Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek karetki pogotowia - wypadek w pracy - wypadek zbiorowy


zeron
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi i poradę w moim przypadku.

Podczas odbywania dyżuru w ramach Izby Przyjęć towarzyszyłem na zlecenie przełożonego w transporcie chorego do szpitala, w którym pacjentowi miała być wykonana operacja neurochirurgiczna w trybie pilnym. Podczas przejazdu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, na ‘sygnale’, w karetkę uderzył inny uczestnik ruchu. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy i wypadek zbiorowy. W konsekwencji doznałem utraty przytomności, urazu kręgosłupa szyjnego, rany ciętej i tłuczonej twarzy, innych ran tłuczonych głowy, kończyn dolnych i górnych. Zostałem przyjęty do szpitala na obserwacje, która trwała 4 dni. Z powodu mojej sytuacji zawodowej – lekarz stażysta – mogłem sobie pozwolić jedynie na 14 dni chorobowego. W MRI szyi pojawiły się zmiany. Chodzę w kołnierzu. Na podstawie obdukcji sądowo-lekarskiej dystorsja kręgosłupa szyjnego spowodowała naruszenie czynności narządu ciała dłuższe niż 7 dni. Nadal dochodzę do siebie, jestem pod opieką neurologa i ortopedy. Czas leczenia prawdopodobnie będzie trwał ponad 6 miesięcy. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania:

 

Ile/ jakie odszkodowania mogę otrzymać w takim przypadku?

 

Czy odszkodowanie od pracodawcy z racji wypadku przy pracy oraz od ZUSu to jest to samo odszkodowanie?

 

W jakim terminie powinienem stanąć przed pierwszą komisją i od kogo otrzymać pierwsze odszkodowanie, czy sam mam o nie wystąpić czy pracodawca powinien zająć się tym problemem?

 

Czy badanie, które odbędę u biegłego powołanego przez policje ma wpływ na któreś z ewentualnych odszkodowań ( np. z OC) ?

Z Góry dziękuje za udzielenie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał przedmówca w chwili obecnej nie ma możliwości oszacowania wysokości szkody i jej rozmiarów.

 

W przypadku wypadku przy pracy jednorazowe odszkodowanie wypłaca ZUS. Wszelkie formalności (protokół wypadku, dokumentacja powypadkowa powinna być wykonana przez pracodawcę (zespół powypadkowy), dokumenty w sprawie jednorazowego odszkodowania również powinien być przekazany do ZUS przez pracodawcę na Pana wniosek).

 

Terminy komisji lekarskich zależą od ubezpieczenia oraz zgłaszanych roszczeń. ZUS preferuje komisje po zakończeniu leczenia.

Ubezpieczenia dobrowolne NNW również po zakończeniu leczenia, ale szkodę można zgłaszać już teraz. To samo dotyczy postępowania z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

 

Badanie przez biegłego sądowego ma na celu określenie kwalifikacji prawnej czynu (wykroczenie, przestępstwo)

 

W przypadku pytań zachęcam do skorzystania ze stopki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...