Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Stłuczka sprzed 9mcy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W tamtym roku a dokładnie 17.07.2012r. byłem sprawcą drobnej kolizji.Strat u poszkodowanego nie było widać, ale nalegał aby napisać oświadczenie, więc się zgodziłem.Przez kilka dni czekałem na papiery z ubezpieczalni, ale się nie doczekałem.Dopiero teraz po 9 miesiącach od zajścia dostałem pismo z ubezpieczalni, że została zgłoszona szkoda z tamtego właśnie dnia.Co dziwnego, że została zgłoszona 12.04.2012. czyli 6 dni temu (dopiero!!).Czego się mam spodziewać i co mam robić? Bo równie dobrze mógł ktoś w niego wjechać, a teraz chce wydębić odszkodowanie ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Memento Mori wrote:
Witam!
W tamtym roku a dokładnie 17.07.2012r. byłem sprawcą drobnej kolizji.Strat u poszkodowanego nie było widać, ale nalegał aby napisać oświadczenie, więc się zgodziłem.Przez kilka dni czekałem na papiery z ubezpieczalni, ale się nie doczekałem.Dopiero teraz po 9 miesiącach od zajścia dostałem pismo z ubezpieczalni, że została zgłoszona szkoda z tamtego właśnie dnia.Co dziwnego, że została zgłoszona 12.04.2012. czyli 6 dni temu (dopiero!!).Czego się mam spodziewać i co mam robić? Bo równie dobrze mógł ktoś w niego wjechać, a teraz chce wydębić odszkodowanie ode mnie.
Skoro doszło do zdarzenia to należy ten fakt potwierdzić i dokładnie opisać jak do niego doszło i jakie były uszkodzenia w pojazdach. Na pewno ubezpieczyciel zbada zakres uszkodzeń jaki będzie podawany przez poszkodowanego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszkodowany nie wydębia odszkodowania, tylko korzysta przysługujących mu praw. Płatnikiem zresztą nie będzie Pan tylko towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym był Pan ubezpieczony w dniu zdarzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kancelaria Parus Lex wrote:

Płatnikiem zresztą nie będzie Pan tylko towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym był Pan ubezpieczony w dniu zdarzenia.

Oczywiście przyjmując, że nie będzie podstaw do regresu. Zgodnie z § 33 Rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 9 grudnia 1992 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (tekst. jedn. Dz. U. z 1992 r. Nr 96, poz. 475 ze zm.) ubezpieczycielowi przysługuje prawo dochodzenia od kierowcy pojazdu mechanicznego zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC odszkodowania jeżeli kierujący: 1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie nietrzeźwości, 2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa, 3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo ściganie przestępcy. Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst. jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 ze zm.) zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący: 1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, 2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa, 3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa, 4) zbiegł z miejsca zdarzenia. Zgodnie z art. 110 przedmiotowej ustawy z chwilą wypłaty przez Fundusz odszkodowania, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 1 pkt 3 i ust. 1 a, sprawca szkody i osoba, która nie dopełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1 i 2, są obowiązani do zwrotu Funduszowi spełnionego świadczenia i poniesionych kosztów. W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Fundusz może odstąpić od dochodzenia zwrotu części lub całości świadczenia albo udzielić ulgi w jego spłacie. Wobec tego wówczas odpowiedzialność właściciela pojazdu jak i sprawcy szkody względem Funduszu jest solidarna zgodnie z art. 441 § 1 k.c..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...