Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek przy pracy w delegacji


frycek7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie odnośnie odszkodowania z zus. Mianowicie mój mąż pracuje w polskiej firmie budowlanej, która wysyła pracowników na kontrakty zagraniczne. W sierpniu 2010 złamał pierwszą kośc śródstopia z przesunięciem a druga kośc śródstopia była pęknięta. Do zdarzenia doszło przy schodzeniu ze schodów ale nie na terenie budowy lecz w miejscu w którym mieszkał. Mieszkania zapewnia pracodawca. Mąż nie posiada również protokołu bhp.

W związku z tym moje pytanie brzmi: czy należymu się jakieś odszkodowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frycek7 wrote:
Witam,
Mam pytanie odnośnie odszkodowania z zus. Mianowicie mój mąż pracuje w polskiej firmie budowlanej, która wysyła pracowników na kontrakty zagraniczne. W sierpniu 2010 złamał pierwszą kośc śródstopia z przesunięciem a druga kośc śródstopia była pęknięta. Do zdarzenia doszło przy schodzeniu ze schodów ale nie na terenie budowy lecz w miejscu w którym mieszkał. Mieszkania zapewnia pracodawca. Mąż nie posiada również protokołu bhp.
W związku z tym moje pytanie brzmi: czy należymu się jakieś odszkodowanie?
Mało okoliczności faktyczych sprawy. Jeśli by wypadek potraktować jako w drodze z pracy lub do pracy to nie należy się jednorazowe odszkodowanie z ZUS. O takim wypadku należy powiadomić wówczas pracodawcę który jest zobowiazany sporządzić kartę wypadku. Natomiast szkodę można likwidować z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW. Można również domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia od pracodawcy (wsględnie jego ubezpieczyciela) na zasadzie winy (o ile pracodawca naurszył przepisy prawa pracy) lub ryzyka (o ile ów zakład był wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody). Dla przykładu można przytoczyć tezę wyroku S.N. z dnia 21 marca 2001 r., I PKN 319/2000, OSNAPiUS 2001, nr 18, poz. 8 „Pracodawca prowadzący za granicą zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody odpowiada na podstawie art. 435 § 1 k.c. za szkodę spowodowaną zarażeniem się pracownika gruźlicą od osoby, z którą zamieszkiwał i współpracował”.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...