Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

potrącona


ala0203
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. w kwietniu ub. roku wracając z pracy zostałam potrącona przez skuter. Sprawca wjechał na chodnik. Na miejsce przyjechala policja (mandat dla kierowcy) oraz pogotowie. W szpitalu zrobiono mi rtg, stwierdzono stłuczenie kręgosłupa lędźwiowego. Następnego dnia udałam się do lekarza pierwszego kontaktu- zwolnienie lekarskie 2 dni. Póżniej ortopeda, neurolog, tomografia kręgosłupa, w końcu rehabilitacja od listopada do teraz. Niby zmian pourazowych nie mam, nikt też nie stwierdził konkretnego uszczerbku na zdrowiu ale bóle mam do dzisiaj i to nie małe(przed wypadkiem nic się nie działo). Czy mam szansę na odszkodowanie, zadośćuczynienie z polisy sprawcy? Jaką kwotę mam podać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Tak;

 

2) Z polisy OC pojazdu, którym kierował sprawca w ramach likwidacji szkody osobowej przysługuje odszkodowanie tj. m. in. koszty leczenia, hospitalizacji, rehabilitacji, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, protez, leków, materiałów opatrunkowych, dodatkowego odżywiania, utraconego dochodu, zniszczonych rzeczy podczas wypadku, holowania pojazdu, parkingu pojazdu i wynajmu pojazdu zastępczego od chwili powstania szkody do dnia likwidacji szkody jako normalne następstwa zdarzenia z którego wynikła szkoda jak i zadośćuczynienie którego wysokość zależy m.in. od bólu fizycznego i cierpienia psychicznego tzw. krzywdy moralnej, przebytych zabiegów i operacji, nasilenia bólu i cierpień oraz czasu jego trwania, długotrwałość choroby, rozmiaru kalectwa i jego trwałości, wpływu trwałego uszczerbku na zdrowiu na życie osobiste i społeczne, płci poszkodowanego, widocznych nieodwracalnych następstw medycznych wypadku tj. oszpecenia i kalectwa, wieku poszkodowanego, poczucia bezradności życiowej, nieprzydatności społecznej, wykluczenia społecznego, rodzaju wykonywanej pracy i zawodu, zwiększonych potrzeb, zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. Nie znając dokładnie urazów oraz wpływu wypadku na życie osobiste i społeczne nie sposób określić kwotowo roszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ból jest ciągły. Przeszkadza zarówno w życiu codziennym jak i w pracy. Prawdopodobnie będę musiała zmienić pracę a co za tym idzie zawód. Dalsza praca w zawodzie będzie pogłębiać istnijący problem. Muszę chodzić parę godz. dziennie w gorsecie i wtedy nic nie mogę robić. Nie byłam długo na zwolnieniu lekarskim ze względów finansowych.

Ubezpieczyciel wymaga aby podać konkretną kwotę. Nie mam pojęcia jaką wskazać ponieważ pierwszy raz jestem w takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ala0203 wrote:
Ból jest ciągły. Przeszkadza zarówno w życiu codziennym jak i w pracy. Prawdopodobnie będę musiała zmienić pracę a co za tym idzie zawód. Dalsza praca w zawodzie będzie pogłębiać istnijący problem. Muszę chodzić parę godz. dziennie w gorsecie i wtedy nic nie mogę robić. Nie byłam długo na zwolnieniu lekarskim ze względów finansowych.
Ubezpieczyciel wymaga aby podać konkretną kwotę. Nie mam pojęcia jaką wskazać ponieważ pierwszy raz jestem w takiej sytuacji.
Wobec tego może wchodzić w grę renta odszkodowawcza, wyrównawcza z uwagi na zmniejszone widoki powodzenia na przyszłość czy też renta odszkodowawcza, na zwiększone potrzeby. Co do odszkodowania to można to łatwo wyliczyć np. uszczerbek w dochodzie, koszty leczenia i rehabilitacji. Natomiast w przypadku zadośćuczynienia konieczne jest wnikliwe analizowania dokumentacji medycznej oraz wpływu urazu na życie osobiste i społeczne. Zawsze można oddać sprawę profesionaliście. Myślę, że można śmiało podać co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Ale czy to adekwatna kwota to nie wiem gdyż nie znam dokładnie sprawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ala0203 wrote:
Witam. w kwietniu ub. roku wracając z pracy zostałam potrącona przez skuter. Sprawca wjechał na chodnik. Na miejsce przyjechala policja (mandat dla kierowcy) oraz pogotowie. W szpitalu zrobiono mi rtg, stwierdzono stłuczenie kręgosłupa lędźwiowego. Następnego dnia udałam się do lekarza pierwszego kontaktu- zwolnienie lekarskie 2 dni. Póżniej ortopeda, neurolog, tomografia kręgosłupa, w końcu rehabilitacja od listopada do teraz. Niby zmian pourazowych nie mam, nikt też nie stwierdził konkretnego uszczerbku na zdrowiu ale bóle mam do dzisiaj i to nie małe(przed wypadkiem nic się nie działo). Czy mam szansę na odszkodowanie, zadośćuczynienie z polisy sprawcy? Jaką kwotę mam podać?
Oczywiście ma Pani prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia z polisy OC sprawcy wypadku. Trudno jest oszacować kwotę zadośćuczynienia bez ustalenia okoliczności związanych z Pani osobą, przebiegiem leczenia, spadkiem jakości życia itp.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Kancelarią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrok z dnia 5 września 2001 r. II UKN 534/00 "Podstawę ustalenia wysokości renty wyrównawczej (art. 444 § 2 KC), jeżeli wypadek przy pracy nie spowodował całkowitej niezdolności do pracy, a jedynie ograniczenie możliwości zarobkowych pracownika, stanowi wysokość spodziewanego wynagrodzenia, pomniejszonego o wynagrodzenie, które pracownik może uzyskać wykorzystując ograniczoną zdolność do pracy, bez względu na aktualną sytuację na rynku pracy".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...