Jump to content
Forum Odszkodowania

bezprawne wykorzystanie wizerunku


maciek49
 Share

Recommended Posts

Witam czy mozna starac sie o odszkodowanie za wykorzystanie mojej twarzy w reklamie firmy i na youtubie ? o niczyn niewiedzialem i niczego niepotpisywalem.
Link to comment
Share on other sites

Wizerunek jest dobrem chronionym i od Ciebie zalezy udzielenie zgody na jego rozpowszechnienie. Sprawa jest zlożona i do wyjaśnienia jest potrzebna dokładna analiza Twojej sytuacji osobistej oraz kontekstu reklamy oraz Twojej w niej roli, np. wykadrowania na ciebie. W opisanym przypadku na pewno jest publiczne udostępnienie wizerunku i w takiej sytuacji powinna być zgoda na takie rozpowszechnienie. Sprawe reguluje ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych w art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,

2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Dodatkowo są wewnętrne regulacje Rady Reklamy, która też porusza tą kwestie i można je wykorzystać w sprawie. Ogólnie można dochodzić zadośćuczynienia, jeśli wykaże się winę sprawcy oraz skutkiem rozpowszechnienia było cierpienie, stres etc. albo odszkodowania z 24kc za szkodę majątkową.

Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z art. 24 § 2 k.c. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. Zgodnie zaś z § 1 tegoż artykułu można żądać zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową. Pani Paruslex prawidłowo wskazała art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst. jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...