Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

nie tak dawno miałem wypadek samochodowy nie ze swojej winy. Wjechał we mnie kierowca TIRA, policja przybyła na miejsce i przyznała mu mandat za wypadek. Zgłosiłem się już o odszkodowanie do oc sprawcy wypadku. Dostałem już za uszkodzony samochód i obrażenia i jestem zadowolony. Natomiast problem jest z samochodem zastępczym. Wiem że TU ma obowiązek zapłacić mi za samochód zastępczy z OC sprawcy, szczególnie że jestem przedstawicielem handlowym i bez samochodu jestem totalnie pozbawiony możliwości zarobkowania. Dodam, że pracować mogłem już w 5 dniu po wypadku (na szczęście nie doznałem wielu obrażeń) ale że samochód nadal w warsztacie (do tego rekomendowanym przez OC sprawcy!!!!) to nie mogę nic robić. Czy mogę śmiało starać się o samochód zastępczy lub sam go wynająć i żądać od nich zwrotu? czy moje roszczenia są zasadne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Tak;

 

2) Tak. Zgodnie zaś z tezą uchwały S.N. z dn. 17 listopada 2011 r. sygn. akt III CZP 05/11 „Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej”. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in.: odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 21 ust. 1 pkt 3e przedmiotowej ustawy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...