Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

czy przepuklina kwalifikowana jest jako wypadek przy pracy


smakosz80
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam , jakieś 3 tyg temu podczas wykonywania pracy , przy ściąganiu skrzynek z palety na wózek poczułem ból w okolicy pachwiny prawej nogi , poszedłem do toalety i zauważyłem ze w tym właśnie miejscu wystaje mi guz , od razu zgłosiłem to zajscie do przełożonego ktory wezwał karetkie i po przyjechaniu karetki okazało sie ze mam przepukline przy pachwinową Teraz juz jestem po operacji i zastanawiam jakie odszkodowanie mi sie należy , czy jest to wypadek przy pracy ? pracuje w tym zakladzie 8 lat , skrzynki przez pierwsze 5 lat były 2 razy cięższe niz teraz - teraz ważą w granicach 15 kg . Proszę o pomoc od kogo mam prawo uzyskać odszkodowanie , ubezpieczony jestem w pzu w pakiecie grupowym , DZIĘKUJE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym czy jest to wypadek przy pracy określi zespól powypadkowy powołany przez pracodawcę do zbadania przyczyn i okoliczności zdarzenia. Jesli przepuklina ujawniła se w związku z wykonywaną pracą ( przyczyną mógł być wysiłek fizyczny potrzebny do przeniesienia skrzynki z palety na wózek) to może to byc zakwalifikowane jako wypadek przy pracy i to powinno być uwidocznione w protokole powypadkowym.

 

W przypadku uznania wypadku przy pracy można starać sie o jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

 

Jeśli chodzi o odszkodowanie z PZU proszę sprawdzić w warunkach ubezpieczenia czy za takie schorzenie należy się odszkodowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Pracownik musi otrzymać protokół powypadkowy przez podpisaniem do przez pracodawcę tak by mógł wnieść ewentualne zastrzeżenia do protokołu powypadkowego i zespół powypadkowy wówczas musi dokonać analizy zastrzeżeń.Zastrzeżenia do protokołu powypadkowego pisze się oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. W razie czego ma prawo wystąpić nawet z pozewem do sądu o zmianę kwalifiakcji prawnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
W mojej pracy przenoszę towar w magazynie, ręcznie. Bywa że mają ponad 40kg albo i więcej. Ostatnio jak dzwigałem, coś strzyknęło mi kręgosłupie i nie mogłem się już schylić. Po wizycie u lekarza stwierdził przepuklinę międzykręgową i zespół dyskowy, potwierdził że to od przeciążenia w pracy. Moje pytanie, czy mogę ubiegać się o odszkodowanie ZUS i skarżyć pracodawcę że nosiłem zbyt ciężkie ładunki? Wcześniej nie miałem problemów z kręgosłupem i nie odczuwałem bólu przy schylaniu czy podnoszeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie,

w przypadku mężczyzn normy dźwigania i przenoszenia ładunków dla osób wykonujących pracę stałą nie mogą przekraczać 30 kilogramów (jeśli jest to praca dorywcza norma to 50 kg). W przypadku, gdy wskutek pracy doznał Pan przepukliny (wskazuje na to opinia medyczna lekarza prowadzącego) a wypadek został zgłoszony do pracodawcy i sporządził on protokół powypadkowy - może Pan dochodzić jednorazowego odszkodowania z ZUS. W przypadku zapisów dot. przekroczenia norm dźwigania i wskazania zaniedbań pracodawcy w tym zakresie - także uzupełniającego odszkodowania z OC pracodawcy. Jeśli protokół nie zawiera takich informacji, ma Pan prawo złożyć do niego pisemne zastrzeżenia, które zespół powypadkowy powinien uwzględnić. W przypadku braku uznania winy ze strony pracodawcy - może Pan złożyć sprawę do Sądu Pracy, który po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego może sprostować zapisy protokołu powypadkowego.

Więcej tutaj: https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/stwierdzenie-winy-w-protokole-powypadkowym-i-wplyw-na-dochodzenie-roszczen/

Ważne jest jednak wykazanie, iż przepuklina nie występowała wcześniej, lub nie jest skutkiem zmian degeneracyjnych lub zwyrodnieniowych (mogą one nie dawać objawów bólowych lecz szczegółowe badania mogę je potwierdzić)

Zanim zdecyduje się Pan na działania, warto skonsultować sprawę z adwokatem lub profesjonalnym pełnomocnikiem.

Polecam także Vademecum dot. jednorazowego odszkodowania.

Pozdrawiam

Marta Sordon

Pozdrawiam

Marta Sordon

Campter Odszkodowania

tel. +48 795 005 188 ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec

www.campter.pl

Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...