływ na wysokość zadośćuczynienia z polisy OC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...