Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

stres pourazowy


daniel12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po przebytym wypadku komunikacyjnym doznałem wstrząśniecia mózgu, biegły z zakresu medycyny sądowej orzekł że mam trwale oszpeconą twarz. Po wypadku miałem lęki związanej z samodzielną jazdą samochodem. W wyniku leczenia u psychologa orzekł iż występuję u mnie zespół stresu pourazowego. Chcę się starać o odszkodowanie w związku z tym mam pytanie. Czy i w jakiej wysokości zostanie orzeczony u mnie uszczerbek na zdrowiu z powodu zespołu stresu pourazowego.

W jakiej wysokości zostanie przyznany mi uszczerbek na zdrowiu spowodowany wstrząsem mózgu gdzie straciłem przytomność na okres 20 minut, nie pamiętam kompletnie momentu wypadku?

Dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków przy likwidacji szkody z polisy OC Towarzystwa przyznają 0% uszczerbku na zdrowiu w związku ze wstrząśnieniem mózgu. Jeżeli chodzi o oszpecenie twarzy ciężko jest polemizować nie widząc obrazeń..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daniel12 wrote:
Witam. Po przebytym wypadku komunikacyjnym doznałem wstrząśniecia mózgu, biegły z zakresu medycyny sądowej orzekł że mam trwale oszpeconą twarz. Po wypadku miałem lęki związanej z samodzielną jazdą samochodem. W wyniku leczenia u psychologa orzekł iż występuję u mnie zespół stresu pourazowego. Chcę się starać o odszkodowanie w związku z tym mam pytanie. Czy i w jakiej wysokości zostanie orzeczony u mnie uszczerbek na zdrowiu z powodu zespołu stresu pourazowego.
W jakiej wysokości zostanie przyznany mi uszczerbek na zdrowiu spowodowany wstrząsem mózgu gdzie straciłem przytomność na okres 20 minut, nie pamiętam kompletnie momentu wypadku?
Dziękuje za pomoc
Trudno oceniać. Można zerknąć do tabeli którą posługuje się ZUS tj. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłat jednorazowego odszkodowania (Dz. U. Nr 234, poz. 1974).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daniel12 wrote:
Witam. Po przebytym wypadku komunikacyjnym doznałem wstrząśniecia mózgu, biegły z zakresu medycyny sądowej orzekł że mam trwale oszpeconą twarz. Po wypadku miałem lęki związanej z samodzielną jazdą samochodem. W wyniku leczenia u psychologa orzekł iż występuję u mnie zespół stresu pourazowego. Chcę się starać o odszkodowanie w związku z tym mam pytanie. Czy i w jakiej wysokości zostanie orzeczony u mnie uszczerbek na zdrowiu z powodu zespołu stresu pourazowego.
W jakiej wysokości zostanie przyznany mi uszczerbek na zdrowiu spowodowany wstrząsem mózgu gdzie straciłem przytomność na okres 20 minut, nie pamiętam kompletnie momentu wypadku?
Dziękuje za pomoc
Tak jak napisał użytkownik Centrum Polska zdarza się, że TU ocenia wstrząśnienie mózgu na 0 %, ale ostatecznie będą decydować dolegliwości neurologiczne po tym wypadku.

Jeśli szkoda będzie likwidowana z polisy OC sprawcy wypadku to % uszczerbku na zdrowiu będzie miał lub powinien mieć znaczenie tylko pomocnicze, a liczy się długość leczenia, negatywne konsekwencje w życiu prywatnym, zawodowym itp.

Przy szkodach z ubezpieczenia NNW bierze się pod uwagę tylko trwały uszczerbek na zdrowiu.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Kancelarią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrok S.N. z dnia 17 września 2010 r., II CSK 94/10 „Stopa życiowa poszkodowanego nie ma wpływu na wysokość zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art. 445 § 1 k.c.)”. Zgodnie z tezę S.N. z dnia 30 stycznia 2004 r., I CK 131/03 „Powołanie się przez sąd przy ustalaniu zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę na potrzebę utrzymania wysokości zadośćuczynienia w rozsądnych granicach, odpowiadających aktualnym warunkom i przeciętnej stopie życiowej społeczeństwa, nie może prowadzić do podważenia kompensacyjnej funkcji zadośćuczynienia” (zob. także wyroki Sądu Najwyższego z dnia 29 października 1997 r., II CKN 416/97, nie publ., z dnia 19 maja 1998 r., II CKN 756/97, nie publ., z dnia 18 listopada 1998 r., II CKN 353/98, nie publ., z dnia 29 października 1999 r., I CKN 173/98, nie publ., z dnia 12 października 2000 r., IV CKN 128/00, nie publ., z dnia 11 stycznia 2001 r., IV CKN 214/00, nie publ., z dnia 12 września 2002 r., IV CKN 1266/00, nie publ., z dnia 11 października 2002 r., I CKN 1065/00, nie publ., z dnia 10 lutego 2004 r., IV CK 355/02, nie publ., z dnia 27 lutego 2004 r., V CK 282/03, nie publ., z dnia 28 czerwca 2005 r., I CK 7/05, nie publ., z dnia 10 marca 2006 r., IV CSK 80/05, OSNC 2006, nr 10, poz. 175 i z dnia 9 listopada 2007 r., V CSK 245/07, OSNC-ZD 2008, nr D, poz. 95 i z dnia 28 stycznia 2010 r., I CSK 244/09, nie publ.). Porównanie trwałego uszczerbku na zdrowiu może stanowić tylko orientacyjną wskazówkę, nie może bowiem naruszać zasady indywidualizacji okoliczności wyznaczających rozmiar krzywdy doznanej przez konkretnego poszkodowanego (zob. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2004 r., I CK 131/03, z dnia 26 listopada 2009 r., III CSK 62/09 i z dnia 28 stycznia 2010 r., I CSK 244/09).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...