Jump to content
Forum Odszkodowania

Czy mam jeszcze szanse na odszkodowanie od ZUS-u


Pivon88
 Share

Recommended Posts

Witam. Miałem wypadek na skuterze firmowym podczas którego kierownica wbiła mi się w kolano. Na tydzień wylądowałem w szpitalu po czym lekarz prowadzący mnie wypisał do domu i kazał na drugi dzień stawić sięzmi po L4. Stawiłem się dopiero po tygodniu i lekarz oznajmił mi że nie da mi już zwolnienia na cały okres leczenia tylko na czas w którym byłem w szpitalu ponieważ nie może wystawić mi zwolnienia wstecz i że w takim wypadku moje leczenie zostało już zakończone i może mi jedynie wypisać do ZUS-u odpowiednie papiery. Wszystko ładnie i pięknie ale niestety miałem problemy z uzyskaniem od pracodawcy Rmua i dopiero teraz (po 6 tygodniach) mam wszystkie potrzebne papiery dla lekarza do wystawienia dokumentów dla Zus-u.

Moje pytanie brzmi czy po 6 tygodniach od zakończenia leczenia ten sam lekarz może (lub czy ma taki obowiązek) wystawić mi orzeczenie o stopniu uszczerbku i czy ZUS taki wniosek jeszcze przyjmie. Będę wdzięczny za odpowiedź jeśli ktoś z forumowiczów orientuje się w temacie.

Link to comment
Share on other sites

Lekarz prowadzący jedynie wystawia zaświadczenie o zakończeniu leczenia i rehabilitacji, a nie o trwałym uszczerbku na zdrowiu. Upływ czasu nic tutaj nie zmiania. Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji należy złożyć wniosek do pracodawcy o skierowanie do lekarz orzecznika ZUS w celu ustalenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz zaświadczenie o stanie zdrowia- formularz N-9 wypełniony przez lekarza prowadzącego leczenie- oryginał, który jest ważny 30 dni od daty wystawienia. Na druku N-9 lekarz powinien zaznaczyć, że leczenie i rehabilitacja została zakończona. Zgodnie z art. 41 ust. 8 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.) płatnik składek ma obowiązek informowania na piśmie ubezpieczonego o wysokości odprowadzanych składek w celu ich weryfikacji. Co prawda ów przepis dopuszcza za zgodą ubezpieczonego przekazywania informacji w formie dokumentu elektronicznego.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...