Jump to content
Forum Odszkodowania

uszkodzona instalacja co i wody - odszkodowanie z PZU


Recommended Posts

Dzień dobry. Dom, w którym bywam co 1-2 tygodnie ogrzewany piecem dwufunkcyjnym ACV Delta, termostat ustawiony na 14 stopni. Pewnego piątku przyjeżdżam (po tygodniu silnych mrozów) - wszystko zamarznięte wysadzony kaloryfer rurkowy w ładzience, pęknięta spłuczka, w domu temperatura ujemna. Mam polisę PZU Dom Plus (bez zalania, lecz tego nie było ponieważ zamarzło) - zdarzenia losowe, przepięcia. Woda została spuszczona z instalacji później, podczas ogrzewania pomieszczeń piecykami olejowami. PZU twerdzi, że dom był niedogrzany, że piec się zepsuł, że nie mróz jest przyczyną. Od czego zatem ubezpieczamy domy? komuś huragan zerwał dach, powiedzieli że był źle przytwierdzony... Chyba ubezpieczają tylko od uderzenia statku powietrznego.

Dom ubezpieczany w PZU od niemal 20 lat, bez wcześniejszych szkód - czy teraz mogą odmówić wypłaty z naszej polisy?

Link to comment
Share on other sites

Witam,

fakt, że dom był ubezpieczany w PZU przez 20 lat nie ma żadnego znaczenia, bo umowa ubezpieczenia nieruchomości jest zazwyczaj zawierana na rok i co roku odnawiana, nie ma tu zbierania kapitału czy jakiejkolwiek innej formy finansowej, w której długość opłacania składki ma wpływ na wypłatę odszkodowania.

Wpływ na wypłatę mają ogólne warunki ubezp. oraz okoliczności zajścia zdarzenia.

Ze względu na tegoroczne mrozy dość często zdarzały się takie sytuacje jak u Pana i akurat dość często ubezpieczeni spotykali się z odmowa, natomiast po odwołaniu dostawali odszkodowanie. Nie znam warunków w PZU, ale w innych TU jest dość ciekawa oferta assistance, dlatego proszę się zapoznać z OWU i wykorzystać wszystko co oferują w ramach tego ubezpieczenia.

Jeżeli będzie Pan chciał skorzystać z profesjonalnej pomocy proszę o info przez poniższy baner, statystyki są różne, ale prawda jest taka, że TU inaczej rozmawiają z poszkodowanymi, a inaczej z ich pełnomocnikami.

Niezależnie od decyzji proszę się odwołać korzystając z OWU i stanu faktycznego. Proszę też przeczytać czy nie ma jakiś regulacji dotyczących długości nieobecności w domu, bo to też może mieć wpływ na decyzję TU.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje bardzo, oczywiście nie ma znaczenia "staż" ubezpieczenia, pytanie napisane pod wpływem emocji i nadziei (beznadziejnej), że może ma znaczenie lojalność. Warunki OWU w PZU DOM PLUS są bezgranicznie ogólne, dlatego był przytoczony przykład zerwanego dachu. Agent, który przychodzi sprzedać polisę, nie dysponuje niczym innym, tylko OWU. Jesli nawet nam cos obiecuje, nie mamy, w wypadku szkody) niczego na potwierdzenie ustnej oferty/deklaracji. jeśli awaria pieca była pierwszym powodem, to można było też ubezpieczyć piec od awarii, ale tego nie zaoferowano. Jeśli powodem był np. silny wiatr, który zgasił palnik, a następnie mróz zrobił swoje...? Zbyt wiele jest wątpliwości, a ponieważ mam bardzo przykre doswiadczenie z ubezpieczycielem (TUiR Warta) w sprawie kradzieży samochodu w listopadzie ub.r., to mimo że odzyskałam wszystko z odsetkami (tydzień temu), wiem, że jest to bardzo trudne i czasochłonne. Niestety, sądzę, że nie ma TU, które jest w porządku wobec klientów. Wszystkie maja dwa (jedyne) cele - sprzedać jak najwięcej polis, wypłacić/ lub nie jak najmniej odszkodowań. Dziękuję za odpowiedź, będę próbować, ale wobec braku jakikolwiek konkretów w OWU, interpretacja jest dowolna. Też niestety, często musi to interpretować sąd...

dziekuje awit

Link to comment
Share on other sites

Jest dokładnie jak Pan pisze. Osoby pracujące w dziale sprzedaży muszą starać się o klienta, a reputacje psuje im właśnie likwidacja szkód. Z tego też powodu czasem wystarczy interwencja agenta, żeby dział likwidacji zmienił zdanie, czasem należy pisać odwołanie, a czasem iść do sądu. PZU już kiedyś miało zmianę OWU po interwencji sądu, ale w ubezpieczeniu życiowym (w zakresie pojęcia zawału), także zawsze warto próbować.

Przejrzałam OWU PZU Dom Plus i faktycznie mogą być problemy z odszkodowaniem. PZU zapewne powołało się na par. 14 pkt 4.

Dziwi mnie, że poza tym ubezpieczeniem nie oferują zbyt wiele w ramach ubezpieczenia domu czy mieszkania, inne TU mają o wiele szersze zakresy ryzyk. Okazuje się, że znany ubezpieczyciel, a nie ma zbyt korzystnej oferty w tym zakresie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...