Jump to content
Forum Odszkodowania

Naprawa a wymiana na nowy?


Recommended Posts

Witam,

Kilka dni temu miałem kolizję drogową z winy innego kierowcy. W wyniku stłuczki w moim samochodzie ucierpiały drzwi, błotnik i przedni zderzak (wyłamane mocowanie oraz uszkodzenia lakiernicze). Po oględzinach rzeczoznawcy dostałem wycenę która została przekazana telefonicznie, bez specyfikacji ile pieniędzy przeznaczone jest na naprawę danego elementu.

Na pytanie o zderzak, otrzymalem informację że został on zakwalifikowany do naprawy. Nie chciał bym żeby zderzak był lutowany, skręcany czy naprawiany w inny sposób, tylko by był wymieniony. Czy mam prawo żadać wymiany? Czy jesli zgodze się na rozliczenie fakturami a warsztat wymieni ten zderzak to ubezpieczyciel zapłaci pieniądze? Jesli mam prawo żądać wymiany części na nową to w jaki sposób wyegzekwować swoję żądanie?

 

Pozdrawiam

Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Wycenę musisz dostać pisemnie. Oczywiście możesz oddać samochód na naprawę bezgotówkową oddając pełnomocnictwo do ASO lub innego serwisu, który wymieni elementy na nowe, następnie wyśle faktury do ubezpieczalni. Warunek jest taki, żeby wartość naprawy nie przekroczyła wartości auta przed szkodą. Patrząc na te 3 elementy oceniam wstępnie, że naprawa w ASO będzie kosztować kilka tysięcy, więc wstępnie dla siebie oceń czy naprawa zmieści się w wartości auta przed szkodą mając na uwadze, że ubezpieczalnia zaniży Ci z pewnością wartość auta przed szkodą.
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze tylko watpliwość czy jeśli rzeczoznawca kwalifikuje element do naprawy, to czy po wymianie ubezpieczycie zapłaci za to pieniądze?
Link to comment
Share on other sites

Rzeczoznawca jesli zakwalifikował element do naprawy to zakład naprawczy może to byc ASO może wstawic element nowy gdyz naprawa starego bedzie nieopłacalna lub przewyzszy wartość nowego i w tym przypadku ubezpieczyciel bedzie musiał za to zapłacic...
Link to comment
Share on other sites

najprostsze wyjścia są z reguły najlepsze, więc sugeruję niekomplikować, tylko zlecić ASO naprawę. Jeśli uszkodzenie zderzaka uniemożliwia jego naprawę to ASO pierwsze wystąpi o zmianę kwalifikacji i oględziny dodatkowe pojazdu. I Twoje roszczenia zostaną zaspokojone. Jeśli zaś sam zlecisz wymianę zderzaka, to później może być kłopot z usyskaniem pieniędzy, bo zderzak zostanie wyrzucony, nie będzie żadnych namacalnych dowodów, a ciężar udowodnienia roszczeń spoczywa na Tobie. Ubezpieczalnia wypnie się, bo ich kwalifikacja nie była poważana, a jedynie zostało spełnione Twoje widzimisię. Ty jako właściciel auta możesz zażądać przemalowania go całego na inny kolor, ale nikt nie będzie partycypował w kosztch. WIęc zacznuj po kolei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...