Jump to content
Forum Odszkodowania

Likwidacja szkody


Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące likwidacji szkody. Towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje mi następujące warianty likwidacji szkody:

1).sprzedaje uszkodzone auto a oni wypłacają różnicę między ustaloną przez nich wartościa rynkową pojazdu a kwotą którą mam uzyskać ze sprzedaży auta

2) wyceniają koszt naprawy auta

Pierwsza opcja jest dla mnie bardzo niekorzystna. Pozostaje mi więc drugie rozwiązanie tylko zastanawiam się jak najlepiej to załatwić. Czy mogę domagać się od towarzystwa ubezpieczeniowego wypłaty tej kwoty na którą oni wycenili szkodę bez przedstawiania faktur za ile ja faktycznie tą szkodę naprawiłem. W tym przypadku gdybym mógł zastosować części używane to jest szansa że coś z tej kwoty zostanie mi w kieszeni. Czy lepiej oddać auto do autoryzowanego warsztatu który wszytko naprawi na nowych częściach i rzeczywisty koszt naprawy udowadnia przedstawionymi fakturami. W tym przypadku teoretycznie nic mnie nie obchodzi bo to warsztat rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym ale też z drugiej strony nic z tej kwoty mi nie pozostanie. Dla uzupełnienia informacji dodam że szkoda ma być likwidowana z OC sprawcy. Ja w zaistniałej kolizji - co potwierdziła policja - byłem poszkodowanym.

Z góry dziękuje za pomoc

Link to comment
Share on other sites

W nawiązaniu do pkt.1 to wydaje mi się, że jest to szkoda całkowita. W tym przypadku najgorszą rzeczą byłoby wstawienie pojazdu do ASO, bo koszt przekroczyłby wartość rynkową a ASO wezwałoby właściciela pojazdu do sporej dopłaty za naprawę.

 

Przede wszystkim należy ustalić:

1) Czy to jest szkoda całkowita?

2) Na jaką kwotę ocenili wartość rynkową pojazdu?

 

Jak to będzie znane to można dalej podejmować jakieś kroki.

 

Jeżeli przy szkodzie całkowitej proponują wyliczenie kosztorysowe to znaczy, że prawdopodobnie przy wyliczeniu szkody całkowitej wyszła im większa kwota niż przy rozliczeniu kosztorysowym.

Link to comment
Share on other sites

Nie jest to szkoda całkowita. Wartość rynkowa została według mnie zaniżona ale w tym momencie jest ona oceniona na kwotę 14800 natomiast koszt naprawy według towarzystwa ubezpieczeniowego wynosi 11800. Wycenili również za ile mógłbym sprzedać auto w tym stanie jakie jest teraz i wyszło im 8800. Ich propozycje to sprzedaż auta w tej cenie a oni wypłacą różnicę pomiędzy wartością rynkową czyli 14800 a kwotą którą teoretycznie mam dostać ze sprzedaży czyli

14800-8800=6000. Druga wersja to naprawa auta którego koszt wycenili właśnie na 11800. Moje pytanie dotyczy tej drugiej wersji. Czy mógłbym się domagać tej kwoty na którą wycenili szkody gdyż chcę naprawiać auto a jeśli tak to czy muszę udokumentować naprawę fakturami.

Link to comment
Share on other sites

Bez faktur Ci nie zapłacą takiej kwoty - chyba, że przez wyrok sądowy. Najprościej scedować odszkodowanie na warsztat i odebrać naprawiony samochód.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ja wychodzę z założenia, że nie ma sensu się tym wszystkim stresować i samemu załatwiać wszystkie formalności, bo to nigdy nie wyjdzie tak, jakbyśmy chcieli. Ja się już nie muszę niczym martwić. Dostaję auto zastępcze, a z firmą ubezpieczeniową rozliczam się bezgotówkowo.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

colin wrote:

Ja wychodzę z założenia, że nie ma sensu się tym wszystkim stresować i samemu załatwiać wszystkie formalności, bo to nigdy nie wyjdzie tak, jakbyśmy chcieli. Ja sam zawsze korzystam w przypadku jakieś stłuczki czy kolizji z usług serwisu (dla zainteresowanych jest to serwis z Białegostoku: zglaszanie-szkod.pl ), który załatwia za mnie wszystko. Ja się już nie muszę niczym martwić. Dostaję auto zastępcze, a z firmą ubezpieczeniową rozliczam się bezgotówkowo.

Korzystałem z usług tego serwisu, ale w Gdańsku. Mogę potwierdzić, że wiedzą co robią :D Widać, że mają w takich naprawach doświadczenie.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...